Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

skautmalevad1Eesti Gaidmaleva ja Eesti Skautmaleva USAs aastakoosoleku grupipilt.   Foto: Rein Linask

 

Eesti Gaidmaleva ja Eesti Skautmaleva USAs juhtkonnad kogunesid 18. oktoobri  hommikul aastakoosolekutele Järvemetsa laagri alale. Ees ootas neid pikk päev, mis pungil nõupidamisi, kuid hommikune saabumine oli värske ja kutsuv. Taaskohtumine gaidsõsarate- ja skautvendadega pakub alati rõõmu.


skautmalevad2Aastakoosolekute avamisel tervitasid malevate juhte ja esindajaid välis-Eesti Gaidide Liidu peagaid gdr Ingrid Kütt ja Eesti Skautide Liidu peaskaut skm. Rein Linask (vasakul fotol). Peaskaut rõhutas koostöö tähtsust, öeldes: "Köies, üksik kiud on nõrk – kokku põimituna olema tugevad, ühenduses on jõud."   Foto: Leelo Linask

 

Alustati peakonsul J. Kaivu nimelise Peamaja ees palvega (esitas gdr. Tiina Ets) ja lippude heiskamisega. Juhtidest sõõr – pool gaidisinine, pool skaudiroheline – oli küllaltki suur. EGM ja ESM juhid ngdr. Leena Kangro ja skm. Tiina Fischgrund tervitasid kohalolijaid ning andsid edasi saabunud tervitusi, mida olid saatnud gdr. Urve Põhi ja skm. Emu Saarniit.

 

Isiklikult tervitamas olid Eesti Skautide Liidu peaskaut skm. Rein Linask ja Kanadast kohale sõitnud välis-Eesti Gaidide Liidu peagaid gdr. Ingrid Kütt, kes andsid edasi oma organisatsioonide tervitused ning omapoolseid julgustavaid ja sooje sõnu heaks koostööks ja koosolekute kordaminekuks.


Nagu ikka, arutati aastakoosolekutel gaid- ja skautmalevate aastategevust ja tulevikuplaane. Esitati aruandeid ning mõeldi, kuidas tegevust arukalt edasi viia ning uusi noori juurde haarata malevate programmi. Juhid andsid ülevaated üksuste tegevustest, plaanidest ja muredest. Tänati juhte, toetajaid ja noori, ilma kelleta ei oleks meie skautlik ja gaidlik programm võimalik.

 

Malevate juhid skm. Tiina Fischgrund ja ngdr. Leena Kangro andsid malevatele aruande osalusest septembris toimunud ERKÜ kongressist, kus pidulikul õhtusöögil anti üle tänuplakatid ning tunnustati (teiste väljapaistvate organisatsioonide seas) Eesti Gaidide Malevat USAs ja Eesti Skautide Malevat  USAs pikaajalise töö eest eesti noorte eesti vaimus kasvatamisel.


Gaidide poolel (Peamaja 2. korrusel) Eesti Gaidide Maleva juht ngdr. Leena Kangro andis ülevaate möödunud aasta tegevustest ning tegi omapoolsed ettepanekud järgmise aasta tegevuseks. Esitati ka üksuste aruandeid ja arutati nende tegevusi ja huve. Oli rõõm kuulda, et peale mõneaastast pausi oli NYis taasalustanud tegevust Linnutee hellakeste rühm. EGM-s USAs on tegevad neli üksust: Baltimore’i Tormitütred (juht gdr. Tiina Ets), Connecticuti Põhjatütred (juht ngdr. Ellen Müürsepp), New Jersey’i Kungla (juht ngdr. Katrin Pillion) ja New Yorgi Linnutee (juht ngdr. Hille Sork-Carpino), kes korraldavad kohapealsetes üksustes gaidide ja hellakeste koondusi.

 

Soovijatel on ka võimalus ühineda üksikgaidide üksusega. Malevajuht avaldas tänu kunstnik Maret Maistele, kes oli kinkinud neli kaunist maali gaidide tegevuse toetuseks. Viimaseks loositud maaliks oli kaunis vaade Järvemetsa peaväravast. Sellest saadud tulu annetas EGM USAs Eesti Skaudi- ja Gaidi-Sõprade Seltside Liit USAs toetuseks.


Kinnitati ka uus gaidmaleva juhatus järgmises kooseisus: Maleva juht - ngdr Leena Kangro; Maleva abijuht - ngdr Hillevi Ets; Sekretär - ngdr Marika Lampi; Abisekretär - ngdr Lea Kiik; Laekur - ngdr Katrin Pillion; Abilaekur - gdj Marissa Karuks; Üksikgaidide juht - ngdr Anneliis Kuusik; Treeningala juht - ngdr Kristi Rakfeldt; Treeningala abijuht - ngdr Linda Kangro; Juhatuse liige - ngdr Karin Ashford; Juhatuse liige, v-EGL ja ESGSSLiidu vahendaja - gdr Urve Põhi.


Samal ajal kogunesid skautjuhid Skaudimajja, kus peeti samuti asjalikke nõupidamisi, arutati mineva aasta kordaminekuid ja kuidas tegevust hõlbustada tulevikus. Alustati Skautide hümniga. Malevajuht skm. Tiina Fischgrund andis ülevaate maleva aasta suurematest tegevustest. Skautjuhtide koosolekul olid põhiteemadeks malevate üksuste tegevus, laagrite läbiviimine ning juhtide treening. Tervitati uudist, et lisaks tegusale  skautüksusele Vikerlased Connecticutis on taas aktiivsemalt hundukoondusi pidamas nüüd ka NYi üksus Viiking.  Vikerlaste juht nskm. Leelo Linask nimetas üksuse üheks aastakõrgpunktiks skaut Jaak Rakfeldti suurt saavutust: ta ülendati kevadel “Eagle Scout”iks.


Skautmaleva päeva suurimaks saavutuseks oli uue malevajuhi ametisse tervitamine; maleval on hea meel tutvustada värsket malevajuhti: nskm. Mart Kuhn. Malevastaap kinnitati järgmises koosseisus: Auvanem – skm. Elmar Saarniit; vanem – skm. Tiina Fischgrund; Malevajuht – nskm. Mart Kuhn; Abijuht – skm. Gunnar Tamm; Laekur – skm. Toomas Kilm; Kirjatoimetaja – nksm. Leelo Linask; Varustusjuht – nskm. Peeter Tõõtsov; Liikmed – nskm. Toomas Wilson, nskm. Silver Laur; ESGSSL esindaja nskm. Mati Kobin.   


Peale maitsvat ja sooja lõunaeinet peeti malevate ühiskoosolek. Nii skautide kui gaidide eelolev tegevusaasta tuleb tegus ja põnev. Juba plaanimisel on tuleva aasta suvelaager, mille juhtideks kinnitati tagasi ngdr. Linda Kangro ja nskm. Silver Laur. Tulevase suvelaagri kuupäevad tõsteti juulikuu keskele (18.-26. juuli), kuna malevad lisasid tegevuskavasse augustis osalemise suurlaagris Kotkajärvel, mis leiab aset augustikuus. (*vt. Lisatud tegevuskava all.)  


Skautidel ja gaididel on lisaks oma tegevusprogrammidel suur ühine huvi, nimelt  nende metsakodu Järvemetsa. Selle peremeheks on Eesti Skaudi- ja Gaidi-sõprade Seltside Liit USAs. Laagriala majandamine on suur ja kallis lõbu, mille eest tuleb meil kõigil hoolt kanda. Malevate juhid arutasid koos ESGSSL USAs juhtkonnaga uusi tuluallika võimalusi. EGM ja ESM USAs loodab oma liikmetele ja skaudisõpradele, et toetaksid vastloodud toetusfondi “Järvemetsa Preservation Fund” (vt. www.jarvemetsa.org), mida koosolekul tutvustas skm. Toomas Kilm.

 

skautmalevad3Eesti Abistamiskomitee Ühendriikides laekur pr. Virve Vaher (keskel) ja esimees Toomas Kilm (paremal) andsid ESGSSL esimehele skm Mati Kobinale üle lahke tšeki  Järvemetsa laagriala toetuseks.  Foto: Rein Linask

 

Järvemetsa on aidanud kasvatada skautlikus ja gaidlikus vaimus tegusaid eesti noori ligi 60 aastat. Koosolekul üllatasid koosviibijaid Eesti Abistamiskomitee Ühendriikides esindajad pr. Virve Vaher (laekur) ja hr. Toomas Kilm (esimees), andes ESGSS Liidule üle lahke annetustšeki.  Koosolek lõpetati sõprusringiga ning saalis kajas hoogne “Laul Lakewoodi liivast”.  


Kiitust ja tänu tublile köögitoimkonnale: Virve Kai Bulla, ngdr. Lea Kiik, skaut Lukas Jester; ja kolmekordne Elagu! saunamehele Mati Kobinile. Pikad koosolekud seljataga, vahvad plaanid ees ja kallid sõbrad jälle ülenähtud. Järvemetsal oma võlud igal erineval aastaajal, aga soojad sügispäevad, need on eriti mõnusad. Tõesti, eelkäijad, kes määrasid just oktoobrikuu korralisteks koosviibimisteks valisid hästi: laagriala on juba oma sügisrüüs, päike paitab kuldseid lehtpuid, mis sirutavad oma oksi ja lehvitavad põhiliselt männimetsa vahelt, tervitades ja helkides “Jällenägemiseni”.

 

Leelo Linask

 

 

Eesti Skautide Maleva USAs ja Eesti Gaidide Maleva USAs ühine tegevuskava 2014-2015

 

Üritused Järvemetsal:

Metsajõulupuu 2014 - 13. detsember

Jüripäev 2015 - 19. aprill

Suvelaager 2015 - 18. - 26. juuli

Juhtide aastakoosolekud - 17. - 18. oktoober

Metsajõulupuu 2015 - 12. detsember

 

2015 laager Kotkajärvel (Kanadas) 15. - 22. august

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo