Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

iu 1

Roman Toi võis ilmuda kontserdi eelproovile, kus ta koor ilusti ülesrivistatud, lüüa esimese laulu lahti, ja nelja takti järel hõigata üle koori: ”Oi! Lapsed! Tore! Milline kõla! Oi! Näeme tunni aja pärast kontserdil!” Ning lahkus sooja naeratusega lavalt. Tähendab – ei mingit närvilist tänitamist, koori viimast vintsutamist. Vaid puhas inspiratsioon laulu- ja esinemisrõõmuks.

 

Laulmine Roman Toiga (Toronto ”Estonia” kooris, 1987/88) arendas musikaalsust ja laulmist, aga pakkus ka suurepärast süvenemist eesti kultuuri-, eriti muidugi muusikaloosse. Ta lausa pildus anekdoote tuntud ja ka vähem tuntud eesti muusikainimeste kohta. Oma heldes ja vaimukas teadmiste jagamises sarnanes ta muide väga Stockholmis tegutsenud kolleegile Harri Kiisale. Samas pani ta meid laulma ka kõige värskemat, uusärkamisaegset rahvuslikku repertuaari autorite poolt nagu Alo Mattiisen, kellega ta oli kirjavahetuses, ja kelle töid ta vahetevahel võttis ka parandada (!).

 

Vähe sellest, et Toile (s.1916) oli õpetanud Tallinna Westholmi koolis muusikat Tuudur Vettik – noore andeka muusikuna tundis ta juba enne 1944. a. sundlahkumist kodumaalt ”kõiki, keda vaja tunda” Tartu ja Tallinna peal. Saksamaa põgenikelaagrites, hiljem Montrealis ning lõpuks Torontos kasvas ta lugupeetud ja armastatud kooride juhiks. Temast sai helilooja, sidemete pidaja üle maade ja merede ning arenes väiksemate ja suuremate eesti laulupidude organisaatoriks, ühesõnaga üheks meie maapaguluse suurkujuks. Kõigele muule lisaks tegutses ta aastakümneid Toronto Peetri koguduse kohusetruu organistina. Päeviti õpetas Toi Toronto Kuninglikus Konservatooriumis dirigeerimist ja kompositsiooni, seal vahel toimetas põhjalikult uut eesti orelimuusika noodikogu.

 

Loomulikult panustas ta teadliku haritlas-virooniusena ka nn. välisvõitlusesse, olles aastaid EKNu, s.o. Kanada Eesti Kesknõukogu juhatuse liige ja selle kultuurikomisjoni asjatundlik ja aktiivne esimees. Tema tõi 1990. a. Eesti laulupeole tagasi Juhan Aaviku ”Hoia Jumal Eestit”, ja pidi seda publiku tungival soovil kordama kolm korda!

 

Ta oli usklik inimene. Iga oma harjutust ”Estoniaga” lõpetas ta WH Monki haarava ja koori koondava koraaliga ”Abide with me” tema enda kohandatud tõlkes. 

 

1987. a. oktoobris, kui ”Estonia” esines Chicagos, vaatas Toi kella, peatas kontserdi, ja teatas publikule: ”Just nüüd maetakse Ambler, Pennsylvanias, meie kõikide sõber Heino Susi. Ja tema matustel esindab koori Heino vana relvavend Soomest, meie koori bass Vello Salo. Heino mälestuseks laulab koor: 

 

“Jää minuga, kui saabub õhtutund,

kui jõuab öö ja lõpeb päeva töö.

Oh minu hing, siis vaikselt palveta:

Jumal, mu elujõud jää minuga.”

 

Väga toilik toiming. Südantliigutav, hingele hea…

 

Hain Rebas

 

Järelhüüe ilmus Rootsi Eestlaste Liidu veebilehel sverigeesterna.se

 

http://sverigeesterna.se/2018/05/09/lahkus-torontosroman-toi-1916-2018/

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo