Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Urmas Paeti arvamus Eesti Päevalehes, et Eesti peaks Silicon Valleysse looma oma diplomaatilise esinduse * , on teretulnud avalöök üheks kaua küpsenud avalikuks mõttevahetuseks, kirjutab Eesti Päevalehes Eesti aukonsul Jaak Treiman, kes leiab, et esindus peaks asuma Los Angeleses.

 

Olles olnud üle 30 aasta Eesti aukonsul Los Angeleses, olen toetanud USA läänerannikule Eesti elukutseliste diplomaatide mehitatud konsulaadi rajamist sellest ajast peale, kui Toomas Hendrik Ilves oli veel Eesti suursaadik Washingtonis. Seega üle 20 aasta.

 

Paeti esitatud tehnoloogiasuurs aadiku kujutelm võib küll kütkestav olla, kuid selle rõhuasetus on liialt kitsas ja saadik asuks vales kohas. Ettepanek ei rahulda  paljude Eesti ettevõtete vajadusi alates meelelahutustööstusest kuni reisikorralduseni ja eirab läänerannikul elavate või sinna reisivate Eesti kodanike teenindamise tarvet.

 

Ühendriikide lääneosa (sh Alaska ja Hawaii) hõlmab ligikaudu 7,6 miljonit ruutkilomeetrit. Euroopa Liidu pindala on ligemale 4 miljonit ruutkilomeetrit. Ameerika eestlaskonnast elab peaaegu 30% USAs Kaljumäestikust lääne pool. Los Angeles ja selle ümbruskond on eestlaste teine suurima koondumusega piirkond Ameerikas.

 

Rahvusvahelise valuutafondi ja USA majandusanalüüsi büroo andmeil on California majandus möödunud Prantsusmaast ja Brasiiliast, saades maailma suuruselt kuuendaks majanduseks. Sellel on oma põhjus, miks 103 maailma maad on Californias rajanud oma diplomaatilise esinduse Los Angeleses ja ainult 66 San Francisco piirkonnas. California majandus ei ole koondunud põhjapoolsemasse nn Silicon Valleysse ehk Santa Clara orgu San Francisco lahe ääres, vaid osariigi lõunaossa - Los Angelese, Orange'i, Riverside'i ja San Diego maakonda. Seal on California majanduse süda ja arengumootor.

 

Los Angelese, Long Beachi ja Santa Ana ümbruskond on Ameerika suurima tootmisega haaratud tööjõu asukoht. Võtmetähtsusega tööstusharud on aeronautika, elektroonika, energia ja rohetehnoloogiad, keemiatööstus, masinaehitus, moe- ja rõivatööstus, teadus- jm kõrgkvalifitseeritud erialade pakutavad teenused, haridus, turismimajandus.

 

Lõuna-California meelelahutustööstus on maailmas tunnustatult liidripositsioonil. See ei hõlma mitte ainult näitlejaid, kirjanikke ja otsest produktsiooniala, vaid ka vajalikke toetavaid majandusharusid nagu digitaaltehnoloogia valdkond - ala, mis on valmis Eesti osaluseks ja innovatsiooniks.

 

Enam kui triljon dollarit

 

Ühendriikide valitsuse hiljutised kokkuvõtted Ameerika suurlinnaliste alade majandusvõimekusest näitavad, et Los Angelese ja Orange'i maakonna piirkondlik majanduse kogutoodang on viimase aastaga kasvanud 38 miljardi dollari võrra, ulatudes 1,002 triljoni dollarini. Üleameerikaliselt vaadates, kui Los Angelese piirkond oleks omaette osariik, siis selle majanduse aastane kogutoodang jääks maha üksnes California, New Yorgi ja Texase osariigi omast, vahetult edestades Floridat. Los Angelese piirkonna viis maakonda kokku moodustavad maailma 16. majanduse.

 

Los Angeles on vähemalt 40 kõrgkooli kodulinn, sh üldtunnustatud uurimiskeskused California Institute of Technology ja selle koostööpartner Jet Propulsion Laboratory; University of California at Los Angeles (UCLA) ja University of Southern California (USC).

 

USA poliitikas on Kongressi esindajatekoja enamuse liider Lõuna-California saadik. Californiast pärit kongressiesinduse üheksa liiget kuuluvad esindajatekoja väliskomisjoni. Neist kaheksa, s.h komisjoni esimees, on Lõuna-Californiast. Mulle on teada antud, et viimastel andmetel on 13 Californiast valitud seadusandjat Kongressi Balti nõukoja (Congressional Baltic Caucus) liikmed. Seda on rohkem kui ühestki teisest osariigist. Neist 11 on Lõuna-Californiast.

 

Aukonsulite volitused on piiratud

 

Ühendriikide lääneosas esindab Eestit neli aukonsulit, kattes Washingtoni, Arizona ja California osariigi. Meil pole aga võimalik täielikult teenindada selle piirkonna eestlaste jt isikute vajadusi, olgu nad kohalikud elanikud, õppima tulnud või turistid. Meil ei ole õigust välja anda viisasid, vastu võtta dokumentide (passi, isikutunnistuse, digitaalse isikutunnistuse) taotlusi, dokumente notariaalselt tõestada ega täita muid ülesandeid, mis tavapäraselt kuuluvad karjäärikonsulite töö hulka. Neid teenuseid vajavad inimesed peavad kulutama aega ja raha, et sõita maha 4500 km maa idarannikule või ootama New Yorgis paikneva Eesti konsuli juhuvisiiti läänekaldale kord-paar aastas.

 

Juba algsest määratlusest tulenevalt täidab aukonsul oma kohuseid osalise tegevusajaga, n-ö kohakaaslusega. Nii pole meil neljal võimalik pühendada täit energiat ja asjatundmist Eesti ärivõimaluste avardamiseks USA lääneosas. Andrus Viirg ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus teevad Silicon Valleys küll vägilasetööd, kuid see hõlmab eeskätt ühe kitsa geograafilise paikkonna ja ühe piiritletud tööstusharu vajadusi. Konsulaat Los Angeleses suurendaks ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kandepinda ja looks sünergia, mis suurendaks mõlema tegevuse tõhusust üle California ja Ameerika kogu lääneregioonis.

Uue konsulaadi avamise ja tegevuse rahastamine ei tohiks olla peaküsimus. See on küsimus eelistustest. Eesti konsulaadi avamine Los Angeleses on tähtis. See oleks tark strateegiline tegu, mis annaks mitmekordset kasu ärivõimaluste rohkendamise, inimestele parema teenindamise pakkumise ja Eesti maailmale soodsa esitlemise vallas. See on panustamine tänasesse, aga veel rohkem homsesse.

 

EPL, 7. jaan. 2018

*Paet: Eesti peaks Silicon Valleysse looma oma diplomaatilise esinduse 12. dets

 

Jaak Treiman,

Eesti aukonsul Los Angeleses

 

EPL

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo