Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Perioodiline eestikeelne usutegevus San Francisco lahe ääres on eksisteerinud 20. sajandi algusest saaadik (õp. Klemmer). Usutegevus läks aga intensiivseks, kui pastor Kiviranna läkitas aastal 1950 õpetaja Karl Lippingu Põhja-Kaliforniasse eestlaste usutööd organiseerima.


Esimene jumalateenistus ja koguduse asutamiskoosolek peeti pühapäeval 12. novembril 1950 ning “kodukirikuna” kasutati Trinity Lutheran kirikut San Franciscos. Koguduse esimeseks esimeheks valiti konsul Alexander Lõhmus. Kuna eestlasi elas ka teistes Põhja- Kalifornia linnades, laiendas õpetaja Lipping oma tegevuspiirkonna ka Fresno, Napa, Berkley San Jose, Santa Clara ja San Mateo linnadesse. Sellega oli õpetaja tegevuspiirkond suurem kui Eesti Vabariik.


Õpetaja Lipping teenis oma kogudust kuni surmani 20. detsembril 1985 72-aasta vanuses. Koguduse hiilgeajal, 1960ndate alguses, oli  kogudusel üle 300 liikme. EELKSFK on alati töötanud printsiibil, et liikmeteks loetakse kõiki, kes kogudust on nimeliselt ja rahaliselt toetanud.


Peale õpetaja Lippingu surma teenis kogudust õpetaja Maidre kuni aastani 1992. Tema ametiajal kärbiti jumalateenistuste arvu aastas ja järgnevate külalispastorite ajal veelgi rohkem.


Külalispastoritena on San Francisco koguduses jutlustanud  palju vaimulikke, nende hulgas praost Suurkivi, abipraost Kangro, õpetajad Tari, Leiv, Kimmel, Jürgenstein, Pallo, Rebane, Laur, peapiiskopid Petersoo, Taul ja Eestist praost em. Saar.


Aastal 1999 määrati külalispastoritest õpetaja (hiljem abipraost) Hendrik Laur (Olympia, WA) peapiiskopi poolt koguduse hooldajaõpetajaks. Seda ametit on ta pidanud tänaseni, kuna “kodukirikuna’ on kasutatud Hope Lutheran kirikut San Mateos.


Juhatusi on kogudusel olnud üle 20 ja koguduse esimeesteks on olnud härrad Alexander Lõhmus, Voldemar Liivik (Fresno), Karl Tammer, Sven Ruetman, Otto Tamm (Fresno), Juhan Raud, Heino Valvur, Peeter Grüner ja proua Eili Heitur.
Kogudus lõpetab oma töö viimase jumalateenistusega 15. mail 2016.

 

Valdmar Heitur

 

(Artikkel on lühike kokkuvõte Peeter Grüneri poolt koostatud koguduse ajaloost, mis ilmus koguduse 60. aastapäeva tähistamiseks laululehe vahel 21. novembril 2010.)

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo