Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kalmHiljuti tähistas eesti ühiskonnas tuntud ärimees ja poliitiline tegelane oma 80. sünnipäeva vaikses koduses õhkkonnas. Mõni päev varem, täpsemalt 2. aprillil pälvis juubilar Balti Ameerika Vabadusliidu aastaauhinna pidulikul õhtueinel kohalikus Los Angelese Läti Majas.


Arne Kalm on olulist rolli mänginud Lõuna-Kalifornia eestlaste kogukonnas, seega võib kinnitada, et Vabadusliidu austusavaldus oli tunnustus mitte ainult selle organisatsiooni poolt, aga meilt kõigilt: Aitäh, Arne!


Arne Kalm sündis Tallinnas 4. aprillil 1936 E.V. Välisministeeriumi ametniku Jüri Sammuli ja tema abikaasa Aino (sünd. Kalm) ainukese pojana.

 

Juubilari vanemad küüditati Siberisse 1941. a. juunis koos tema emapoolse vanaemaga.

 

Emapoolne vanaisa oli Eestis laevade omank, kes viibis äriasjus parajasti New Yorgis.

 

Tulles tagasi Rootsi, õnnestus tal sakslaste okupatsiooni ajal tütrepoeg enda juurde kutsuda.

 

Väike Arne käis kaks aastat rootsi koolides, kuni neil võimaldus USA-sse emigreeruda peale II Maailmasõja lõppu.


Asuti kohe Kalifornia osariiki, kus Arne jätkas õpinguid ameerika luteriusu alg- ja keskkoolides ja vanaisa tegutses kortermajade äris. Keskkooli lõpetas Arne juba 16-aastaselt ning pääses edasi õppima Kalifornia Tehnilisse Instituuti (Caltech). Sealt sai ta bakalauruse ning magistrikraadid inseneri alal. Hiljem käis ta Harvardi Ülikoolis, kust sai magistrikraadi ärimajanduse alal. Akadeemiliselt on Arne Kalm ÜS Liivika auliige.


Juba ülikooliaastatel oli Kalm aktiivne Los Angelese Noorteklubis ning Spordiringis. Alates 1961. aastast määrati ta töögrupi Americans for Congressional Action to Free the Baltic States (ACA) eestipoolseks abiesimeheks. ACA tegevusala oli Balti riikidele vabadust nõudvate resolutsioonide esitamine ning läbiviimine USA Kongressis. Selle töö kirjeldamiseks ilmus Kalmu sulest 2015. a. raamat “Balti musketärid USA Kongressis” nii eestikeelses kui ka ingliskeelses väljaandes.


Kalm jätkas mitmeid aastaid poliitilist tegevust, olles Los Angelese Eesti Vabariiklaste Klubi järjekordne juhatuse liige, ka Los Angelese maakonna ning Kalifornia osariigi juhtiv isik vabariiklaste partei tegevuses rahvusgruppide seas. Ta oli ka korduvalt aktiivne valimiskampaaniates vabariiklaste kandidaatide kasuks.

 

1972. a. tegutses ta USA President Richard Nixoni tagasivalimise kampaanias kõikide Kalifornia rahvusgruppide esimehena. 1973-74 oli ta Kalifornia Vabariiklaste Rahvusgruppide Nõukogu esimees. Hiljem toetas Ronald Reagani valimisi Kalifornia kuberneriks ning USA presidendiks.


Arne Kalmu eestvedamisel 1972. aastal sai Los Angelese Eesti Maja endale parkimisplatsi ja renditatavad kõrvalmajad. Kalm kauples ostutehingu ning organiseeris korjandusaktsiooni, mis tehingu rahastas. Need korterimajade üürid on siiamaani aidanud hoida Eesti Maja kindlal majanduslikul pinnal.


Kalm on aastaid olnud aktiivne Lääneranniku Eesti Organisatsioonide Liidu juhtimises ning Lääneranniku Eesti Päevade läbiviimisel.  Ta oli asepresident 1961-63.a., kui organiseeriti LEP Santa Monicas ning president 1997-99. a. kui toimus LEP Long Beachis.


Kalm on tihti esinenud kõnedega eesti ja balti riikide ühistel üritustel, pidanud Vabariigi Aastapäeva aktusekõnesid pea kõikides USA Eesti Majades ja küüditamise aastapäeva kõnesid eesti, läti ja leedu keskustes. Ta oli Lääneranniku Eesti Päevade peakõneleja San Franciscos (1967) ja Vancouveris (1969).


Kalm on ka aastate jooksul olnud aktiivne Eesti Rahvuskomitees Ühendriikides. Esimest korda valiti ta esinduskogu liikmeks 1966, ka 1969 and 1972.a. valimistel, sel perioodil oli ta  ERKÜ juhatuse peaesindaja läänerannikul. Teisel perioodil valiti ta esinduskogu liikmeks taas 2010 ja 2014. a. valimistel. Seekord on ta tegutsenud juhatuses strateegiakomitee esimehena, hiljem investeerimiskomitee esimehena. ERKÜ aktiviseerumine viimastel aastatel on suures osas tänu eelmise ja praeguse juhatuse pingutustele.


Arne Kalm on oma professionaalses ärielus tegutsenud juhtivatel kohtadel ameerika firmades, omades kogemusi firmade ostumüügi tehingute korraldamisel (mergers and acquisitions). Alates 1984. a. on ta olnud iseseisev konsultant sel alal.


Eesti Vabariigi taasiseisvumise puhul suunas Kalm tähelpanu ärivõimalustele Eestis, kutsudes kohale lääne investoreid mitmetesse ettevõtmistesse. Aastatel 1996-2006 oli ta Tallinnas asuva investeerimispanga AS Cresco nõukogu liige ning USA-poolne partner. Alates 2006. a. on Arne Kalm erumees, tegutsedes ainult mõningate kinnisvaratehingutega Eestis.  


Kalm on tegev olnud ka ameerika ühiskonnas. Kalifornia kuberner nimetas ta osariigi Tööandjate Treenimise Paneeli (Employment Training Panel) liikmeks kaheks aastaks ning ta teenis viis aastat Los Angelese maakonna Kodanike Majanduse Efektiivsuskomisjoni (Citizens’ Economy and Efficiency Commission) liikmena. Ta on olnud Caltech-i vilistlaskogu juhatuse liige  ning esimees. Samuti oma kohaliku haigla (Arcadia Methodist Hospital) nõukogu liige ning esimees.


Arne Kalm on lahutatud esimesest abielust Helle Vändraga. Neil sündis kolm last, kellest noorem poeg elab Eestis alates 1997. aastast. Alates 1975. aastast on Kalm abielus Celia Riddle Mungeriga, kellega elatakse Los Angelese äärelinnas Arcadias, samas majas juba nelikümmend aastat. Abikaasa on lilleärides kasutatava sisseseade tootmisfirma omanik.


Õnnelik paar pühitses juubilari sünnipäeva vaikselt kodus tütre ja tütretütrega.  Suurem gala aga leidis aset Läti Maja ruumes. Balti Vabadusliidu igaaastane kokkutulek kinnitab kindlat koostööd nii majanduslikul kui poliitilisel põllul kolme rahvusriigi vahel. Kokkutulekul osales ka näiteks Läti Sõjaväeline nõunik Janis Kazocins, aga rohkem kujunes õhtust juubilari pidupäev.  


Los Angelese eestlaskond on ikka elus ja ikka aktiivne tänu sellele põlvkonnale, kes ehitasid meie kogukonnale nii tugeva kodu.  Arne Kalm on üks neist ehitajatest.  

 

Edgar Kaskla


Los Angeles

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo