Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

e8ce858f0b11ca63d6 77890770 1

Ülemaailmsed Eesti päevad said alguse 1972. Aastal Torontost. Ei tea, kas lõpp tuleb 2019. aastal Tallinnas? küsib Heiki Suurkask delfi.ee Forte portaalis.

 

Eestlaste laulupidu 1400 laulja ja 10 000 kuulajaga Toronto Coliseumis, kuhu lihtsalt rohkem inimesi sisse ei mahtunud. 15 000 osavõtjaga manifestatsioon nõudmas Eestile vabadust Toronto kesklinnas. Kuni 25 000 osavõtjat valguspeol Toronto näituseväljakul. Sellised olid esimesed ülemaailmsed Eesti päevad (ESTO), mis peeti 1972. aasta 8.–16. juulini Kanadas Torontos.

 

ESTO raames korraldati kontserte ja teatrietendusi, rahvatantsupidusid, kunstinäitusi ja spordimänge, valiti isegi Miss Estonia. Ka peeti üleilmne eesti õpetajate päev, arstide päev, sõjameeste kongress, kirikupäev, eesti naiste nõupäev, filatelistide kokkutulek, pidulik bankett tuhandele eestlasele Ontario võimudelt ja ülemaailme eesti rahvuskongress. Lõpuks oli veel üle tuhande osalejaga Kotkajärve suvelaager skautlikele noortele kogu välis-Eestist.

1972. aastal esimest korda korraldatud ESTO-t on võimatu ülehinnata. Oli enneolematu logistiline jõupingutus eestlasi maailmast kokku tuua, präänikuks veel avalikud tervitused Kanada peaministrilt Pierre Trudeault ja USA presidendilt Richard Nixonilt. Kanada välisminister Mitchell Sharp ise pidas Seedriorus eestlastele kõnet – Eesti küsimus kerkis tol aastal esile ka maailmaareenil.

 

ajal kui kodu eesti laulupidudel lauldi punalippude all ja noukogude v 77890748

Ajal, kui kodu-Eesti laulupidudel lauldi punalippude all ja nõukogude võimu ülistuseks, lehvisid ESTO-l avalikult sinimustvalged lipud ja nõuti Eestile vabadust.

 

Torontosse tuli üle maailma kokku üle neljandiku väliseestlastest. Eriprojektiga „Lend läände” korraldati näiteks 1500 inimese tšarterlennukitega kohalesõit Rootsist. Kaugelt Austraaliast tuli 250-liikmeline  grupp. Omal käel saabus külalisi peaaegu kogu maailmast, välja arvatud okupeeritud Eestist.

 

ESTO peakorraldaja oli Robert Kreem Kanadast, lauljate üldjuht Roman Toi, rahvatantsijate üldjuht  Toomas Metsala, rahvuskongressi korraldas Udo Petersoo. Eraldi komiteed korraldasid eestlaste  ettevalmistusi USA-s, Inglismaal, Rootsis, Saksamaal, esindajad ka Hollandis, Austraalias, Belgias, Prantsusmaal, Soomes, Itaalias ja Brasiilias.

 

Siinpool raudset eesriiet kuuldi toimunust vähe ja kaugeltki mitte positiivses võtmes, rohkem aga raadiojaamade Vaba Euroopa ja Ameerika Hääl kaudu. Kodueestlased ESTO-le sõita ei saanud, sest nõukogude võimu rajatud nn raudne eesriie ja KGB pidev kontroll välistas inimeste suhtluse välismaaga. 1972. aastal ei lubatud isegi Eesti kümnevõistlejaid traditsioonilisele maavõistlusele Rootsiga, tõenäoliselt ESTO tõttu.

 

ESTO-sid hakati korraldama iga nelja aasta tagant tõeliste eestluse suursündmustena. Vähemalt neli esimest olid ühtlasi ka hiiglaslikud protestiavaldused Nõukogude okupatsiooni vastu Eestis.  Väliseestlaste poliitiline aktiivsus innustas kodumaal teisitimõtlejaid, kes saatsid just 1972. aastal Tallinnast teele esimese memorandumi, mis jõudis paar aastat hiljem ka ÜRO peaassambleele.

 

Kodueestlased said esimest korda ESTO üritustele sõita alles laulva revolutsiooni laineharjal 1988. aasta lõpus, kui Austraaliasse Melbourne’I jõudis ka 150 inimest Eestist. Paraku tõi just see, viies ESTO, esile väliseestluse identiteedikriisi. Iga järgmist suurüritust on esitletud kui viimast ja kodueestlaste kaasamine pole suutnud pidu just suuremaks muuta.

 

Niigi saabub rohkesti väliseestlasi kodumaale ka igale suuremale Eesti laulu- ja tantsupeole. Osa 1996.  aasta ESTO ürituste Tallinna toomine kinnitas vaid Ülo Ignatsi järeldust, et tõelise laulupeo vastu ei saa ükski muu üritus.

 

Toronto oleks olnud valmis 2018. aastal järgmist ESTO-t korraldama, aga mullu otsustas Üleilmne Eestlaste Kesknõukogu, et selle asemel toimub „viimane” ESTO 2019. aastal Helsingis ja Tallinnas. ESTO-d läbi aja

 

I ESTO (Kanadas Torontos, 1972)

II ESTO (USA-s Baltimore’is, 1976)

III ESTO (Rootsis Stockholmis, 1980)

IV ESTO (Kanadas Torontos, 1984)

V ESTO (Austraalias Melbourne’is, 1988)

VI ESTO (USA-s New Yorgis, 1992)

VII ESTO (Rootsis Stockholmis ja Eestis Tallinnas, 1996)

VIII ESTO (Kanadas Torontos, 2000)

IX ESTO (Lätis Riias, 2004)

X ESTO (Saksamaal Münsteris, 2009)

XI ESTO (USA-s San Franciscos, 2013)

 

Tulemas

XII ESTO (Soomes Helsingis ja Eestis Tallinnas, 2019)

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo