Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

arhiiv

Eesti Arhiiv Ühendriikides asub väikeses Lakewoodis New Jerseys, paari tunni kaugusel New Yorgi kesklinnast. Nii ei satu keegi me juurde juhuslikult.


10. augustil oli meil seda suurem heameel vastu võtta külalisi kodumaalt – neli Eestis tegutsevat skautlikku noortejuhti, kes osalesid Kajaka salga õppeprogrammis. Seda rahvusvahelist juhtimiskoolitust on entusiastlikult korraldanud teiste hulgas New Jerseys elav Priit Parming Ameerika Eesti Heatahtliku Seltsi toetusel juba 1994. aastast alates ning praegusesks on osalenud üle seitsmekümne Kajaka.


Eesti ajaloo kõige noorem malevapealik Mikk Otsar on sündinud Tartus ja hariduse omandanud Ülenurme Gümnaasiumis, Eesti Lennuakadeemias ja läbinud Kaitseliidu poolt korraldatud salgajuhi- ning instruktorikoolituse. 2012. aastal kuulutas Tartu linnapea Urmas Kruuse ta Aasta Nooreks. Praegu tegutseb Mikk Noorte Kotkaste “Tornaado” rühma juhina. Teatavasti on see 718-aastastele noormeestele mõeldud Kaitseliidu all tegutsev organisatsioon, mis korraldab liikmetele laagreid ja matku, kus õpitakse elementaarseid oskusi alates nööbiõmblemisest kuni metsas telkimiseni. Eestis on praegu registreeritud umbes 3200 noorkotkast.


Kodutütreid, keda on Eestis umbes 3500, esindas rühmajuht Kadi Laaneots. Samuti Tartus sündinud Kadi on käinud Miina Härma ja Hugo Treffneri Gümnaasiumis, õppinud muusikakoolis klaverit ning tudeerib praegu Tartu Ülikoolis psühholoogiat. Tartu kodutütarde 30-liikmeline ringkond on üks Eesti suuremaid, seda juhendades tulevad kasuks Kaitseliidu noortejuhi-, rühmajuhi- ja instruktorikursused. Koos käiakse kord nädalas, lisaks laagrid ja matkad. Kadi selgitas, et kodutütarde kogunemistel õpitakse praktilisi elutarkusi, ajalugu ja militaarmeditsiini.


Oluliseks teemaks on ka sellised asjad, mida koolides kahjuks enam ei õpetata, nagu elementaarne viisakus ja käitumisnormid.


Nii noorkotkad kui kodutütred on riiklikult rahastatud organisatsioonid, kuuludes Kaitseliidu alla. Skaudid ja gaidid seevastu eksisteerivad vabatahtlikest annetustest ning taotlevad igal aastal Haridusministeeriumilt raha projektide põhiselt.


Arvuliselt on Eestis hetkel umbes 1200 skauti, keda Kajaka salga õppeprogrammis oli esindamas skaudijuht Margaret Matisen. Tartus sündinud Margaret on lõpetanud Mart Reiniku ja Hugo Treffneri Gümnaasiumi. Ka tema õppis klaverit Heino Elleri muusikakoolis ja on praegu Tartu Ülikooli õigusteaduskonna üliõpilane. Margaret on Mesilaste lipkonna juht ning tema üheks erialaks on laagrite seikluselementide projekteerimine ja ehitamine.


On huvitav täheldada, et Eestis võivad skautideks olla nii poisid kui tüdrukud, samuti gaidideks. USAs seevastu on skautideks ainult poisid, tüdrukute organisatsiooni ingliskeelne nimi on girl scouts, nende tegevus ühtib suures osas eesti gaidide tegevusega.


Gaide on Eestis umbes 600. Nende esindaja peagaid Mari-Liis Keskpaik Eesti Gaidide Liidust on samuti muljetavaldava resümeega. Torist pärit Mari-Liis on töötanud probleemsete noortega Kallavere keskkoolis sotsiaalpedagoogina ja Lastekaitse Liidu koolirahu programmi juhina. Oma alma mater’is Tallinna Ülikoolis tegutses Mari-Liis karjääri- ja akadeemilise nõustamise keskuses õppekorralduse peaspetsialistina. Mari-Liis toonitas koolikiusamise probleemi ja et ainus ennetus selleks on teema teadvustamine ja käsitlemine juba lasteaias. Mida aeg edasi, seda raskem on lastele õpetada teineteise austamist ja aktsepteeritavaid käitumismudeleid.


Viimastel aastatel on lisandunud ka küberkiusamine, mis tundub pealtnäha vähem tõsine kui otsene füüsiline vägivald, ent võib noort inimest sama rängalt traumeerida.


Kõik neli noort inimest on ehedaks näiteks sellest, et see, kes palju teeb, see palju jõuab. Selle asemel, et kurta ja kritiseerida, on nad ise aktiivsed ning üritavad vabatahtlikult oma tegevusega ka eakaaslaste elu huvitavamaks ja positiivsemaks muuta. Missioonitunne on ise midagi ära teha ja teisi aidata. Just väiksemates maakohtades on lastel ja noortel tihti raske leida huvitavaid vaba aja veetmise võimalusi. Skautlus pakub selleks positiivset alternatiivi. Laagrites õpitakse, et rühm on kui ühiskonna mudel – keegi ei saa üksi hakkama, kõik sõltub koostööst. Ilmnevad liikmete tugevad küljed ja orgaaniliselt tekivad juhid. Kuna hilisteismelised tihti tasapisi võõranduvad regulaarsetest koosviibimistest, on oluline juba varakult välja õpetada uusi rühmajuhte, et nad jätkaksid tegevust ka peale n-ö suureks saamist.


Mari-Liis, Margaret, Kadi ja Mikk kinnitasid, et sama olulised kui formaalsed koolitused USA Järvemetsa ja Kanada Kotkajärve laagrites, on kohtumised väliseestlastega eesti majades ja kogukondades. On ju suur osa väliseestlastest ise siin gaidid, skaudid, noorkotkad või kodutütred olnud, ning nende kogemusi on Eestis praegu toimuvaga huvitav võrrelda. Näiteks pidas Välis-Eesti peaskaut skm Rein Linask ettekande pagulasskautluse liikumisest USA Eesti Skautide Maleva tegevuse raames.


Eesti Arhiivis kohtusid noored ka Eesti Evangeeliumi Luteriusu kiriku piiskopi Thomas Vagaga, kes on kauaaegne Kajaka salga instruktor. Lisatud foto on tehtud Lakewoodi Eesti kiriku ees, mille kõrval meie arhiiv asubki.


Meedias peamiselt figureerivate negatiivsete uudiste foonil oli väga meeldiv teada saada, et Eestis on nii palju entusiastlikke noori, kes ise aitavad ühiskonda aktiivselt paremaks muuta, seda kasvõi lihtsalt lastele kohta pakkudes, kus nutitelefonid ja tahvelarvutid huvitavatesse tegevustesse vabatahtlikult süvenedes käest ununevad; kus märkamatult mängu käigus õpitakse elementaarseid oskusi ja mis peamine – respekti teineteise suhtes.


Soovime teile kõigile jätkuvat entusiasmi ja kordaminekuid!


Ave Maria Blithe

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo