Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti 100. sünnipäeva kontsert Lincoln Center’is, New Yorgis, ühendab sada lauljat neljast riigist ja kahelt mandrilt üleilmsesse koori Esto-Atlantis, et koos tähistada meie rikkalikku koorimuusika pärandit ja edasi kanda koorilaulu traditsiooni.

 

Esto-Atlantis toob kokku ühe muusikutepere neli generatsiooni: esitamisele tuleb valik helilooja Rudolf Tobiase (1873-1918) vaimulikust muusikast; tema tütre Helen Tobias-Duesbergi (1919-2010) “Reekviem” ja rahvalaulude seaded; dirigendina astub üles lapselaps Maaja Roos (s. 1945) ning solist on lapselapselaps, alt Leila Roos (s. 1986).

 

Eesti rahvas on end alati identifitseerinud laulu kaudu. Laulupidudega enda vabadusse laulmine ühendas mitte üksnes lauljaid, vaid ka tuhandeid ja tuhandeid kuulajaid laulupeol. Ameerika sõpradele on alati tore neid numbreid esitada, kui palju inimesi tegelikult osaleb meie laulupidudel!

 

Mõeldes meie laulutraditsioonidele ja meenutades imetlusväärsetel ESTO-festivalidel osalemist New Yorgis, Torontos ja Stockholmis – mis võiks olla olulisem kui tähistada Eesti sajandat aastapäeva just lauluga?!

 

Inspireerituna mõttest tuua veel kord ülemaailmseid rahvahulki kokku ühendkooriks, alustasime oma kontserdi ettevalmistamise seiklusi. Peaaegu momentaalselt moodustus kõigest tervik. Nii sündis ka koostöö austatud dirigendi Heli Jürgensoniga ning valitud kava esitasin nii Rapla Kirikumuusika festivalil aastal 2016 kui ka Kullamaal järgmisel suvel.

 

Helen Tobias-Duesbergi “Reekviemit” on dirigent Peter Shannon hinnanud „meisterlikult looduks” ning nimetanud seda “väikeseks teemandiks oratooriumide hulgas“. Lähtudes Eesti sajandast juubelist ning Estonia Seltsi Segakoori valmisolekust ületada ookean, jäi vaid siinpoolsetelt lauljatelt – ida-ranniku ja Kanada lauljatega eesotsas – oodata julgust ja vaimustust, et ettevõtmises kaasa lüüa. Kui üha rohkem lauljaid Euroopast soovis osaleda ja kui ka eesti muusikat armastavad mitteeestlased tahtsid ühendada jõude, sündis mõiste 100 lauljat tähistamas Eesti 100 aastat. Nagu Neeme Järvi lausus mulle naljatoonis: „Kui teete, siis tehke juba suurejooneliselt!“

 

Nii lähenesimegi aukartuse ja ärevusega Lincoln Center'ile kontserdi kontseptsiooniga: neli sugupõlve tähistavad ülestõusmispühi eesti vaimulike helinditega Rudolf Tobiaselt ja tema tütrelt Helen Tobias-Duesbergilt. Kolmandat generatsiooni esindab Maaja Duesberg-Roos dirigendina ja neljandat generatsiooni laulja Leila Roos.

 

“Reekviemi” solistid on Arete Teemets, sopran; Veikko Kiiver, tenor, ja Alar Pintsaar, bass. Organist on Ines Maidre. Ükski eesti vaimulik kontsert ei ole täiuslik ilma Arvo Pärdita, kellesse newyorklased suhtuvad erilise austusega, nii et tema „Kristus on koidutäht“ tuleb samuti ettekandmisele.

 

Kuna nii Rudolf Tobias kui ka tema tütar pidasid eesti rahvalaule kalliks, avab lastekoor Laulurõõm kava Helen Tobias-Duesbergi rahvalauludega.

 

Alice Tully Hall oma kuulsa akustikaga ja enam kui tuhande istekohaga on sobiv auditoorium meie riigi sajanda juubeli tähistamiseks. Nii et palun tulge kontserti nautima ja meie lauljaid toetama, kui me tähistame eestlaseks olemist.

 

Kontsert Lincoln Center’i Alice Tully Hall’is toimub 1. aprilll kell 3 ja pileteid saab broneerida meie kodulehel: esto-atlantis.com. Piletiküsimustes saab infot telefonil 917-628-0968 (Gerda Vellore).

 

Ka Eestis ja Rootsis saate Esto-Atlantise Koori nautida: Tallinna Jaani kirikus esineme 10. märtsil ja Stockholmi St. Jacobs Kyrka’s järgmisel päeval.

 

Maaja Duesberg-Roos

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

912-224-4286

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo