Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 2375

ÜEKN täiskogu aastakoosolek peetakse Tallinnas 3.-5. maini 2018. Foto: Kärt Ulman/VES

 

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal on Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) täiskogu  fookuses Eesti riigi ja globaalsete eestlaste vaheliste suhete tugevdamine.

 

ÜEKN täiskogu delegaadid 12 riigist võtsid 3. mail vastu resolutsiooni Eesti Vabariigi Valitsusele ja Riigikogule, tunnustades neid sammude eest demokraatliku Eesti Vabariigi edendamisel. 

 

“Eesti riiklik iseseisvus, rahvastiku ja kultuuri jätkusuutlik areng on ka ÜEKN tegevuse keskne siht alates organisatsiooni loomisest 1954. aastal. Meie liikmesorganisatsioonid ja nende esindajad on kui Eesti kodanikudiplomaadid ja mainekujundajad, kes igapäevaselt tegutsevad paljudes maailma riikides”, on kirjas resolutsioonis. 

 

“ÜEKN eestlaste üleilmse katusorganisatsioonina seisab Eesti diasporaa ühiste huvide kaitsel nii Eestis kui üle maailma. 

 

Tugevdamaks suhteid Eesti riigi ja välismaal elavate eestlaste vahel teeb ÜEKNi täiskogu järgnevad ettepanekud: 

 

● Luua valitsuse juurde ühine töörühm, mis tegeleks Eesti diasporaa teemadega ning väliseestlaste esindaja (ministri / kantsleri) koha loomisega.

 

● Rahvuskaaslaste programmi rahastamine taastada 2008. a majanduskriisile eelnenud mahus. ÜEKN soovib Rahvuskaaslaste programmi nõukokku vähemalt kolme ÜEKN esindajat.

 

● Kaasata kõikide Eesti diasporaad ja nende järeltulijaid puudutavate seaduste loomeprotsessidesse järjekindlalt ka ÜEKN esindajaid. Informeerida ÜEKN-i vastavalt hea kaasamise tavale, kui meiega seotud seadusmuudatused on Eestis avaliku arutelu all.

 

● Luua Riigikogus ametlik Eesti diasporaa komisjon, mis kohtub vähemalt kaks korda aastas, et arutada väliseesti küsimusi, koostööd ja ülemaailmse eestluse tugevdamist. Komisjoni  raportid on avalikud ja valdkondlikele ministeeriumitele soovituslikud. Riik vastutaks selle komisjoni rahastamise eest ja komisjon alustaks tööd veel käesoleval sügisel. 

 

● Kinnitada suurpõgenemise mälestuspäev riikliku tähtpäevana. Tallinna sadamasse püstitada 1944. a septembrikuu põgenikele mälestusmärk. Tookord hukkus teadmata arv Eesti Vabariigi kodanikke.

 

● Haridus- ja teadusministeeriumil Eesti ajaloo- ja kirjandusloo õppekavadesse viia sisse peatükid pagulasajaloo tutvustamiseks. 

 

ÜEKN ühendab väljaspool Eestit elavaid eestlasi, kes soovivad Eesti jätkusuutlikku arengusse oma panuse anda. Väljaspool Eestit elab praegu ligi 200 000 eestlast. Diasporaa kaasamine Eesti heaks on võimalus ja ressurss, mille kasutamine on Riigikogu ja Valitsuse eneste kätes.

 

ÜEKN täiskogu nimel,

 

Marju Rink-Abel

ÜEKN esimees

 

Tallinnas 3. mail 2018

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo