Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Oktoobris täitub 75 aastat päevast, kui sündis eesti meremeeste algatatud tulevane USA eestluse võimas kants – Baltimore Eesti Selts.

Kuigi Seltsi ametlik asutamiskoosolek toimus 12. jaanuaril 1936, loetakse seltsi alguseks siiski 1935. a. oktoobris New Yorgi Eesti Hariduseltsi ja Eesti Ameerika Liidu  õhutusel Baltimores peetud Seltsi organiseerimiskoosolekut.

Alguses oli Seltsi peamine eesmärk kohalike rahvuslikult meelestatud kaasmaalaste organiseerimine ja eesti rahvuskultuuri viljelemine. Pärast Eesti okupeerimist Nõukogude Liidu poolt, lisandus sellele intensiivne tegevus Eesti riigi juriidilise staatuse säilitamiseks.

Olles USA pealinnale kõi-ge lähem eestlaste organisatsioon, alustas  Baltimore Eesti Selts juba 1940. aastal märgukirjade ja juhatusliikmete isiklike külastuste abil aktiivset suhtlemist USA valitsuse ja Kongressi liikmetega selgitamaks neile meie  kodumaal valitsevat olukorda.  Ei ole kahtlust, et see koos Eesti Vabariigi peakonsuli ja teiste USA eesti organisatsioonide ettevõtmistega aitas säilitada Eesti riigi de jure staatust USA valitsusega,  mis oli oluline hilisemale Eesti iseseisvumisele.

Et kodumaa õiguste kaitmist ja sealt põgenenud rahvuskaaslaste abistamist edukalt läbi viia, inkorporeeriti Selts 18. aprillil 1945 Marylandi osariigis.

Siis üüriti ka juba 77 liikmeni kasvanud  organisatsioonile, mis oli siiani tegutsenud juhatusliikmete kodudes, avaramad ruumid selle sekretärile John Roosmanile 427 South Lehigh tänaval  kuuluvas hoones. Samal aastal soetati Seltsile ka einelaua pidamise luba õlle ja viinamüügi õigusega.

Peatselt lõppes Teine Maailmasõda, mis jättis kümned tuhanded eestlased põgenikena sõjast laastatud Euroopasse. Jällegi ilmnes väikese Baltimore eestlaste grupi siiras armastus oma maa ja rahva vastu. Alustati paguluses viibivate kaasmaalaste intensiivset abistamist, saates  neile Saksamaa DP laagritesse hulgaliselt toidupakke, aidates neil vabaneda vangilaagritest ja toetades illegaalselt USA–sse sattunud eesti põgenikke viisade taotlemisel. See kõik nõudis palju tööd ja raha. Ja kui Marylandi kuberner Preston Lane määras 30. septembril 1948 Seltsi sekretär John Roosmani eestlaste esindajaks osariigi sõjapõgenike ümberasustamise komitees, võimaldas see muretseda üle 400-le rahvuskaaslasele USA-sse asumiseks vajalikku töögarantiid. See oligi peamiseks põhjuseks, miks Baltimore’isse tekkis nii elujõuline eesti ühiskond,  kelle  esimeseks vaimseks koduks  ja kogunemiskohaks USA-s oli siinsete eestlaste loodud selts.

Baltimore’i eesti ühiskonna pideva kasvu tõttu jäid South Lehigh tänaval asuvad ruumid peatselt kitsaks ja asuti otsima suuremat kodu. See leitigi 1964. aastal 1932 Belair tänaval  ühe allakäinud endise klubihoone näol. Vabatahtliku töö ja annetuste läbi sai sellest mahukas ja hubane Baltimore’i eestlaste keskus ehk Baltimore Eesti Maja, kus viimase  45 aasta jooksul on toimunud lugematuid meeldejäävaid seltskondlikke ja kultuurilisi üritusi ning rahvuslike tähtpäevade tähistamisi.

Kuid see “Eesti Maja” ei ole olnud koduks ainult Baltimore Eesti Seltsile, vaid ka selle ümber tekkinud seltskondlikele ja rahvuskultuurilistele organisatsioonidele nagu Eesti Kool, laulukoorid, rahvatantsurühmad, skaudi- ja gaidigrupid ning isegi “Baltimore Eesti Seltsi Teater” (BEST).

Vaatamata Baltimore’isse asunud pagulaseestlaste ühiskonna tihedale seltskondlikule ja kultuurilisele tegevusele ei jäänud unustusse ka meie kannatav rahvas kodumaal. Jätkus pidev poliitline tegevus nende õiguste taastamiseks. Nagu seda olid varem teinud Seltsi asutajad, kirjutati ka nüüd märgukirju USA Kongressi liikmetele, käies ka  nende  jutul mõjutamaks neid kostma Eesti rahva õiguste eest. Liituti ka eestlaste ja teiste baltlaste katusorganisatsioonide korraldatud Balti-maadele iseseisvust nõudvate suurmeeleavaldustega.

Et tutvustada eesti kultuuri ja meie rahva saatust kohalikule ameerika ühiskonnale, korraldas Selts Baltimore’i kesklinnas iga-aastaseid “Eesti nädalalõppe”, milles osalesid tuhanded linna elanikud. Ka see oli osa meie kodumaa vabastamise võitlusest.

Siis tuli ESTO ‘76, ehk “II Ülemaailmsed Eesti Päevad”, mis toimusid Seltsi juhatuse ettepanekul Baltimores Ameerika Ühendriikide 200-aastase juubeli raames. Siit on pärit ka akronüüm ESTO (Estonian Salute TO ‘76). Organiseeritud ja juhitud peamiselt Baltimore Eesti Seltsi liikmete poolt koostöös üle maailma asuvate eestlastega, oli see meie väikese rahvusgrupi kohta uskumatult julge ja võimas ettevõtmine, mis oli ka suurim üritus USA Bicentenniali ametlike pidustuste hulgas.

Neis üle nädala kestnud 130 üritusega pidustustes osales üle 15,000 kõikidelt mandritelt kohale tulnud eestlase. Lisaks dramaati-lisele “Valguspeole” suurel linna staadionil ja võimsale Eestile iseseisvust nõudvale rongkäigule, kellele kõneles ESTO ‘76 aupatroon president Fordi  esindaja, tegi seda suurüritust ainulaadseks Amtrak’i käest üüritud ja Eesti lippudega ehitud erirong ehk “Vabadusrong”. See viis ESTO-s osalejaid Baltimorest Washingtoni, kus marssiti lippude lehvides rongijaamast Capitoliumi ette, nõudmaks Eestile iseseisvust ja kuulamaks senaatorite sõnavõtte. Sealt sõideti eribussidega Arlingtoni kangelaskalmistule, kus peakonsul Ernst Jaakson asetas, fanfaaride ja selleks eriti kohale tulnud arvuka auvalve rühma tseremoonia saatel, pärja USA “Tundmatu sõduri” hauale Eesti Vabariigi nimel. See liigutav ja unustamatu sündmus andis Baltimores korraldatud “Eesti Päevadele” erilise tähenduse kõikide teiste ESTO-de hulgas.

Baltimore Eesti Seltsi tihe tegevus eesti kultuuri säilitamise ja Eesti iseseisvuse taastamise huvides jätkus ka pärast Baltimore’i ESTO’t, kuni saabus meie kodumaale kaua oodatud taasiseseisvumise päev. Ka pärast seda on Seltsi juhtkond kohusetruult töötanud eesti ühiskonna ja kultuuri säilitamiseks Marylandis. Üheks  põhjuseks, miks USA valitsus valis Marylandi osariigi ja selle Rahvuskaardi Eestile partneriks rahvusvahelises “Rahupartnerlusprogrammis” oligi kohaliku eesti ühiskonna aktiivsus ja selle liikmete head suhted siinsete võimuorganitega.

Nüüd, kus Baltimore Eesti Selts on jõudnud oma väärika aastapäeva lävele, on vaja eelmainitud saavutusi ka väärikalt tähistada, koos Eesti Vabariigi USA saatkonna ja siinsete rahvusorganisatsioonide esindajatega. Peame seda tegema nende tublide eestlaste tunnustuseks ja mälestuseks, kes läbi aastate on ennast andumusega pühendanud meie rahvusgrupile ja kodumaale. Olgu siinjuures sügava lugupidamise ja tänutundega mainitud Baltimore Eesti Seltsi asutajaliikmed: John Roosman, Ivan Luht, Albert Miller, E. Moses, John Reiman, George Williamson, W. Heiswald ja O. Koor –  kaheksa tõsist eesti meest, kelle truudus ja armastus oma põlise kodumaa ja rahva vastu ei kadunud võõrsil veedetud aastate kestel.

Neid ja nende tegusid meenutades tähistame meile üle aastate palju andnud USA eestluse ühe olulisema kantsi suurjuubelit laupäeval, 2. oktoobril kontsert-aktuse ja piduliku õhtusöögiga Baltimore Eesti Majas, (1932 Belair Rd)  algusega kell 17:00.

Esinevad Eestist pärit rahvusvaheliselt tuntud muusikalised tähed lauljatar Hanna-Liina Võsa ja pianist Hando Nahkur.

Piletid on saadaval ainult posti teel eeltellimisega. Sissepääs täiskasvanuile $60.00 ja noortele (õpilased) $30.00.

Tellimise aadressid: Toivo Tagamets (esimees), 3205 Park View Road, Chevy Chase, MD 20815 või Lea Kiik (laekur) 2206 Chilham Road, Baltimore, MD 21209.  Tshekk palutakse kirjutada BES nimele.

Kohtumiseni 2. oktoobril Baltimore Eesti Majas!

Fred Ise

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo