Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

44979529051 a05d4aa6a6 o

President Kersti Kaljulaid (keskel) New Yorgi Eesti Majas. Paremal esireas Mark Kostabi ja Toomas Sõrra. Foto: Eleri Ever / välisministeerium

 

Reedel 28. septembril 2018 toimus Eesti Vabariigi Peakonsulaadi ja New Yorgi Eesti Haridusseltsi korraldatud pidulik vastuvõtt EV Presidendile New Yorgi Eesti Majas.

 

Külalisi oli kogunenud ligi 200, hõlmates mitmete riikide esindajaid, estofiile, hiljuti Eestist lahkunuid ja muidugi kauaaegseid väliseestlasi. Eesti hümni järel ütles avatervituse peakonsul Kairi Künka, millele järgnes NYE Haridusseltsi esimehe Toomas Sõrra lühike ingliskeelne tervitus, kus ta tänas nii kohaletulnuid kui meenutas meie esivanemaid ilma kelleta poleks vast siin kedagi tähistamas EV100 aastat. Ta avaldas ka austust eelnevatele põlvkondadele, kes selle maja ostsid 1946. aastal, võimaldades nii NY Eesti Maja ja Haridusseltsi helgata eestimeelsuse kiiri vabas maailmas ka läbi okupatsiooniaastate, mil kodumaal selleks võimalusi polnud. Siis andis Toomas Sõrra sõna meie tuntud väliseesti maalikunstniku Arville Pustromi nõbule Nils Pustromile, kes edastas presidendile omatehtud ilusa ehte – Eesti Vabariigi 1992. aasta sendi hõbedase nelinurga sees, mille president ka pisut hiljem kaela riputas. 

 

Muusikaline etteaste oli Mark Kostabilt, kes esitas kolm omaloomingulist klaveripala: “Rabbit Skin”, “Echoes Thru the Ages” ja “1000 Kites”. 

 

President Kersti Kaljulaid mainis oma sõnavõtu peateemas, et ÜRO on hea koht, kus saab kolme päevaga tervele maailmale ringi peale teha. Nii kohtutigi viimase nädala jooksul kümnete riigipeade, valitsusjuhtide ja välisministritega, et saada uusi sõpru, hoida vanu ja teha Eesti suuremaks. Tegime pandakaru diplomaatiat, ütles president, selle vahega, et Eesti tegevus peab olema rohkem siili sarnane, kes ei lase end alla suruda. Rääkides kõigile Eesti digieduloost, meie tegevusest ÜROs ja teemadest, millest me maailmas hoolime, võis jääda mulje, et räägime kõik nii inglise kui prantsuse keelt ning et meid on päris mitu miljonit.

 

44930999692 acb4e7984d oVasakult: NYEHS president Toomas Sõrra,  EV peakonsulaadi kultuurireferent Jaanika Peerna, Arvo Pärt Project esindaja Peter Bouteneff, EV president Kersti Kaljulaid, Eesti Kultuurfondi esindaja Siiri Lind, muusikateadlane Mimi Daitz, EV peakonsul Kairi Künka. Fotod: Eleri Ever/välisministeerium

 

Ka paljud teist aitavad seda teha siin New Yorgis – teha Eestit suuremaks, jätkas president. New York on olnud oluline eestluse hoidmisel siis, kui Eestisse naasta ei olnud võimalik. Siin tegeleti skautluse ja gaidlusega, hoiti eesti keelt ja Eesti Kooli, lauldi koos ja korraldati kontserte. President tänas kõiki eestluse alahoidmise eest. Eestluse hoidmine on aga jätkuvalt oluline ka nüüd, kui saame vabalt maailmas ringi toimetada ja iga kell saab Eestisse tagasi minna.

 

EV 100 tähistamine jätkub ka järgmisel aastal, kui Eestis toimub laulu- ja tantsupidu. Kuulsin, et mõned teist juba valmistuvad selleks – näiteks noored Saare Vikati tantsijad, oli president kursis.

 

Lõpuks õnnitles president kõiki EV 100 puhul ja soovis jaksu eestluse hoidmisel ka järgmisel aasta! 

 

Peakonsul Kaire Künka aitas presidendil üle anda Eesti Kultuuriministeeriumi tänukirjad EV100 aastal panuse eest meie kultuuri tutvustamisel: Veljo Tormise raamatu autor Mimi Daitz, Peter Bouteneff, Arvo Pärt Project esindaja ja dirigent Maaja Roos. 

 

44275819384 6a7b1012d0 o

Dirigent Maaja Roos ja president Kersti Kaljulaid

 

New Yorgi Eesti Peakonsulaadi tänukirja said: Eesti Kultuurfond Ameerika Ühendriikides ja New Yorgi Eesti Haridusselts EV 100 aasta juubeliürituste meeldejääva ja väärika tähistamiste eest.

 

Tänavu ei toimunud presidendiga koos pildistamist. Rõhk oli suhtlemisel. Peale presidendi lahkumist jäid külalised maitsma hõrgutavaid suupisteid, veini ja karastavaid jooke ning juttu jätkus veel kauaks.

 

Aime Andra

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo