Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 4119

New Yorgi linn on rikkamaks saanud uhiuue multikunsti keskuse The SHED võrra ning avati see arhitektuuriime Manhattani lääneosa uusimas piirkonnas Hudson Yard’is etendusega Richter Reich Pärt, kus Pärt tähendab muidugi Arvo Pärdi muusikat.


Arhitektuurselt on hoone uudne ja tähdelepanuväärne, selle eri osad on liigutatavad, muutes ruumide suurust, kõrgust ja funktsiooni ning isegi hoone katust saab hiigelsuurte rataste abil majale peale ja maha rullida, võimaldades vastavalt vajadusele suuremat publikuhulka õues või sees.


Kooslus Gerhard Richter, Steve Reich ja Arvo Pärt sündis Gerhard Richteri ja Arvo Pärdi koostööst, kinnitab The Shedi juhataja ja näituse kaaskuraator Alex Poots etenduse tutvustuses.


Kuigi sama taustaga – sündinud 1930ndatel, kasvanud üles sotsialistlikes režiimides, elanud Saksamaal ning kuulsad ja imetletud omal alal – polnud kunstnik Gerhard Richter ja helilooja Arvo Pärt kuni aastani 2013 kunagi isiklikult kohtunud. Tänu Alex Pootsile ja teisele kuraatorile Hand Ulrich Obristile kohtusid mehed Dresdenis 2013. aastal esimest korda. Sealt algas ka nende koostöö, mille esimesi vilju esitati juba 2014. aastal, kui eesti ansambel Vox Clamantis laulis Pärdi muusikat Richteri näitusel Doppelgrau (Double Grey) Fondation Beyeler seerias Pictures/Series. Seal kõlas esimest korda ka Drei Hirtenkinder aus Fatima (2014), mida The Shed’i avanäitusel esitavad Trinity Wall Street’i koor ja Brooklyni Noortekoor vaheldumisi.

 

IMG 4133 2

Kunstnik Gerhard Richter mängib oma 1990. aastal loodud abstraktse teosega “Patterns”, jaotades arvutigraafika abil selle  vertikaalselt kaheks, neljaks, kaheksaks, jne kuni 4096ni, korrates ja peegeldades kujutisi üksteisest. Tulemuseks on lõpmatud mustrid.


Alex Pootsil on Arvo Pärdiga juba pikaajaline koostöö, nimelt tellis Poots 2003. aastal Pärdilt teose “Lamentate“ klaverile ja orkestrile esitamiseks Londoni Tate Moderni Turbine Hall’is.


Helilooja poeg ja Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse nõukogu esimees Michael Pärt meenutas intervjuus ETVle, et tema isal ja Gerhard Richteril on väga hea klapp.


"Nad on kohtunud päris mitu korda ja ma olen näinud, kuidas nende vahel on olnud miskine vaikne kommunikatsioon, et üks mõtleb noote ja teile mõtleb maale. Neil on kuidagi ühine keel."


Steve Reich Ameerika publikule tutvustust ei vaja, tegemist on väga mõjuka ja hinnatud kaasaaegse heliloojaga, kelle teosed on võitnud Grammy auhindu ning 2012. aastal talle Ameerika Kultuuriakadeemia (American Academy of Arts and Letters) Muusika Kuldmedali.


Reich Richter Pärt etendust on The Shed’is võimalik nautida kuni 2. juunini – piletid tuleb ette osta ning kindlasti on nädala sees rohkem vabu kohti kui nädalalõppudel.


Elamus muusika ja kunsti sümbioosist on kindlustatud, kui millegi üle nuriseda, siis ainult selle üle, et Pärdi imelist muusikat oleks võinud rohkem olla, praegu langeb raskuskese Reichi muusikale, mis oma kordumises kippus igavaks muutuma.


Aga see on allakirjutanu isiklik arvamus.


Tekst ja fotod:
Kärt Ulman

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo