Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

marita weinrankMarita Weinrank.    Foto: Allen London

 

10.15. aprillini toimus New Yorgis mainekas ülemaailmne 919-aastaste balletiõpilaste konkurss Youth America Grand Prix.


Kogu maailma balletikoolide õpilaste hulgast valitakse eelvoorudes aasta jooksul välja 1200 kõige lootustandvamat noort tantsijat, kes kutsutakse New Yorki oma oskusi näitama ja kelle hulgast žürii valib välja 20 finalisti.

 

Finalistid võistlevad kuldmedalile.

 

Konkursi võitjatele jagavad maailma juhtivad tantsukoolid igal aastal $250 000 ulatuses stipendiume neis koolides õppimiseks ja meistriklassides osalemiseks.


Eestist ei ole varem sellel konkursil keegi osalenud. Sel aastal kutsuti võistlema eesti priimabaleriini ja Tallinna Balletikooli juhi Kaie Kõrbi õpilane Marita Weinrank. 17-aastane Marita on Kaie õpilane olnud 6 aastat, Tallinna Balletikooli lõpetab ta järgmisel aastal.


Marita taset näitab see, et ta ei pidanud konkursile pääsemiseks osalema Pariisis ja Berliinis toimunud eelvoorudes, vaid kutsuti otse New Yorki.


Eelmisel suvel osales ta Bulgaarias Varnas toimunud rahvusvahelisel balletikonkursil, kus tema esinemine jäi meelde ja hiljem saadeti talle kutse New Yorgi konkursil osalemiseks.


Tema varasemate saavutuste hulgas on 2013. a mainekal Grasse'i balletivõistlusel Prantsusmaal võidetud kuldmedal (sinna pääsemiseks pidi Marita läbima kõigepealt Põhjamaade eelvooru, mis toimus Rootsis Falunis) ja Riias toimunud Balti Balletikonkursil oma vanuseklassis saavutatud 2. koht. Peale Falunis toimunud konkurssi kutsuti Marita stažeerima Stockholmi Kuningliku Ooperi Balletikooli.


New Yorgis võistleb Marita 1719-aastaste vanusegrupis. Tema õpetaja sõnul on konkurentide hulgas väga tugevaid meestantsijaid (naised ja mehed ei võistle eraldi, vaid koos) ja võistlus finaalikoha pärast väga pingeline. Kaie Kõrbi sõnul on Marita tubli, sihikindel ja töökas tüdruk, kellel on kõik veel ees.


Marita ja Kaiega on NY-s kaasas ka ETV tantsusaadete režissöör Ruti Murusalu ja operaator Erik Norkroos, kes filmivad lõike Tallinna Balletikooli järgmisel aastal täituva 70. juubeli puhul linastuva filmi jaoks.


Mul õnnestus kaasa elada Marita klassikaesitusele ning sain talle pärast mõned küsimused esitada.


Kuidas sul tänane esinemine läks?


Mul läks hästi, olen ise rahul.


Kas oled saanud siin ka oma konkurentide esinemist jälgida?


Natuke olen saanud.


Kuidas sulle tundub  kas tase on kõrge?


Tase on väga kõrge, aga esinejaid võrrelda on raske, esitatakse variatsioone erinevatest teostest ja seaded on erinevad. See on maailma suurim noorte balletitantsijate konkurss.


Mida sa siin konkursil oled esitanud?


Kaasaegsest tantsust esitasin etüüdi Tiit Helimetsa balletist "Aeg" ja klassikalise tantsu voorus variatsiooni balletist "Vaarao tütar".


Miks sa just neid numbreid esitasid?


Valisime Kaiega koos need välja. Variatsiooni "Vaarao tütrest" olen esitanud ka varasematel konkurssidel ja see on mul alati hästi välja tulnud.


Kui lavale tulid, ütles minu kõrval istunud daam oma kaaslasele: "Oh my gosh! Look at the dress!" Kust on sinu ilus kleit pärit?


See on Kaie Kõrbi kleit, milles ta esines oma 40. juubeli puhul, see valmistati talle Moskvas. Olen väga õnnelik, et saan seda siin kanda ja see kleit on ka väga mugav.


Kas oled New Yorgis esimest korda?


Olen New Yorgis ja ka Ameerikas esimest korda. Mul ei ole olnud eriti aega linna vaadata, ainult taksoaknast olen näinud. Aga Empire State Buildingis jõudsin ära käia. Homme on mul siiski aega šoppama minna.


Siiri Lind

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo