Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

tsahknaSotsiaalkaitse minister Margus Tsahkna kohtumisel kohalike eestlastega NY Eesti Majas 12. märtsil.    Foto: Siiri Lind / VES

 

Eesti Kultuuripäevad New Yorgis said sel aastal õige varajase alguse. Aasta suurima kultuuriürituse raames  saabus laupäeval, 12. märtsil New Yorki eestlastega kohtuma Eesti Vabariigi sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna.


tsahkna1Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna.    Foto: Siiri Lind / VES

 

Ministrit ning tema arutelu eestlusest ning selle muutumisest tänapäevases globaalses ühiskonnas olid Eesti Majja kohale tulnud kuulama nii noorema kui vanema generatsiooni esindajad, kes kõik olid huvitatud hiljutistest seadustest ning riigi arengust nii pensioni, meditsiini kui ka sisserände valdkonnas.


Ettekannet alustades suutis minister publiku tähelepanu võita humoorika looga, kuidas aastaid tagasi Kanadas õppiva tudengina ta New Yorki külastas ning lumevangi jäädes Eesti Majas klaverit mängides kliente lõbustas ning tänu sellele ka tollase baaridaami Urve Kaminski juurde öömajale sai. Urve Kaminski oli ministri sõnul tema “elupäästja” ning seetõttu naaseb alati hea tundega Eesti Majja tagasi.


Oma vestluses kohalike eestlastega püstitas sotsiaalkaitseminister küsimuse seoses Eesti eesmärgiga suuremas plaanis. “Vene mõjust on vabanetud, Eesti kuulub tänasel hetkel nii NATO-sse kui Euroopa Liitu ja seega tundub, et suuremad eesmärgid ongi täidetud. Universaalsed õigused nagu majanduslik heaolu, õigusriik ning sotsiaalne kaitse on saavutatud, kuid vaja on saavutada ka unikaalsus,” tõdes Tsahkna.   


“Unikaalseks aspektiks peaks olema meie keele-, rahva- ja kultuuri säilitamine, kuid kahjuks praeguse 1.3 miljonilise rahvaarvuga riigil ei ole seda võimalik teha, kus keskmiselt sünnib perre ainult 1.5 last ning jätkuvalt suureneb väljaränne paljuski tulenevalt konkurentsivõimetutest palkadest,” lisas minister.


Margus Tsahkna tutvustas ka oma erakonna Isamaa ja Res Publica Liidu uut visiooniprogrammi “Isamaa 2.0”, mis tegeleb iibe, väljarände ning majanduskasvu reguleerimisega. Selle kaugemaks eesmärgiks on suurendada eesti rahvaarvu kahe miljonini ning seda mitte ainult eesti päritoluga eestlaste arvelt, vaid pakkuda võimalus ka teistele, kes tahavad end tunda eestlastena, olles valmis eesti keelt omandama ning kultuurinorme aktsepteerima.


Minister tõdes, et sündide arv väheneb ning rahvana Eesti kasvada ei jõua, mis aga tema sõnul ei tähenda, et põgenikelaine oleks eestile lahendus. “Eesti kultuuriruum on erinev ja viimase aja sündmused on näidanud, et  sõjapõgenikud ei ole suutelised võtma omaks uut (kultuuri)keskkonda”, nentis Tsahkna. Veel lisas ta, et siiani on olnud Eesti sisserändepoliitika väga konservatiivne ja sama joont jätkatakse ka sõjapõgenikega, kelle puhul on aga vajalik teha selektsioon ning lõimumise kindlustamine kohaliku ühiskonnaga.

 

Ministri sõnul ei ole Eestis hetkel ühtegi Euroopast tulnud sõjapõgenikku ning nende sihtkoht on pigem heaoluriigid nagu Rootsi ja Saksamaa. “Eesti riigil on kokkulepe võtta vastu vaid 550 sõjapõgenikku kahe aasta vältel ning põgenike selektsioon järgib kindlaid reegleid, nagu eesti keele õpe ning ühiskonda lõimumise soov.  Kuriteo toimepanekul ootab neid maalt väljasaatmine,” kinnitas minister.

 

Ilmselgelt pakkusid sotsiaalkaitseministri sõnad sisserändepoliitika seisukohalt kohalolijatele kergendust, sellele järgnes ka rõõmustav uudis uue pensionilepingu jõustumisest, mille kohaselt hakatakse maksma eesti pensionäridele USA-s Eesti riigi pensioni.


Kohtumise lõppedes said soovijad ministriga vestelda, sest kiirustada ei olnud tal kuskile. ÜRO Naiste Staatuse Komisjoni 60. istungjärk, mis oli ka ta visiidi peamine eesmärk, algas alles esmaspäeval.

 

Merike Barborak

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo