Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti ja kogu Baltikumi esimene naiskorporatsioon, Korp! Filiae Patriae (“Isamaa tütred”) pühitseb 27. oktoobril 2010 oma 90. sünnipäeva.

Aastapäeva tähistatakse suure pidulikkusega ülemaailmselt, seega nii Tartus kui väliskoondistes ja kus iganes leidub “isamaa tütreid”.

Selle akadeemilise naisorganisatsiooni loomine ja kasv langesid ühte Eesti Vabariigi algusega, ajaga mil Eestis puhusid võimsad vabadustuuled ja asuti määrama oma saatust ja kulges vilgas ülesehitustöö. Tartu Ülikool oli avanud oma uksed võrdselt nii mees- kui naisüliõpilastele. Naisüliõpilane oli suhteliselt uudne nähtus ja naiskorporatsioon veel uudsem. 

Ehki Eesti Naisüliõpilaste Selts oli juba varem asutatud, soovis grupp naisüliõpilasi kuuluda intiimsemasse organisatsiooni, kasvatada end ja teisi rahvuslikult iseseisvateks, karsketeks akadeemilisteks naisteks. See tahe tiivustas kümmet noort naisüliõpilast ühinema, et omavahel süvendada isamaa-armastust ja õelikku sõprust, pannes sealjuures rõhku akadeemilisele edukusele. Luba korporatsiooni asutamiseks saadi Tartu Ülikooli rektorilt 27. oktoobril a. 1920.

Kui Korporatsioon suleti koos teiste akadeemiliste üliõpilasorganisatsioonidega 1940. aastal, oli K! Filiae Patriael 380 liiget, neist 68 vilistlast. Küüditati või areteeriti 24 liiget ja 214 liiget pääsesid vabadusse. Kui selgus, et Eesti riiklikku iseseisvust ei taastata niipea, koondusid liikmed välisriikides ja asutasid koondised Rootsis, Ühendriikides, Kanadas, Austraalias ja Brasiilias. Nii koondus valge-punase-rohelise värvikolmiku alla suur arv naisüliõpilasi ja vilistlasi, kes tegutsesid edasi isamaa-armastuse ja õestuse print-siipe jälgides.

Võeti vastu uusi liikmeid, nõudeks olles et naisüliõpilane on eesti soost, valdaks eesti keelt ja õpiks kõrgtasemel või on õppeasutuse lõpetanud. Aastaks 1970, s.o. korporatsiooni 50. sünnipäevaks, oli väliskoondistes ligi 600 liiget, näidates kindlat tahet kuuluda eesti soost akadeemiliste naiste ringi, selleks et  paremini säilitada oma rahvuslust, jäädes truuks isamaale ja õestusele.

Ühendriikides asutati New Yorgis ligi 50. siia ümberasunud liikme poolt 28. novembril a. 1950 K! Filiae Patriae Koondis Ühend-riikides. Seega saab Koondis, mis nüüd K! Filiae Patriae Ühendriikide Koondise nime kannab,  sel sügisel 60 aastat vanaks. Koon-disel oli oma kõrgajal üle 200 liikme, (koos alakoondistega Chicagos ja Kalifornias). Tänaseks on Chicago Koondis likvideeritud ja Los Angelese Koondis on iseseisev. Ühendriikide Koondisel on a. 2009/2010 102 liiget, neist vanim on 103-aastane. Liikmeid on peale USA veel Soomes, Saksamaal, Itaalias ja Nova Scotias. USAs elab liikmeid Atlandi Ookeanist kuni Vaikse Ookeanini. Eestis taastati K! Filiae Patriae 21. veebruaril 1989. aastal asutamisaegse põhikirja alusel.

Ühendriikide Koondise liikmed on arvukalt ja aktiivselt rakendunud eestlust alalhoidvate seltside ja muude organisatsioonide tegevusse.

Korp! Filiae Patriae Ühendriikide Koondis tähistab 90. juubelisünnipäeva piduliku kokkutulekuga koos pereliikmete ja külalistega 23. oktoobril New Yorgi Eesti Majas.

Tartus toimuvad 90. aastapäeva pidustused 28.-31. oktoobri ajavahemikus, sisaldades kadunud õdede kalmude külastamise, juubeliballi Ateena keskuses ja aktuse Tartu Ülikooli aulas. 30. oktoobril leiab aset ülemaailmne ümarlaud. Avatud on 90. juubelile pühendatud näitus ja ilmub juubelialbum.

Korp! Filiae Patriae astub vastu oma esimese sajandi viimasele kümnendile, jäädes jätkuvalt ustavaks oma lipukirjale:

“Eesti tütar, eesti kodu tugevasti seotud olgu!”

Vivat, crescat, floreat Corporation Filiae Patriae!

Heljo Laev-Lüsi

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo