Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Saabusin 5.-15. augustini  Fillmore’is, NY, toimunud Ungari Skautide Välismaal juubelilaagri külalispäevale 14. augusti hommikul.
Ilusas metsas 140-aakrisel maa-alal asuv laager on umbes 2000+ jalga merepinnast kõrgemal ja tugevad tuuled hoidsid suviselt kuuma päeva parajalt jaheda. Vahemaad nii parkmise, registreerimiskoha, all-laagrite, ambulantsi, muuseumi kui ka söögijaotuspunktide vahel olid pikad. Külalistele, eriti vanuritele ja neile, kel pakid, olid kasutamiseks mitmed golfikärude taolised  veokid.
Otsustasin laagriga tutvuda  jalgsi. Esimene peatus oligi Teleki Field, kus lehvisid lipud, ka Eesti lipp. Oli näha noorte mitmesugust usinat tegevust. Valmistati võistluse korras köitega seotud 100-a. ajakapslile platvorme, üks igale all-laagrile ja suurt sügavat auku, kuhu need hiljem tseremooniaga langetati.
Märkasin “peenematest” palkidest korralikult ehitatud mitmesuguseid all-laagrite väravaid, kuid siltidest/nimedest ei saanud aru. Abivalmis skaut, arvatavasti selle päeva all-laagri korrapidaja, astus ligi ja palus avada väike laagriraamat, mis oli antud registreerimisel. Seal seisis Ungari tavaline alfabeet ja selle kõrval nn. vana ürgaja tähestik. Selge, sildid olid kirjutatud vanas ungari keeles. Olin juba tähele pannud, et pea kõigil rippus paelaga kaelas väike plastümbrik, kus oli sama laagri raamat ja teisel poolel kandja all-laagri nimi koos lisainfoga laagri asukoha kohta. Küsisin, kas siis suurem osa laagri elanikest tunnevad ürgaja ungari keelt. Noormees vastas uhkusega, et võttis paar päeva aega, aga raamatuga ringi käies sai see kõigile selgeks.
Peatusin nõlvakul asuva metsakiriku kella juures. Orus paistis puust ehitatud altar. Mäeküljel kasvasid eriti kõrged ja sirged männid. Suurele osale oli kinnitatud puust silt; mõnel mälestus endiste skautide/gaidide nimega ja mõnel ka pühaku nimi.
Ühes suuremas püsimajas oli kahes keeles esitatud muuseumi väljapanek. Samas jooksis pidevalt Ungari Gödölö 1933. a. jamboree  film DVD-lt.
Täpne statistika ei saanud eriti selgeks, sest sain erinevaid arve noortelt korrapidajatelt, kõik muidugi loogilised. Kohal oli Ungari skautide organisatsioonide esindajaid 18 maalt. Austraaliast üksi oli kohal 48 isikut, Rumeeniast 32, Austriast 35 jne. Kokku oli laagris üle 800 noore, lisaks mitmeid eriala juhte, kes moodustasid omaette all-laagri. Siis veel toitlustamise abilised, kuigi all-laagrites valmistati toit ise keskpunktist saadud normide põhjal saadud toiduainetest. Registreerimise järgi oli kohal 1500 laagrist osavõtjat.
Teleki väljakul toimusid terve päeva igasugused harjutused. Enne kui algasid rahvuslikud ettekanded, toodi igast all-laagrist pinke lugupeetud suurele külalis-kuulajaskonnale.
USA Väliseesti Gaidide ja Skautide Malevate laagri “Terasvanne” avamise pilt koos tervitustega sai üle antud ja võeti soojade kiidusõnadega auliselt vastu.
Suurepärane vastuvõtt ja vahva elamus kõigile osavõtjatele ja külalistele!

Enda-Mai Michelson-Holland,
gdr.VEGM USA’s

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo