Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 1527 1

Mardisandid vasakult: Paul Kuldkepp, Hele-Mai Varik, Kati Riemma, Jana Zernant, Rutt Taba. Fotod: VES

 

Halloweeni-hullusele vahelduseks on hea Ameerika eesti lastele tutvustada ka mardi- ja kadripäeva.

Ja nii prõmmisidki ühel laupäevasel päeval New Yorgi Eesti Kooli ukse taga kummalised kujud ja kostis laulu Laske sisse mardisandid, marti, marti...

 

Eks need olid ikka mardija kadrisandid, kes novembris mööda kodusid käivad ja sisselaskmist nõuavad. Ka NY Eesti Kooli jõudsid need külmetavate küünte ja valutavate varvastega sandid, kes lastele tutvustasid vanu rahvakombeid, küsisid mõistatusi ning laulsid ning tantsisid koos laste ja õpetajatega. Sante saatis viiulil kooli rahvatantsuõpetaja eesti pärimusmuusik Cathy Sommer. Ja üllatuslikult  olid nii mitmedki lapsed mardikombestikuga kursis.

 

IMG 1516

Vasakult: Hele-Mai Varik, Külli Jürgenson, Kati Riemma. 

 

Mardipäev 10. novembril on tänini elav rahvakalendri tähtpäev. Eeskätt teame seda mardisantide ehk martide ringijooksmise tõttu. Veel 20. sajandi alguses jooksid marti pigem noormehed ning tumedasse riietatud martide tulek tõi kaasa viljaõnne. Päeva peeti hingedeajaga kokkukuuluvaks – hinged tulid koju ning kehtis rida töökeelde – eeskätt lina ja villaga seotud naistetööd, kolistamine, et mitte häirida hingede rahu. Valmistati erilisi pühadetoite. Mardipäevast algasid tubased tööd ja talveaeg.

 

Merike Barborak

Allikas: folklore.ee

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo