Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

presidendi vastuvott1President Ilves, välisminister Marina Kaljurand ja NY peakonsul Eva-Maria Liimets NY Eesti Majas vastuvõtulFotod: Siiri Lind / VES. Rohkem fotosid galeriis ja VES facebooki lehel

 

Seoses ÜRO peaassambleel osalemisega New Yorgis viibiv Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves külastas hea traditsiooni järgi ka selle aasta septembris New Yorgi Eesti Maja.


Presidendi auks ning kohalike eestlaste ja Eesti sõprade tunnustamiseks Eesti Peakonsulaadi New Yorgis ja NY Eesti Haridusseltsi korraldatud  vastuvõtule 27. septembril tuli 150 külalist.

 

Presidenti saatsid välisminister Marina Kaljurand, Eesti Vabariigi suursaadik USA-s Eerik Marmei, EV suursaadik, Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson ja EV peakonsul New Yorgis Eva-Maria Liimets.


Õhtujuhiks oli kutsutud multitalent Mart Sander, kes viibis New Yorgis seoses esinemisega mononäidendite festivalil Broadwayl.

 

Avasõnad lausus peakonsul Eva-Maria Liimets, tänades Haridusseltsi võimaluse eest tulla kokku NY Eesti Majas, kus peale eesti kultuuri tutvustavate ürituste saab nautida ka eesti toitu.

 

Tänusõnad öeldi ka eesti leiba ja Kalevi maiustusi USA-sse importivale firmale Estofoods, tänu kellele saab eesti leiba ja maiustusi osta peale Manhattani ka mujal USA linnades.

 

Enne omapoolseid tervitusi kutsus NY Eesti Haridusseltsi juhatuse esimees Toomas Sõrra rahva ette kunstnik Uno Habakuke, kes kinkis presidendile oma maali traditsioonilisest eesti talust. Kunstnik tänas presidenti nii heas kui halvas mõttes kange eesti rahva eesotsas olemise eest. Mulgi kombe kohaselt andis president ka omalt poolt Uno Habakukele kingituse.


Toomas Sõrra tunnustas presidenti töö eest, mida härra Ilves on juba peaaegu 10 aastat eesti rahva heaks teinud ning sõnas, et NY Eesti Maja on koduks nii siin elavatele eestlastele kui siia külla tulevatele rahvuskaaslastele ja nende külalistele.


presidendi vastuvott2Rahva hulgas viibinud NY Eesti Seenioride klubi esinaine Laine Tigane kinkis omalt poolt presidendile suure sületäie roose.


Mart Sander esitas Maaja Roosi klaveri saatel kaks romantilist muusikapala – Boris Kõrveri ballaadi "Ebatruudus" ning Tõnu ja Uno Naissoo "Prostituudi laulu" filmist "Viimne reliikvia". presidendi vastuvott3Väikese kontserdi lõpetas Mart Sander koos New Yorgis resideeruva laulja ja näitleja Kristi Roosmaa Tootelliga, esitades Raimond Valgre "Muinaslugu muusikas".


Seejärel sõna saanud president Ilves tutvustas algul  suvel Eesti ÜRO alalise esinduse juures ametisse asunud suursaadik Sven Jürgensoni.

 

Oma sõnavõtus avaldas president heameelt, et aasta Venemaal vangistuses olnud Eston Kohver on jõudnud tagasi Eesti pinnale, see pälvis Eesti Majas eestlaskonna  tugeva aplausi.

 

Veel rääkis ta julgeolekuolukorrast NATO idapiiril, Atlandi-ülestest suhetest ning Euroopat tabanud põgenikekriisist. Viimase teema kohta ütles president, et kunagiste sõjapõgenikena ning nende lastena on paljudel välismaal elavatel eestlastel eetiliselt raske mõelda seisukohale, et Eesti ei tohiks põgenikke vastu võtta.

 

Presidenti teeb murelikuks Eestis leviv võõraviha. Eesti riiki aitavad kaitsta teised rahvad ja pole õige ise mitte midagi vastu anda.


Põgusalt rääkis president ka Eestis lahvatanud korruptsiooniskandaalidest, nentides, et Eestis on korruptsiooni näiteks Kreekaga võrreldes väga vähe, olles samal tasemel kui seda on USAs. Aga erinevalt mitmetest teistest riikidest võetakse Eestis korruptandid kinni.

 

President rõhutas ka USAs elavate väliseestlaste olulisust Eesti riigi esindamisel ja USA valitsusel meeles hoidmisel.


Kõne lõpetas president sõnadega: "Mul on hea meel tulla igal aastal teiega kohtuma ja aru anda, kuidas meil läheb. Meil läheb päris hästi, majandus kasvab. Ootame teid alati Eestisse, kas külla või alaliselt. Võite juba praegu kalendrisse kirja panna, et aastal 2019 on laulupeo 150. aasta juubel ja sel ajal ei tohiks küll ükski eestlane olla kuskil mujal kui Eestis."


Kes soovisid, said presidendiga pilti teha. Fotograaf Eleri Everi fotosid saab näha ja alla laadida Vabariigi Presidendi Kantselei fotopangast www.vpkfoto.ee alajaotuse Visiidid alt.


Vastuvõtt jätkus veini ja NY Eesti Maja köögi poolt valmistatud suupistete nautimise ning elava keskusteluga.

 

Siiri Lind

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo