Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

reetsKurva üllatusena leidsin ajaleheveergudel teate, et 25. detsembril suri Bostoni ligidal USA-s üks suuremaid Välis-Eesti kunsti ja kirjanduse eriteadlasi/kriitikuid Paul Reets.  

 
Paul sündis Tallinnas 1924. Aastatel 1943-45 tuli tal sõdurina läbi teha rida raskeid katsumusi. Siiski õnnestus tal pääseda Saksamaale, kus ta aastatel 1946-70 õppis Bonni ülikoolis kunstiajalugu ja teisi aineid. Sel ajastul kohtasin ka mina teda esmakordselt. USA-sse jõudis Paul aastal 1950, jäädes püsivalt elama Bostonis ja õppides edasi Harvardi ülikoolis nii kui kunsti- kui üldajalugu.   


Meie suurem sõprus sai alguse aastatel 1970-94, kui ma töökoha tõttu samuti Bostonisse asusin. Neil aastatel uurisime koos Bostoni kunstimuuseume, arutasime maalikunsti ja kirjanduse küsimusi, kaasa arvatud eesti looming.

 

Paul Reetsi teadmised ja arusaamad neil aladel olid ulatuslikud, piirdudes mitte ainult faktidega, vaid ulatudes ainete filosoofilisse külge. Meenub näiteks Reetsi referaat Juhan Liivi elu ja luuleloomingu kohta Bostoni Eesti Seltsi ürituste raames, kus ta esile tõi vähetuntud aspekte Liivi elust, millel ometi oli mõju luuletaja loomingule.    


Bostonis elades otsis Paul vähenõudliku töökoha, mis küll äraelamise võimaldas, kuid kust mingeid probleeme polnud koju tuua. Nii võimaldus tal uurida-nautida neid teadusharusid, mis teda köitsid ja pühendada ennast intensiivselt temale olulistele aladele.  


Selle juures jäi Paul kui inimene avatuks, positiivseks, ümbritsevat maailma armastavaks indiviidiks, kelle sõprust kõrgelt hinnati. Aga just viimase tõttu jäi mul kahetsus, mis nüüd eriliselt vaevab. Kui ma Bostonist 1994 lahkusin ja New Jersey’sse asusin, jäime küll kirja teel ühendusse, kuid ühendus katkes mõni aasta hiljem Pauli tervisliku seisundi tõttu (nägemine ja kuulmine). Hea tahtmise juures oleksin võinud teda vahel Bostoni vaatama minna, aga…  


Esialgu pidas Paul vastu oma Brighton’is asuvas korterikodus, tänu kohapealsetele sõpradele, eriti Mart Ojamaale. Nii saatis Reets  Epp Ojamaa ja Kaare Kolbre abiga Eestisse suure osa oma ulatuslikust kultuurivarast – raamatud, kunstiteosed jpm. Eestis on nad talletatud Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuses. Aga kunagi 2012 paiku oli Paul Reets sunnitud oma korterist lahkuma ja Reading’is, MA, asuvasse hoolekodusse siirduma. Siin ta esimesel jõulupühal 2016 suri.   


Oleme kaotanud suure eestlase ja aatelise inimese. Mälestus temast aga ei kao.


Raul Pettai

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo