Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

lakewoodLakewoodi aktuse esinejad, kõnelejad, korraldajad, võitlejad ja veteranid. Foto: Külli Rannamäe

 

Lakewoodi ümbruskonna eestlaskond avaldas oma vankumatut usku eesti rahva ja riigi iseseisvale olemasolule laupäeval 6. detsembril kogunedes  kohalikku Eesti Majja tähistama Vabadussõja alguse aastapäeva.  


Külalisi tervitas Imbi Sepa ja Viiu Vandereri poolt nägusalt dekoreeritud saal, laudadel sinised laudlinad, mis olid ilustatud eesti lippude, küünalde, kuuseokste ja käbidega. Külaliste vastuvõtuga olid usinasti ametis Taso Piller, Juhan Urm ja Viiu Vanderer. Anita Pallop kinnitas kõigile rindevõitlejatele ja veteranidele rinda austuseks valge lille – neid oli kohal 20 ringis.


Aktuse avas korraldava toimkonna nimel Priit Parming, rõhutades, et ilma Vabadussõja lahinguväljadel saavutatud võiduta ei oleks olnud Eesti Vabariiki ja eestlased oleksid tänapäeval Nõukogude Venemaa venelastega segatud kolkarahvas. Lakewoodi Eesti Kooli rahvariietes esindusgrupp koolijuhataja Külli Rannamäe eestvedamisel ja Luule Prima klaverisaatel esitas USA hümni. Kuna praost Thomas Vaga oli jalavigastuse tõttu kodusel ravil, siis tema palvuse luges ette Pühavaimu koguduse nõukogu abiesimees Eda Treumuth.


Langenute austamiseks lauldi ühiselt “Hoia Jumal Eestit”. ERKÜ juhatuse liige Andres Simonson oli oma avasõna teemaks valinud “Vabadussõja vaim”. Simonson selgitas, mida see täpselt tähendas, kirjeldades soomusrongide ülemate Irve ja Partsi hulljulget tegevust, kui soomusrongide edasitung Põhja-Eestis jäi seisma taanduvate kommunistide poolt purustatud sildade taha.  Nad tormasid omal algatusel üle Tapa Tartu suunas vallutades koos Kuperjanovi partisanidega üllatusrünnakuga Taaralinna. “See oli Vabadussõja vaim!” rõhutas Simonson. Alles siis teatati ülemjuhatajale Tallinnas “Vallutasime Tartu!”


Eesti Vabariigi nimel tervitas ÜRO suursaadik hr. Margus Kolga, kes ametiülesannete tõttu ei saanud kohal viibida. Tema läkituse luges ette Viiu Vanderer.


Lavale asusid Lakewoodi Eesti Kooli lapsed, lauldes “Mu koduke on tilluke” ning tantsisid “Kaerajaani” ja “Kükita”. Neli õpilast kahe õpetaja saatel mängisid kandleil kolm jõululugu. Publik hindas laste esinemist tugeva aplausiga. Teise Vabadussõja saatuslike aastate ohvriterikkaid sündmusi võttis tabavalt kokku endine Lakewoodi Eesti Ühingu abiesimees Taso Piller, alates Punaarmee saabumisest baasidesse kuni suurküüditamiseni 1949. aastal. Piller kirjeldas lahinguid 1941-1945 aastatel ning metsavendlust peale Teist Maailmasõda, mis nõudsid palju ohvreid. Võimsalt kõlas ühislaul “Meil merivood on vabad”.


Võitlejate ja veteranide austamise tseremoonia viis läbi ERKÜ juhatuse liige Matti Prima. Neid, kes relvaga olid kaitsnud vabadust Teises maailmasõjas ja Vietnamis, oli kohal kuus (Endel Pool, Endel Lindepuu, Heino Maasikas, Matti Teder, Mati Piller ja Henno Sork).  Kahetsusega võeti teatavaks, et Soome mereväes Teise maailmasõja ajal mootortorpeedo paatidel teeninud Karl Noor oli eelmisel õhtul haigestunud.


Järgnevalt paluti austamiseks tõusta veteranidel ja seejärel neil, kes olid valitud olnud Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides koosseisu.


Aktuse peakõnelejaks oli Torontost kutsutud 25-aastane Veiko Parming, kes suvel lõpetas 11-kuulise ajateenistuse EV kaitseväes, teenides Kuperjanovi Jalaväe Pataljonis ja lõpetades nooremallohvitseri koolituse. Parming sai kolmetorulise raskemiiniipilduja patarei vanema väljaõppe ning tegutses suurõppuse “Kevadtorm” ajal tulejuhtimise vanemarvestajana. Ta on aktiivne olnud eesti skautluses ja tantsinud mitmes rahvatantsurühmas ning omab magistrikraadi MIT’s ühistranspordi inseneri erialal.


Lakewoodi Kooli andekas muusikaõpetaja Ülle Bucholz laulis kitarri saatel “Mu meelen kuldne kodukotus”, mis mõnelegi kohalolijale pisara silma tõi. ERKÜ esimees Marju Rink-Abel saatis tervituse, mille luges ette Matti Prima. ERKÜ esimees tänas eriti võitlejaid eesti rahva heaks antud ennastsalgava panuse eest ning tervitas aktusekülalisi ERKÜ nimel. Lõppsõna ütles Priit Parming, kes kutsus publiku ette esinejad, kõneleja ja korraldajad, kellele kingiti lilli. Tänati perenaisi. Ühiselt lauldi Eesti hümni. Järgnes pildistamine ja eestipärane õhtusöök. Perenaised pakkusid suitsulõhet, sinki, hapukapsast, kartulit kastmega, krevette, rosoljet, kurgisalatit, skumbriat, mitmesuguseid kooke ja kohvi. Rikkalik õhtusöök nõudis paljude daamide abistavat kätt.


Priit Parming

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo