Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

tibud 2

 

Kui pajuurvad (willow catkins) on algselt hallid, on võibolla sobivam neid nimetada pajukiisudeks. Kui juba pikalt avatud ja tolmlema hakkavad (on õietolmukatest kollased), siis on vägagi paslik nimi pajutibu! Pigem aga sõltub nimi sellest, kuidas kellegi eelkäijaid neid nimetanud ja edasi õpetanud on.

 

Mis maksab Tallinnas Vabaduse väljakul kõrval, Jaani kiriku taga tuntud müüginurgal pajuurbade kimp? See sõltub kimbu suurusest, aga ka okste värvusest. Mõni aeg tagasi olid nimelt tumepunakate vartega kimbud tibake kallimad, kuni 3 eurot kimp ja pruunikatest ning kollakas-rohelistest okstest koosnevad kimbud 1 või 2 eurot kimp. Oli juhust ka ühes kodus näha tuhmjaid helelillat (lavendliõite) värvi okstel siidiseid urvakiisusid! 

 

Tore on linnast veidigi välja sõites mängida autoaknast pajutibude otsimise mängu. Meil olid tänavu Ida-Virumaale lihavõttepühadeks sõites kaasas okstelõikamise käärid ning kahlates läbi sulavate hangede, korjasime tee äärest urvadest karvaseid oksi nii Purtsest kui ka Sakast Ontika kõrgel pankrannikul. (Saka mõisa meretornist avanes imekaunis vaade ühe sinivalge-triibulise Soome lahe, kus jää ja avatud vesi huvitavalt vaheldumisi.) Paljud linnainimesed kahjuks iga kell siiski võssa ei satu ning vanemate inimeste vaeva, kes korjamise töö enda peale võtnud ja kimpe kesklinna müüma tulnud, ei ole kahju ka müügiga toetada.

 

Paju (willow) perekonna teaduslik nimetus Salix tuleneb keldi keelest ja tähendab sal + lis = vee lähedal. Põhja-Eestis kannavad põõsataolised pajud rahvapäraselt nime paju, Lõuna-Eestis pai. Suuremad, puutaolised pajud kannavad Põhja-Eestis nimetust remmelgas, Lõuna-Eestis on nende nimeks raag, Viljandi- ja Pärnumaal raid ning Saaremaal lember! 

 

Foto ja tekst:

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo