Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Vaba Eesti Sõna jõulukuu uudiste sekka ilmus teade Eestist uue Eesti Vabariigi presidendi isiklikust otsusest mitte osa võtta jumalateenistustest. Teatavasti põhjendas uus vabariigi president oma keeldumist tulla kirikusse jumalateenistusele, ka sellistele, mis on seotud riigi ja rahva valitsemisega sellega, et temal puudub usk ja isiklik huvi jumalateenistuse sisu ja Jumalale pühendatud väljenduse vastu, mis leiab aset jumalateenistustel kirikus.


Kahjuks ei teatanud  kandidaat Kaljulaid sellest enne tema valimist Eesti riigi ja rahva (kellest 110,000 peavad end usulise valiku poolest luterlasteks) presidendiks – või peideti see Riigikogu ja rahva eest tema kandatuuri üles seadnud  poliitikute ja ringkondade poolt?


President on põhjendanud oma keeldumist ka selle väitega, et ilmlikult meelestatud riik on kasulik Eesti riigile ja rahvale : “Riigi (ja presidendi) ilmalikkus on parim kaitse võõraste religioonide eest.” Lihtsamalt sõnastatult ütleb see, et uskmatus on parim kaitse usu vastu. Hull on olukord, kui see saab rahvast valitseva riigile ja presidendile valitsemise põhimõtteks. Küsimuses pole riigis valitsevast usuvabadusest (nagu see on maksev USA-s) vaid “ilmalikust meelestusest”, Näide ilmalikult meelestatud riigi presidendist (juhist) ja valitsusest Eestis oli kommunistliku Nõukogude Liidu valitsuse aeg, millal riik oli pühendatud kogunisti eraldama rahvast religioonist ehk usust Jumalasse ja kirikust, jumalateenistustest. Selline ilmalikult meelestatud  riik – selgemalt öeldud ateistlik jumalavastane riik – valitses Eestis ligi pool sajandit.


Selles ilmalikult meelestatud riigis hariduse saanud ja selles karjääri teinud isikuid on ilmselt veel tänapäeval Eesti riigi ametites, valitsuses, poliitikute hulgas ja meedias ning kõrgkoolides mõjutajaina. Nad on kas hariduse või isikliku veendumuse sunnil ilma usuta Jumalasse. Võõrandumine usust esineb ka Euroopa Liidus ja eurokraatide keskel. Euroopa Liidu põhidokumendid ei tunnista ristiusu ja kiriku ajaloolist tähtsust ja mõju Euroopa kultuuri tekkimisele ja arenemisele.  


Parim kaitse “võõraste” usundite ja uskmatuse vastu on usk Jumalasse ja Jeesusesse Kristusesse ja osavõtt Eesti luteri, ortodoksi ja vabakoguduste jumalateenistustest Eesti Vabariigis ja välismaal. Kristus hoiatas (Matteuse evangeeliumis 12. peatükis, salmid 43 kuni 45; ja Luuka ev. 12:24-26), et ilmalik ehk tühi hing ja meel  täitub väga kurjade vaimudega. Tunneme seda ajaloost, kuidas ilmalikustunud Euroopa elanikkonna hinge ja meelde tulid kommunismi ja natsismi kurjuse vaimud. Meie ajastul on uued vaimud liikvel, mis viivad  ilmalikustamise protsessi edasi.


Oleme aga rõõmsad pühas usus, sest meil on Õnnistegija ja Päästja, Jeesus Kristus, kes annab meisse oma Vaimu, Jumala Püha Vaimu. Kõige parem kaitse uskmatuse tühjuse vastu on usk Jumalasse, usk Jeesusesse, kes ei jäta meid tühjaks.

 

Thomas Vaga


Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku piiskop

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo