Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

grupi pilt

Kajakad laagripere keskel Järvemetsal

 

EABS/New York – Augustis USA Idarannikul viibinud neli Eesti skautlikku noortejuhti saabusid ilusti Eestisse tagasi ning asusid kõik kohe ülikoolides oma haridust täiendama. Kajakad tänavad ja tervitavad kõiki USA eestlasi, kes nende õppereisi nii huvitavaks ja õpetlikuks tegid.

 

Kajakad on vahepeal ka usinasti ametis olnud skautlikul tööpõllul. Kotkajuht Romet Pazuhanits oli äsja seotud Eesti-Hispaania noorte vahetusprogrammi läbiviimisega Võrus, gaidjuht Miia Kraun viibis ühe Eesti Gaidide Liidu esindajana Gaidide Maailmabüroo aastakoosolekul Indias, Kodutütarde juht Birgit Sitska võttis instruktorina osa Kodutütarde vanemate liikmete üleriiklikust laagrist Järvamaal ja skautjuht Killu-Marie Kell oli peakasvataja üleriiklikul hundude suurlaagris “Kriimsilm”, milles osales sada hundut. Esimene “Kriimsilma” laager toimus umbes 15 aastat tagasi ja EABS toetas selle  korraldust.

 

Kajakate koolituse akadeemiliste tundide seas olid nii skautlikud kui  üldjuhtimise teemad, mis kõikide eluteedel vajalikud on. Nende õppetundide seas olid usk ja skautlus, skautlus ja ühiskond ning lõkkevana tarkused (skm. Thomas Vaga), kahjulikud taimed ja putukad USA Idarannikul (skm. Mati Kobin), USA skautluse struktuur ja tegevus ja pagulus- ja Välis-Eesti gaidluse struktuur ja tegevus ning suurlaagrite korraldus (gdr. Urve Põhi), meeskonnatöö (kaheksa tunni pikkune teoreetiline ja praktikaga seotud õppus) (n.gdr. Kaie Latterner), juhtide kohustused (n.skm. Taso Piller), pressiteadete koostamine (n.skm. Leelo  Linask), koosolekute ettevalmistus ja korraldamine, päevakordade koostamine ning tegevuse kujundus (Priit Parming). Kaie Latterner korraldas kajakatele ka kahetunnise lauluõhtu.

 

Kõik kajakad hindasid kõrgelt silmaringi laiendamise külastuskäike, mis rikastasid nende üldisi teadmisi ning arusaamist pagulusajastu eestlaste saavutustest. Külastused algasid Long Islandi Eesti Külas, kus kajakad kaks päeva ööbisid ja kus nad ühtlasi esinesid kohalikele eestlastele. Kuulajate seas olid ka Eesti Kodu kaasesimehed Sven Roosild ja Valdur Pratka. EABS-i abiesimees  Valdur Pratka oli Long Islandi Eesti Kodu osa peakorraldaja. Kajakad nautisid ka sealset sauna ja basseini.

 

Tegevust Manhattanil korraldas EABS-i abiesimees Jüri Tint, kelle juhtimisel tutvuti Manhattani vaatamisväärsustega. See oli väga huvipakkuv jalutuskäik,  mis kestis pool päeva, alates vastuvõtust EV NY peakonsulaadis, millest on juba lehes juttu olnud. Viimane peatus oli New Yorgi Eesti Maja, kus mänedzer Kadri Sepp tutvustas maja imeilusaid saale. Järgmisel päeval tutvuti Intrepidi muuseumiga ja selle pardal asuva maailmasõidukiga. Kajakatel avanes võimalus osaleda Eesti Mängudel Lakewoodis  ning supelda Atlandi ookeani voogudes. Öömaja pakkusid Airi ja Thomas Vaga.

Seejärel koliti Järvemetsa püsilaagri peamajja, kus toimus akadeemiline koolitus. Vahepeal korraldas kauaaegne Kajaka salga instruktor gdr. “Kiki” Michelson-Holland külaskäigu Eesti Arhiivi Ühendriikides ja piiskop skm. Thomas Vaga tutvustas Lakewoodi Pühavaimu kirikut. Jalutuskäigu läbi Järvemetsa  laagriplatside korraldas skm. Mati Kobin.

 

Kajakad Gunnariga l

Kajakad koos Gunnar Tammega USA armee akadeemias West Pointis.

 

Erilist huvi pakkusid USA armee Sõjaväeakadeemia külastamine West Point’is skm. Gunnar Tamme juhtimisel ning reis Atlandi ookeani New Jersey osariigi rannikualadele ja tutvumine moodsa Ameerika ehitustehnikaga ehitusettevõtja Vello Prima juhtimisel.

 

Reede õhtul (11. augustil) esinesid kajakad Lakewoodi Eesti Majas, kuhu oli kogunenud 40 inimest esimehe Helica DeShaw juhtimisel. Esinemine algas rahvusliku laulu esitamisega kajakate poolt, mida klaveril saatis Kaie Latterner. Piiskop skm. Thomas Vaga ja EABS-i esimees Priit Parming meenutasid skm. “Emu” Saarniidu suurt panust Kajaka salga õppeprogrammi kujundamisel. Leinaseisakuga mälestati äsjalahkunud “Emu” Saarniitu. Vestlused publiku ja kajakate vahel kestsid peale esinemist kaua aega.

 

Kajaka salga instruktori märgid anti skm. Rein Linaskile ja toetajate märgid Vello Primale (kes kolmel aastal on tegelenud kajakatega) ja Juhan Urmile (kes on viis aastat toetanud logistiliselt kajaka salga õppeprogrammi). Kajaka salga nädalapikkuse visiidi logistilisi vajadusi Lakewoodis kooskõlastas EABS-i sekretär Taso Piller.

 

Birgit Sitska tanab Vello Primat

Kodutütar Birgit Sitska tänab Vello Primat Lakewoodi Eesti Majas

 

Järgnes nädalapikkune laagripraktika, kus kajakad tegutsesid USA Eesti Skautide ja Gaidide Malevate suvelaagrites alljuhtidena. See kogemus oli kajakatele väga õpetlik ja huvipakkuv. Sõlmiti uusi sõprussidemeid. Oli raske laagrist lahkuda. Üks päev ja õhtu veedeti koos uute sõpradega New Yorgi linnas.

 

Viimase kahekümne kahe aasta jooksul on Ameerika-Eesti Heatahtlik Selts korraldanud või rahastanud üle saja õppereisi USA-s, Kanadas, Eestis, Rootsis, Inglismaal ja Walesis. Neist kaks suuremat õppeprogrammi on toimunud Eestis Kaitseliidu õppekeskuses Alu mõisas Raplamaal. Neist on osa võtnud 41 noortejuhti. Kajaka salga õppeprogrammides on osalenud üks USA eesti skaudijuht, üks Kanada skaudijuht ja üks gaidjuht. Tänu USA eestlaskonna jätkuvale toetusele õppeprogrammid jätkuvad.

 

EABS

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo