Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

arvilleArville Puström

 

21. oktoobril s.a. lahkus meie hulgast tunnustatud Välis-Eesti maalikunstnik Arville Puström, kelle maalid kaunistavad paljusid eesti kodusid nii kodumaal kui ka välismaailmas. Tema populaarsuse põhjuseks oli ta meisterlike maalide salapärane võime kutsuda esile mälestusi kodust ja ühendada meid oma kodumaaga.

 

Arville realistlikus stiilis töid iseloomustavad eeskätt ilu ja rõõm, mida ta oma ümbruses nägi ja mis olid talle eriti südamelähedased. Paljud ta maalid kujutasid lilli, kuigi harva oli nende hulgas roose, mida leitakse hoolitsetud roosipõõsastes või kasvuhoonetes. Tema lemmikteemad olid oja kaldal kasvav lihtne kullerkupp või aianurgas aastaid seisnud sirelipõõsas. Nende tagasihoidlik ilu on siiski olulise sisuga, sest sireliõite kauni värvi ja aroomi sihiks on vähem see, et inimesed õisi tuppa tooksid, vaid et õied juurde meelitaksid mesilasi, kes aitavad eluks vajalikku õietolmu levitada. Nii on sarnasel ilul sügavam sisu, mis kõiki ühendab. Meie, kes me kodumaal looduse keskel üles kasvasime, tunnetame looduse omapära eriliselt. Ja nii on Arville suur and seda oma maalides edasi anda – olgu nad lilled, kodumaa meri või vana Tallinn – aidanud vaatlejat ennast ühendada me ajaloolise kodumaaga.


Arville looming põhines meisterlikul oskusel. Ta alustas oma kunstiõpinguid Tartu Pallase kunstikoolis, jätkas neid Saksamaal Düsseldorfi kunstiakadeemias ning hiljem Ameerikas, tuntud kunstnike Harry Ballingeri ja Adolf Konradi juures. Arville oli rea kunstialaste organisatsioonide liige, nagu Fraternity of Estonian Artist in Exile, Foundation of Estonian Arts and Letters, American Artists Professional League ja Morris County Art Association. Tema töid on rohkelt esitatud kunstinäitustel  USA-s, Kanadas, Saksamaal, Rootsis ja Eestis. Näitustel on ta pälvinud rea väärikaid auhindu.


Kahtlematult on Arville kunsti motiveerinud ja hingestanud asjaolu, et nii tema kui kogu Puströmi perekond jäid vankumatult eestlasteks, vaatamata põgenikuajale ja uue elu alustamise raskustele võõral maal. Eesti keel ja eesti meel oli nende kodu alusmüüriks. Need tunded olid sedavõrd tugevad, et Puströmi ilusast kodust Põhja-New Jerseys sai keskus, kus peeti rahvuslikke tähtpäevi ja korraldati paljude organisatsioonide – skaudid/gaidid, laulumehed, EÜS jt. – kokkutulekuid. Ja nii lisandub arvukatele Arville maalidele hulk rõõmsaid mälestusi temast ja tema perekonnast.


Kahjuks on ta nüüd lahkunud, kuid tema tubli elutöö ja head mälestused temast ei kustu.


Suur tänu, Arville, nende eest!

Endel Uiga

 

vana sõber

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo