Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

25. oktoobril saabus teade, et ERKÜ esimehe koha peale on tekkinud kaks kandidaati. Praeguses juhatuses laekurina tegutsenud Matti Prima kuulutas välja oma kandidatuuri ning mitmeid aastaid esimehena tegutsenud Marju Rink-Abel kinnitas, et tema soovib jätkata oma kohal.

 

Valimised toimuvad ERKÜ vastvalitud esinduskogu esimesel üldkoosolekul, mis leiab aset Philadelphias 3.-4. novembril. Selle raames määratakse ka juhatuse koosseis.

 

Rahvuskomitee juhtimise üleminekul on konkurents erakordne. Viimase viiekümne aasta jooksul on USA eestlaste katusorganisatsioonil olnud ainult viis esimeest: Heikki Leesment (1965-72), Ilmar Pleer (1972-78), Juhan Simonson (1978-96), Mati Kõiva (1996-2006) ning Marju Rink-Abel (2006-18). Kohustuse edasiandmine on tavaliselt toimunud vaikselt telgitagustes kokkulepetes. Seekord on oodata avalikku võistlust enamuse kogumiseks 30-liikmelises esinduskogus.

 

Rink-Abel on edukalt juhtinud Rahvuskomiteed viimase kolme esinduskogu ametiaja jooksul. Ta on aktiivselt esindanud Eesti ning eestlaste poliitilisi huvisid Washingtoni ringkondades ning pidanud tihedat sidet Eesti Vabariigi valitsuse esindajatega nii USA-s kui ka Tallinnas. Tema juhtimisperioodil on ERKÜ majanduslik seis tugevnenud ning teguvõimsus suurenenud. Seda eriti kahe täisajalise tööjõu palkamisega. 

 

Eelviimastel Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) valimistel kandideeris Rink-Abel edukalt esimehe kohale. Seal kujunes tema ametiaeg lühikeseks, kuna 2018. a. kevadel valiti esimeheks New Jerseyst pärit, aga nüüd Kalifornias elav Aavo Reinfeldt. Nendevaheline üleminek tekitas vaidlusi nii ERKÜ kui ka ÜEKN-i ridades, selgitamaks Rahvuskomitee esindajaid Kesknõukogu juhatuse koosseisus.

 

ERKÜ esimehe kohale kandideeriv Matti Prima on Lakewoodi eesti ühiskonnas üles kasvanud ning aktiivselt tegutsenud skautluses. Oma ärikarjääris on ta investeerimispangandusse spetsialiseerunud ning hiljem meediafirmasid juhtinud. Ta valiti esmakordselt Esinduskogu liikmeks 2014. aastal ning nimetati laekuriks ja juhatuse liikmeks. Seal on ta mitmepalgeliselt osa võtnud Rahvuskomitee tegevusharudest, rõhutades uusi suundi.

 

Philadelphias oodatud jõuproovimine iseloomustab just uute ja vanade huviringide omavahelist tagumist. Seda tuleks hoolikalt jälgida, sest alasil on USA eestlaste tulevik! 

 

Arne Kalm

ERKÜ juhatuse liige

(1966-75, 2010-18)

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo