Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Valmas Anne.IMG 6302

28.10.1941-25.07.2017

Igavikuteele lahkus tuntud ja tunnustatud väliseesti kultuuri, kirjanduse ja kirjastustegevuse uurija ning tutvustaja Anne Valmas.

 

Peale Tartu Ülikooli lõpetamist 1965. a. töötas Anne Valmas oma erialal – raamatukogundus ja bibliograafia - mitmes raamatukogus, alates 1989. aastast kuni oma elu lõpuni aga tollases Eesti Teaduste Akadeemia Raamatukogus, praeguses Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus väliseesti kirjanduse osakonna juhatajana, seejärel raamatukogu direktorina ning viimased aastad väliseesti kirjanduse keskuse teadurina.

 

Anne Valmase südameasjaks ja elutööks oli kõik väliseesti kultuuriga, eriti aga trükisõnaga seonduv. Tema mahukas, 2003. aastal ilmunud kaheköiteline doktoritöö „Eestlaste kirjastustegevus välismaal 1944- 2000” on väärtuslik käsiraamat kõigile väliseesti raamatukultuuri ja -ajaloo huvilistele. Hindamatuks täienduseks eelnimetatuile on käesoleva aasta alguses ilmunud Anne Valmase koostatud mahukad Eesti retrospektiivse rahvusbibliograafia köited „Eesti raamat välismaal 1944-2010”. Neile lisaks jõudis ta sel aastal välja anda ka väliseesti kirjanduse keskuse ajaloo „Varjust valgusesse: erihoiust väliseesti kirjanduse keskuseks (1974- 2017)” ning oma artikleid koondava kogumiku „Pagulaskultuuri jälgedel: artikleid väliseesti kultuurist”.

 

Märkimisväärselt silmapaistvat tööd on Anne Valmas teinud ka personaalbibliograafiate ning  bibliograafiliste ja isikulooliste andmebaaside koostajana. Oma 75. sünnipäevaks kirja pandud bibliograafia annab tunnistust tema viljakast tegevusest väliseesti kultuuri uurijana ja vahendajana – Anne Valmase kirjutatud ja koostatud raamatuid, koostatud ning toimetatud bibliograafianimestikke ja metoodikavahendeid, avaldatud artikleid ja esitatud ettekandeid on kokku ligi 300 nimetust.

 

Anne Valmase raamatuloolist tegevust ning teeneid Eesti raamatukogunduse arendamisel tunnustas Vabariigi President 2001. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

 

Jääme Annet mäletama väliseesti kultuuri innustunud huvilise ja uurijana, andeka ja sõbraliku kolleegina, hea ja huvitava inimesena.

 

Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu

väliseesti kirjanduse keskus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo