Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

ESTICA 100 AASTA FOTO

 

Käesoleva aasta 9. Mail 2017 möödus 110 aastat Korp! Fraternitas Estica asutamisest, mida tähistas suurejooneliselt Fraternitas Estica pere Tartus 4.- 7. mail. Torontos toimub tähistamine 1. – 4. juunil ja USA koondis tähistab juubelit Lakewoodi Eesti Majas 10. juunil 2017.

 

Asutajaliige Raimond Thar kirjutas korporatsiooni asutamise kohta järgmist: “Kuna tolleaegses EÜS-is puudusid eeldused korporatiivse mõtte läbiviimiseks, otsustas osa liikmeid EÜS-ist lahkuda ja korporatsiooni asutamise algatuse oma kätte võtta. Korporatsiooni nimeks pandi Fraternitas Estica, määrati värvid sinine, roheline ja valge, valiti vapp ja lipukiri ja koostati põhikiri. Meie lipukirja esitas auväärne dr. Jakob Hurt, mis väljendab seda lühidalt: “Teos õiglane ja vahvas, ustav Sulle, Eesti Rahvas!” Lipukirja sihiks oli isamaa armastuse avaldamine tegudega.

 

Et kiirendada põhikirja kinnitamist ministeeriumis, sõitsid vilistlased Laur ja Treuman isiklikult Peterburi. Pärast nädalapikkust Peterburis viibimist jõudsid nad oma eesmärgile ning põhikiri kinnitati. Kui põhikiri oli kinnitatud, sõitsid vilistlased Laur, Treuman ja Ploom 26. aprillil 1907 Tartu Ülikooli rektori juurde, et paluda korporatsiooni elluastumine sanktsioneerida. Peagi tulid asutajad tagasi värvides, mis tähendas kinnitamist.

 

Peeti ära esimene konvent, vennastuspidu ja kommerss. Esimene Eestis asutatud korporatsioon, seni kättesaamatu ideaal, oli saanud reaalseks tõsiasjaks, ja korporatsioon võis nüüd asuda oma ülesannete täitmisele, millest tähtsaim oli oma liikmete kasvatamine igakülgse korrektsuse ja vennaliku armastuse vaimus, kooskõlas meie lipukirja sihiga.

 

Tagasi vaadates näeme, et Fraternitas Estica pidi läbi elama sõjad, revolutsioonid, okupatsioonid ja põgenemised, kuid vaatamata karmidele katsumistele ja vapustustele jäi Fraternitas Estica vankumatult püsima ning truuks oma põhimõtetele, nimele ja lipukirjale, nüüd juba üle 110 aasta.

 

Tugeva ja elujõulise intiimorganisatsioonina ületas Globaalne Estica esimese sajandi ning astus julgelt teise sajandisse koos teiste akadeemiliste organisatsioonidega. Pidulik traditsiooniline 100. juubeli  tähistamine toimus 10.–13. mail 2007. aastal Tartus, mis kujunes suurimaks esticuste kogunemiseks Estica ajaloos, tugevdades vennastust ja sõlmides uusi sõprussidemeid vastu minnes järgmisele centenniumile. Tartu Ülikooli ees aset leidnud kogunemise pildistus kinnitab seda tulevikku.

 

Vivat, Crescat, Floreat, Nostra Cara, Fraternitas Estica in Aeternum !

Vil. Tõnu Vanderer

USA Koondise Esimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo