Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

connecticut lapsed

Tegutsedes vastavalt peaministri soovitusele, hoides südames ja suus eesti keelt ja eesti meelt üle 60 aasta, Connecticuti Eesti Kooli pere pilt. Peaministri intervjueerijad: 1. rida: Allister Goven, Melinda Siismets, Annette Lamvol, Kaili Linask, Erik Durocher, Angelika Kingo; 2. rida: Oliver Lamvol, Maya Medina, Rutger Wenzel, Annike Müürsepp, Maria Siismets, Maiki Müürsepp, Jaak Kõiva, Sofia Lamvol; 3. rida: õp Leelo Linask, Carter Linask, Marten Durocher, Erik Saarela, Claudia Kõiva, Megan Kruzyk, õp Heidi Siismets, õp Helgi Pihel; 4. rida: õp Helve Saarela, õp Mariann Durocher, õp Ellen Müürsepp, Hendrik Kingo, Jakob Kõiva, Kelker Wenzel, Karl Siismets, koolijuhataja Merike Siismets. õp Linda Linask.     Foto: Rein Linask

 

Lp hr peaminister,
Siin on Connecticuti Eesti Kooli õpilaste küsimused Teile:


Mis on Teie ülesanded peaministrina ja mis on Teie kõige lemmikum osa sellest tööst?" (Annike Müürsepp, 8-a)

Miks on Eestil peaminister ja mis ta teeb? (Melinda Siismets, 6-a)


Peaministri ametiaja alguses on kõige olulisem ülesanne kokku panna valitsuse koosseis, peale Riigikogu valimisi teen seda nüüd juba teist korda. Selleks peab leidma ministrite ametikohtadele parimad sobivamad kandidaadid. Nüüd on minu ülesanne valitsust juhtida ja vastutada selle eest, et kõik vastu võetud otsused oleksid  Eesti riigi arengu jaoks parimad. Pean olema kursis kõige olulisega, mis Eestis toimub, ja tagama, et kõik mis sõltub Eesti valitsusest, oleks tehtud parimal võimalikul viisil. Lisaks on mul palju kohustusi seoses teiste riikide juhtidega suhtlemisega ja Euroopa Liidu ning NATO ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide tegevusega.
Meeldiv osa tööst on see, et saan kohtuda väga paljude erinevate ning huvitavate inimestega. Kui saan nende inimeste häid mõtteid ja tegusid kuidagi toetada, siis ka see teeb rõõmu.


Kuhu olete reisinud oma tööga, ja nendest mis on olnud Teie lemmikkoht? (Maiki Müürsepp, 11-a, ja Megan Kruzyk, 15-a)


Visiit Ameerika Ühendriikidesse oli vaieldamatult viimase aja lemmikuks. Aga möödunud 11 kuu jooksul on mul olnud üle 30 tööreisi erinevatesse välisriikidesse ja see on väga suur töö ning koormus, samas huvitav ja meeldiv osa peaministri tööst. Sotsiaalministri ametiajal külastasin selliseid eksootilisi riike nagu Kasahstan ja Türkmenistan.


Mis on kõige tähtsam omadus, et olla hea Eesti peaminister? (Kelker Wenzel, 15-a)


Sihikindlus, otsustuskindlus, vastupidavus suurele koormusele ja pingele ning terve mõistus ja huumorimeel kulub ka ära. Kindlasti peab olema ka füüsiliselt heas vormis, sest muidu ei pea sellise töötempoga vastu.


Mis peaminister teeb, mida president ei tee? (Maria Siismets, 11-a)


Eesti peaminister juhib Vabariigi Valitsust ja valitsus omakorda juhib kogu riigi tööd Eestis. Seega kõik Eesti riigi igapäevase toimimisega seotud otsused ja nende elluviimine on Vabariigi Valitsuse töö. Valitsuse koosseisu kuulub peaminister ja 13 ministrit. Valitsus koguneb igal neljapäeval kell 10.00 Stenbocki majas, kus peab istungit ja võtab vastu otsuseid. Presidendil on esindusroll, näiteks esindab ta Eestit rahvusvahelises suhtlemises samal ajal, kui valitsus korraldab rahvusvahelist suhtlust ja tagab riigi julgeoleku. President kuulutab välja või lükkab tagasi Riigikogus vastu võetud seadused ja peale valimiste toimumist nimetab peaministri kandidaadi, kes saab võimaluse moodustada Vabariigi Valitsuse.


Miks Te valisite olla Eesti poliitik? (Maria 11-a)


Eesti on minu jaoks maailma parim koht elamiseks ja töötamiseks. Teenida Eesti riiki poliitikuna on ühelt poolt raske väljakutse, teiselt poolt on võimalik olla otsuste juures, mis aitavad Eesti elu edasi viia ja suunata meie riigi tulevikku.


Miks Te tahtsite hakata Eesti peaministriks? (Angelika Kingo, 9-a)


Mulle meeldivad väljakutsed ja peaministriks saamine on üks väga suur väljakutse. Meie oleme mures Ukraina ja teiste riikide pärast Ida-Euroopas. Kas Eesti peaks kartma Venemaad? Eesti ei pea kartma Venemaad, sest Eesti riik on hästi kaitstud. Meie iseseisev kaitsevõime ja tugevad liitlassuhted NATOga on Eesti julgeoleku garantiiks. Minu juhitud valitsus tegutseb kindlameelselt ja targalt, et tagada meie kõigi julgeolek ühtviisi nii Ameerika Ühendriikides kui Eestis.


Kas teile meeldib rongiga sõita? (Oliver Lamvol, 4-a)


Meeldib. Eriti tore on sõita uute rongidega Eestis. Eestis kutsuvad mõned inimesed neid ronge „porganditeks“ nende oranži värvuse tõttu. Just praegu ehitame uut raudteed, mille nimeks on Rail Baltic ning mida mööda saaksid nii inimesed kui kaubad sõita ilusate ja kiirete rongidega Eestist otse Saksamaale ja sealt veel kaugemalegi.


Mis on Eesti plaan, kui Venemaa enam ei anna Eestile maagaasi? (Karl Siismets, 14-a)


Eesti strateegiline eesmärk on saavutada energiasõltumatus Venemaalt tulevast gaasist. Selleks oleme esiteks teinud koostööd Soomega ja leppinud kokku, et ehitame gaasitoru Eesti ja Soome vahele. Teiseks loome vajalikud ühendused juba olemasolevate veeldatud gaasi terminalidega, kuhu tuleb gaas mujalt kui Venemaalt ning vajadusel ehitame sellise veeldatud gaasi terminali kas Eestisse või selle lähedusse. Tegemist on suuremahuliste projektidega ja uue gaasitoru nimel tehakse palju tööd, et Eesti ei peaks enam sõltuma Venemaalt tulevast maagaasist.


Kuidas saavad eestlased (täiskasvanud ja lapsed) siin USAs olla abiks, et meie kallis Eesti jääks alati vabaks, iseseisvaks riigiks?


Eelkõige peaksite hoidma Eesti kogukonda, Eesti meelt ja eesti keelt. Meid, eestlasi on vähe. Peame kokku hoidma, üksteist toetama, oma keelt ja kultuuri säilitama ning andma Eesti traditsioone edasi põlvest põlve. Teie seda teete ja olen selle eest teile väga tänulik! Olge uhked Eesti üle ja tuletage USA poliitikutele võimalusel meelde, et meie riigid on head sõbrad ja liitlased, kes teineteist alati toetavad.


Mis teile teie töö juures kõige vähem meeldib?  (Sophia Lamvol, 9-a)


See, et perega koosolemiseks jääb vähe aega.


Kas Taavi Rõivasele meeldib musta leiba süüa ja kas reisil olles tahaks ta ka Eesti leiba süüa? (Maya Lorena Medina, 5-a)


Meeldib. Eestis tehtud must leib on tõesti maailma parim.


Mis on Teie lemmik jõulutoit?  (Rutger Tallinn Wenzel, 8-a)


Mulle meeldivad traditsioonilised Eesti jõuluroad. Samas uued ja erinevad maitsed ainult rikastavad jõululauda.


Mida te jõuluvanalt ootate? (Annette Lamvol, 7-a)


Ootan seda aega, et saaksin näha, kuidas minu tütar rõõmustab jõuluvana tuleku üle. Ta valmistub alati jõuluvana tulekuks hoolega – õpib laulud ja luuletused pähe. Neid on tore kuulata. Ma ise ei oota jõuluvanalt suuri kingitusi, kuid kui tal on varuks mõni üllatus, siis see teeb tuju rõõmsaks ikka.


Mis on Teie lemmikvärv? (Emily Kissa, 9-a)


Sinine.


Mida Te tahaksite süüa õhtusöögiks? (Joy Kissa, 4-a)


Kodus tehtud tervislikud söögid on kõige maitsvamad.


Mida Teil meeldib teha pühade ajal ja vabal ajal?


Vabal ajal veedan võimalikult palju aega koos oma perega. Tööpäevadel on kahjuks seda aega väga vähe ning sageli minu tütar juba magab, kui töölt koju jõuan.


Mis on Teie lemmik sport?  (Karl 14-a)


Jooksmine. Olen selle alaga tegelenud mõnda aega ja võtnud osa erinevatest rahvaspordiüritustest ning jooksnud läbi mitu maratoni. Kui käin välisvisiitidel, siis üritan alati ka jooksmas käia – näiteks New Yorgis olles käisime Central Parkis jooksmas. Aga soovitan ka Sinule ja tegelikult kõigil palju sporti teha, sest kehaline treening annab lisaks heale enesetundele ja parematele mõtetele ka meie organismile tervist.


Kas Te peate alati reisima turvamehega ja kas saate ise oma autot juhtida? Milline auto Teil on? (Erik Saarela, 11-a)


Peaministri ametiga kaasneb ihukaitsjate meeskond. Seega reisin alati koos ihukaitsjatega, kes juhivad ka autot (kahjuks peaministril ei ole lubatud autoga sõita). Tööreisidel on sageli nii tihe graafik ja kasutan autosõiduaega selleks, et tutvuda erinevate dokumentidega.


Kas see on Teie esimene reis Connecticuti ja kuidas teile meeldib siin? (Aleksander Maciejko, 8-a)


Connecticuti oli see esimene reis ja mulle meeldis seal väga. Põhjalikumaks tutvumiseks vajaksin oluliselt enam aega ja loodan, et kunagi õnnestub osariigis rohkem ringi reisida.


Kas Te tuleksite vaatama meie Eesti Kooli kunagi? (Lia Maciejko, 10-a)


Tänan kutsumast, tulen hea meelega! Kui järgmine kord Ameerikasse on tulek ja ajakava lubab, saame külastuse planeerida.

 

roivas sikorskys

Taavi Rõivas külastamas helikopteritootja Sikorsky Aircraft Corporationi peakorterit Connecticutis, kus arutati USA ja Eesti kaitsetööstusalast koostööd.  Pildil peaminister Sikorsky juhtkonnaga. (Pildi paremal servas on ka CT Eesti Seltsi juhatuse liige Aleksander Lamvol, tema saadetud on ka foto.)


Kuidas Teie külaskäik Connecticuti aitab Eestit? (Hendrik Kingo, 12-a)


Et hoida ja edasi arendada Eesti ja USA häid suhteid, tuleb käia erinevates kohtades, sest Ameerika Ühendriigid on väga suur riik. Eesti delegatsioonis oli lisaks minule ka terve hulk ettevõtjaid, kellega külastasime erinevaid tehnoloogiaettevõtteid. Riik peab hindama oma ettevõtjaid ja neid aitama. Loodan, et ettevõtjad said uusi kontakte edasiseks koostööks ja läbi selle arendavad nad Eesti ettevõtlust ning loovad uusi töökohti. Külaskäik aitas veel enam tugevdada ka Eesti-Ameerika suhteid. Võin kindlalt öelda, et Ameerika on Eesti jaoks olulisim liitlane julgeoleku- ja kaitsepoliitikas.


Kas on midagi millest Teie tahaksite meile ja meie lugejatele rääkida?


Soovin Connecticuti Eesti Koolile edu ja ärksat meelt. Hoidke üksteist, oma lähedasi, ja olge nendega nii palju koos kui vähegi võimalik. Ja hoidke Eestit ikka ja alati enda südames.

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo