Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

melanie

Mis sulle tuleb meelde sõnaga ”laager”? Võibolla telgis ööbimine, sääsed ja halb toit? Või igav programm ja nõmedad inimesed? Kui sul on olnud halbu kogemusi laagritest, siis ma arvan, et HeadEsti laagrid on sinu jaoks. See pole mingi halb reklaam; ma käisin HeadEsti laagris ja ma  arvan, et see oli üks parimaid otsuseid mu elus.

 

Eesti keele ja kultuuri laagreid on korraldatud alates aastast 2013 ja laagrites osalevad 13-18-aastased väliseestlased ja kohalikud eesti noored. Osa noortest ongi käinud laagrites alates 13-aastasest ja Venevere puhkekeskus, kus enamus laagritest toimuvad, on kujunenud neile teiseks koduks. Kuna Eesti riik tahab toetada välismaal elavaid eestlasi, on laager noortele tasuta. Sel suvel oli viis laagrivahetust, millest kaks olid algajatele, kaks keskmise keeletasemega noortele ja viimane

vabalt eesti keelt rääkivatele.

 

Olen ise elanud 2-aastasest alates Soomes ja siin elab eestlasi väga palju, seega eesti keelest ja kultuurist pole ma eemal olnud. Kuulsin HeadEsti Eesti keele ja kultuuri laagrist alles eelmisel aastal, kui sõber rääkis sellest mulle elevuses. Otsustasin laagrisse kandideerida, kuna laagrite vanusepiirang on 18 aastat ja sain aru, et ma pean sinna minema, olgu see siis mu esimene ja viimane laager. Osalesin viimases vahetuses, mis toimus augustis ja kohe, kui saabusin Veneverre, tundsin, et olin tulnud õigesse kohta. 

 

HeadEsti laagrites saavad noored palju ise luua ja teha ja laagri juhendajad on ise ka noored, mis tegi laagrist veel lõbusama. Korraldati olümpiamängud, kuhu iga grupp mõtles välja spordiala ja noored said ise kordamööda laagri õhtupidusid korraldada. Teemadeks olid näiteks armastus, Eesti, maailm ja superkangelased. Saime ka luua tantsu Eestivisioonile; kusjuures paljud poisid maskeerisid ennast etendusele naisteks ja tüdrukud meesteks – lihtsalt, et oleks lõbusam. Laagris enda lolliks tegemine ei tundu üldse nii piinlik, sest kõik elavad kaasa, kui otsustad loodusreisil rabas turbasõja korraldada või etenduse jaoks musta rinnahoidja pähe tõmmata selleks, et näeksid rohkem karu moodi välja. Programmi kuulusid ka reisid Tallinnasse ja Tartusse. Vabal ajal saime näiteks võrkpalli mängida, järvel aerutada ja inimestega suhelda ja alati oli midagi teha, sest Veneveres ei hakka kunagi igav.

 

Osad tulid laagrisse väga kaugelt, näiteks Kõrgõztanist, Bahamalt, Lõuna-Aafrika Vabariigist ja ka USAst.

 

USAs elav Susanna Kirchman (17), kes tuli laagrisse esimest korda kolm aastat tagasi, jäi laagriga väga rahule. ”Ma alguses kartsin HeadEsti laagrisse minna, sest ma tundsin, et mu eesti keele oskus polnud nii hea kui teistel. Ma olen alati käinud viimases vahetuses, kus noored oskavad vabalt rääkida. Paljud seal vahetuses oskavad lugeda ja kirjutada vabalt eesti keeles,” räägib ta. Alguse ebakindlusest hoolimata on Kirchman leidnud laagrist palju sõpru, kellega eesti keeles suhelda ja laager on olnud koht, kus tal ei ole hakanud suviti Eestis kunagi igav. ”Selle laagri pärast ma tahan käia Eestis rohkem ja pikemat aega,” räägib Kirchman.

 

HeadEsti laagrite üks eesmärk on see, et igaüks läheks laagrist ära parema inimesena. Kes õpib paremini eesti keelt rääkima, kes saab julgemaks ja leiab uusi sõpru ja kes õpib kuulama, mida teistel on öelda. Kirchman on ka muutunud palju tänu laagritele. 

 

”Tänu sellele laagrile olen ma palju julgem ja usun endasse rohkem. Ma julgen rääkida rohkem eesti keelt ja ma enam ei karda midagi valesti öelda ning see ei ole ainult minu ogemus,”arvab Kirchman. Ta oli möödunud suvel juhendajana kahes vahetuses HeadEsti laagris ja tal tuli eesti keele õpetamine päris hästi välja, kuigi alguses kartis ta, et ta eesti keele oskus pole piisavalt hea. ”Ma mõistan hästi, kui raske see on, kui sa ei räägi eesti keelt emakeelena iga päev”, ütleb ta.

 

Kirchman on väga tänulik ja tema arvates annab HeadEsti laager noortele unustamatuid kogemusi. Mina nõustun sellega täielikult. Peaaegu iga inimene, kellega ma laagris rääkisin, oli laagri jooksul midagi uut endas avastanud või inimesena kasvanud. Vähemalt oli kõigil lõbus. Kuigi iga laager on erinev, on enamus noortest olnud laagritega väga rahul. Hea atmosfäär ja mõnusad inimesed loovad turvalise keskkonna, kus on lihtne teistega tutvuda ja ennast ületada. Laagrilistest moodustus üks tihe grupp, kus keegi ei pidanud tundma, et ta on imelik või väljajäetud. HeadEsti laagris on koos väga erinevad noored, kellel kõigil on oma lugu.

 

Laagrist mindi ära kallistuste ja pisaratega, igaüks oma suunda. Loodetavasti kohtume kõik kunagi jälle uuesti või kui ei kohtu, siis jääb Venevere igavesti meie südametesse. See laager pole lihtsalt üks laager, see on HeadEsti laager.

 

Melanie Puck

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo