Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

2 24 2018 2154 21966

Connecticuti Eesti Kooli koor esinemas. Foto: Aavo Merend

 

Eestlased Connecticuti osariigis ja ümbruses tähistasid Eesti Vabariigi 100. juubelit 24. veebruaril 2018. a. Connecticuti Eesti Seltsi korraldusel Rocky Hillis asuvas Sheraton Hartford South hotelli Nutmeg saalis aktuse ja juubelipeoga. 

 

Kokku tuli 100 peolist ning üritus oli suurejooneline. Neil, kes olid kaugemalt tulijad ehk kes seda soovis, oli võimalus kohapeal hotellis ööbida.

 

Enne aktust oli võimalus seltskondlikuks kogunemiseks, kus sai nautida maitsvaid suupisteid ja karastusjooke. Peosaali lauad olid kaunistatud rahvusvärvides lillede ja Eesti sini-must-valgete lippudega. Eesti Vabariigi 100. aasta sünnipäeva auks lehvis ka terve päeva Eesti lipp Connecticuti osariigi pealinnas parlamendihoonel (state capitol).

 

IMG 1183e

CES juhatus – peo korraldajad.  Foto: Rein Linask

 

CES esimees Erik Linask avas aktuse, tervitades koosviibijaid ning rääkis siis Eesti iseseisvumise manifesti ajalugu ning andis lühidalt ülevaate selle sisust inglise keeles. Seejärel loeti „Manifest kõigile Eestimaa rahvastele“, nagu see kirjas on. Illustreeritud manifest oli ka aktusel välja pandud. Palvuse pidas õp. Uudo Tari. Ka tema rääkis nii eesti kui inglise keeles oma palves Manifesti sisust ning selle tähtsusest.

 

Skaut- ja gaidvormides esindajad üksustest Vikerlased ja Põhjatütred (Karl Siismets, Johanna Saarela ja Megan Kruzyk) esitasid kõlavalt Eesti auks hella luuletuse “Sind armastan” (autor Fred Ise). 

 

Lava avanes CT Eesti Kooli rõõmsa ning rahvariietes laulukoorile, kes Laine Kingo juhtimisel uhkelt esitasid kauaharjutatud isamaalisi laule. Enne kui esineti lauluga “Meil merivood on vabad”, tutvustasid koolinoored valitud laulude tagapõhja ning loeti ette ka laulu ilus ingliskeelne tõlge, mille kirjutas hiljuti lahkunud armastatud Connecticuti eestlaste ühiskonna üks eestvedajatest Enn Kõiva. Lauluks “Eestlane olen ja eestlaseks jään” kutsus koorijuht lavale ka koorivilistlasi ja ka rahva seas olid ühendatud käed ja liigutatud kaasalauljad. 

 

Aktuse peakõneleja oli v.a. pr. Helen Popp, digi- ja majandusdiplomaat Eesti Vabariigi Suursaatkonnast Washingtonis, kes tervitas kohalikke eestlasi Eesti Vabariigi nimel ning õnnitles ka kohapealse eestluse hoidmise puhul. Pr. Poppi kõne oli asjakohane ning andis ülevaate ka tänapäeva Eestist. Mitmetel oli meeldiv võimalus temaga ka pikemalt suhelda huvitavatel teemadel peale aktust.

 

Tervitus Eesti Vabariigi iseseisvuse kuulutamise 100. aasta juubeli puhul saabus ka Ameerika Ühendriikide riigitegelaselt senaator Christopher Murphy’lt (CT); selle luges ette pr. Cathy Linask. Tervitust eestlastele väljaspool Eestit Eesti Vabariigi presidendilt Kersti Kaljulaidilt nauditi aktuse lõpus video kaudu suurelt ekraanilt.

 

Eesti Vabadussõja ja ka teiste vabaduse kaitses teeninud veteranide austamist juhtis auväärselt kolonel Ylo Anson, abilisteks Connecticuti Eesti Kooli noored, kes esitasid kõnekoorina tema kirjutatud teksti „100“ Eesti iseseisvuse ja vabaduse võitlusest.

 

IMG 1142e

Noored tantsivad “ristpulkade tantsu” (tüdrukute rahvatants). Foto: Rein Linask

 

Ilmeka muusikalise esinemisega astus ette ansambel Baltic Duo: Aija Reke – viiul, Ilona Kudina – flööt. Esitati Variations on Estonian Folk Songs, Op. 38 (Aleksey Yanshinov); “Unistajad” (Tõnu Kõrvits); Duet for Flute and Violin (John Manuel Pacheco); Celtic Duet for violin and flute (traditional, arr. Noel Thomson)Andekas esinemine võeti vastu suure aplausiga. 

 

Pidulik aktus kippus juba peo poole ning duetile järgnes rahvatants Saare Vikati esindusrühmalt  Linda Kangro juhtimisel. Esitati “Reilender”, “Meremeeste valss” ja “Tuljak”. Lõbusaks lõpetuseks sai tantsupõrand äärest ääreni täis, kui tantsijad palusid ka CT koolirühma kaasa tantsima viimast kahte tantsu (“Oige ja vasemba” ja “Perekonnavalss”).

 

Lõppsõna ütles Erik Linask, tänades esinejaid ja ka kõiki osalejaid. Noori juhtisid Laine Kingo, Leelo Linask, Linda Linask ja Merike Siismets. Connecticuti Eesti Seltsi juhatus koos abilistega korraldas aktuse ja peo. 

 

Üheskoos lauldi Eesti hümni.

 

Aktusele järgnes maitsev õhtusöök ja juubelipidu koos tantsimisega „Boppers Events“ DJ muusika saatel. Mainimata ei saa jätta ka seda, et lisaks hotelli magustoidule oli ka maitsev „100“ kujuline kringel, mille meisterdas Peeter Müürsepp. Muusikat jätkus nii noortele ja ka vanemale seltskonnale. Pidu kestis keskööni.

 

Rein Linask

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo