Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

metsavaim3Metsakiriku eel täienesid hellakeste read 8 tüdruku võrra. Värsked hellakesed seisavad gaidlaagri juhi ngdr Linda Kangro ja USA Gaidide Maleva juhi ngdr Leena Kangro vahel.   Foto: Liisa-Mai Karuks

 

Kolmapäeva hommik kulus laagri kuivatamiseks. Pärast lõunat leidis aset üks noorte oodatuimatest tegevustest – metsamäng. Teema oli seekord ajalugu ja vanad asjad. Metsamängu viis läbi ngdr Hillevi Ets. Erinevates punktides nõutud nuputamistele lisaks käis metsamänguga paralleelselt ka otsingumäng, mille käigus pidi iga salk tegema foto nt perenaisega, saunamehega, laagrijuhiga, vanima leitava inimesega, noorima leitava inimesega, üksteise otsas püramiidis jne.

 

Noored pidid kasutama oma nuputamisoskusi järgmistes punktides: Kuidas kõige kiiremini ja paremini vedada käbisid ühest punktist teise märgadel paberrätikutel? Kas tunned ära oma praegused juhid nende noorusaja piltidelt? Kas oskad nuputada, kus paiknevad fotodel näidatud esemed laagrialal? Kas oskad tühjaksläinud autokummi terve vastu vahetada? Kas oskad saunaruumi väljalaotatud arvukaid esemeid meeles pidada (super-Kimi mäng)? Kas arvutiajastul võrsunud noored oskavad ära arvata, mis on näiteks arvutuslükati (slide rule), slaidikassett, plastkilest naiste vihmamüts, käsipuur…ja veel 40 „vanade aegade” asja?


Seiklusrikka päeva õhtul saabus laagrisse aga pühalik hetk tõotuste andmise ja Metsakiriku näol. Enne teenistust toimus gaidlaagris lubaduste ja tõotuste andmise tseremoonia suures hellakeste ja gaidide sõprusringis, lastevanemate ja sõprade juuresolekul. Õrnakeseks astusid Charlotte Jones ja Kylee Krause. Hellakese lubaduse andsid Kristina Einberg, Vivienne Jones, Taylor Krause, Kaili Myers, Heili Põldmäe, Marina Põldmäe, Morgan Tamm, Madison Tamm. Gaidiridadesse astus Maili McClafferty. Tänu kuulub mh ngdr Marju Põldmäele, kes aitas tüdrukuid katsepunktide sooritamisel.


Vormides noored ja juhid ja nende sõbrad marssisid vaikselt Taevaisa taeva alla metsakirikusse. Teenis skm praost Thomas Vaga. Suures sõprusringis mälestati kõiki lahkunud gaidi- ja skaudisõpru ja lasti lendu kolm õhupalli – sinine gaidjuhtide, roheline skautjuhtide, valge noortesõprade mälestuseks. Peaköögis pärast Metsakirikut heldete perenaiste poolt korraldatud kohvikus näidati suurel ekraanil toredaid vanu laagrifilme Kalju Meri kollektsioonist. Tänu Arhiivile nende edastamise eest!


Skautide ja hundude pidulikud hetked toimusid õhtupimeduses, lõkke ääres. Kolm tublit ja kindlameelset hundut andsid oma hundulubaduse: Tormi Notton, Logan Sarapuu ja Aavo McClafferty. Pühaliku skauditõotuse andis Wade Ashford. Järgmisel hommikul laagriradu sammudes oli kuulda värske hundu Logani kommentaari: „I did it…Best. Day. Ever.”


Kuna ilmataat ei arvesta alati gaidide-skautide  kavadega, lükati väljasõit kolmapäevahommikuse vihmase ilma tõttu neljapäevale. Põnevusega oodatud kanuuretk toimus Double Trouble State Parkis – pärast 2 päeva kestnud paduvihmasid, mis paisutasid sealse ojakese suureks jõeks. Kanuuretkest võtsid osa gaidid, skaudid, vanemgaidid ja vanemskaudid juhtidega. Naeru, viperusi ja uppiminekuid oli omajagu. Gaidlaagri juhist Endlast sai retkekangelane, kuna hoolimata kogenematusest, korduvatest apsakatest ja veevoolus minema ujunud sandaalidest jäi ta rõõmsameelseks ja sihikindlaks. Hellakesed ja hundud ja lasteaed jäid laagrisse ootama kohalike tuletõrjeüksuse külaskäiku. Väiksematele õpetati tuleohutuse põhimõtteid, näidati vägevaid tuletõrjeautosid ja pritsiti tulekustutusvoolikutega.


Vett ei sadanud sel päeval üksnes tuletõrjeautode voolikutest, vaid lõkkeajaks avanes taas taevas ja kastis laagriplatsi kõva vihmaga. Kogu laager kogunes „lõkke” pidamiseks peakööki, kus rõõmus laul kostis valjemini kui vihase vihma rabistamine katusel. Kanuuretkel osalenud ja õhtuks üsna väsinud laagrilistele ei antud aga pikalt rahu. Tuli ära pidada öömäng! Mängu korraldajad Siiri Põldmäe, Külli Marotto, Andres Põldmäe, Ilmar Tamm ja Leho Põldmäe panid gaidid/skaudid ja vanemgaidid/vanemskaudid veel pimedas metsas mitu tundi võistlema.


Meie toredad noored ei lase väsimusel ennast häirida. Reedel ootas kogu laagrit ees spordipäev, mille korraldajaks olid skm Toomas Kilm ja Ly Kilm. See polnud ka ainult spordipäev, vaid ka kurgipäev! Ngdr Hille Sork Carpino õpetas noortele hapukurkide valmistamist. Õhtul ootas laagrilisi mõnus tants metsa all. Metsaalune oli kaunistatud jõulutulede ja esimesel ühistegevuse päeval valmistatud laternatega. Pidulistele pakuti sööke ja jooke, eemal põles tantsust jalgu puhkavaid noori ja juhte meelitav lõke. Eriliste külalistena ilmusid kohale „Mets” (gaidlaagri juht ngdr Linda Kangro) ja „Vaim” (skautlaagri juht nskm Silver Laur) vastavas riietuses.


metsavaim1Põneva ja väljakutsuva metsamängu võitjad näitavad auhindamisel oma rühma koomilist hüüdu. Foto: Rein Linask

 

Ja saabuski laagri viimane täispäev – laupäev – külastamispäev. Hommikul käis kogu laagripere ühiselt all-laagrist all-laagrisse ning imetles kaaslaagriliste valmistatud ehitisi, vaatas kuidas teised on veetnud laagrinädala. Mitmes väravas jagati külalistele ka omavalmistatud kingitusi. Helesinistes laagrisärkides gaidi- ja skaudipere mõjus rohelise männimetsa all meeldivalt. Särke kaunistava laagrimärgi autor on Heli Raidma Lowry.


Pärast lõunat jagati ka nädala jooksul teenitud auhinnad. Laagrijuhid lugsid ette spordivõistluste tulemused ja jagasid välja vastavad tunnistused. Noorte hulgas olid kõige paremad viktoriiniküsimustele vastajad Krista Puström, Carter Linask, Tormi Notton ja Mia Bucholz ja nad said hea nuputamise eest kenad kingitused. Metsamängu punkte kõige paremini sooritanud salga nimi oli „Haisvad ahvid”. Köögi seintel võisid külalised vaadata nii nende kui ka teiste salkade otsingumängu raames tehtud fotode kollaaže. Auhindamisel esitleti ka öömängu võitjaid.


Päeva jooksul hakkas saabuma järjest rohkem külalisi. Oodati laagri suursündmust – suurlõket! Igal all-laagril oli lõkkeks valmistatud oma hüüd ja lõkkenali. Sellist „show’d” on raske leida kuskil mujal. Kogu laagri ajal  juhtisid lõkete tegevust Lia Triantafylidis ja Andrus Maandi, kitarridel aitasid kaasa John Jester ja Priit Pals, vahel tuli lõbu lisama ka Silver Laur.


metsavaim2Jahedal hommikul kogunevad hellakeste all-laagri elanikud hommikuvõimlemiseks.     Foto: Hillevi Obet-Paul

 

Pühapäeva saabudes on kõigil teada, et tuleb lahkuda kaunist männimetsast, lahkuda suvistest sõpradest. Väike hommikune vihmasabin suutis paljud telgid küllalt  ära niisutada, et neid ei saadud maha võtta ega kokku panna. Laagripere kogunes paraadväljakule lõpetamiseks. Marssimist juhtisid komandandid ngdr Hillevi Ets ja skm Gunnar Tamm. Tänupalve ütles lõpetamisel nskm Agu Ets. Ngdr Linda Kangro tänas oma alllaagrite juhti ja skautlaagri juhti nskm Silver Lauri. Gaidide poolel pälvis eeskujuliku noore juhi auhinna Lia Triantafylidis. Skautide poolel – skm Erni Kilmi nimelise parima hundu rändkarika võitis hundu Kristjan Tõõtsov. Selle auga kaasneb pikajalise hundu pesaema nskm Ivi Tamme annetatud auhind: tasuta laagris osalemine järgmisel korral eriti magusa lisaga: kinnimakstud Pipra Pood! Parima skaudi auhinna võitis Vikerlane Karl Siismets. Ta on kahekordne võitja, seda on varem vist vaid ühel korral juhtunud.


metsavaim4Vanemgaidid Annika Puskar, Julia Aasmaa, Laine Jõgi, gaidide abijuht Lia Triantafylidis, Heili Carpino ja Leili Tõõtsov ei jää väiksematest sugugi maha, kui pärast sööki on vaja minna Pipra Poe juurde maiustusi ostma.    Foto: Hillevi Obet-Paul

 

Gaidlaagris ja skautlaagris eraldi jagati ka järgmised auhinnad. Hellakeste all-laagris võitis parima hellakese tiitli Madison Tamm. Parim eesti keele rääkija oli Maiki Müürsepp. Kõige sõbralikum hellake oli Maria Siismets. Kõige eeskujulikuma telgi elanikud olid Brianna DeShaw ja Krista Puström. Gaididest võitis parima eesti keele rääkija tiitli Kristi Liivak, kõige sõbralikumaks gaidiks valiti Elizabeth Berard ja kõige entusiastlikumaks gaidiks osutus Johanna Saarela. Vanemgaidid valisid oma seast kõige sõbralikumaks Annika Puskari. Kõige gaidilikum vanemgaid oli Laine Jõgi. Kõige eeskujulikuma telgi auhinna võitsid Heili Carpino, Leili Tõõtsov ja Teele Jõgi.


Parima hundulaagri telgi auhinna võitsid „Hundu hobused” William Vaher ja Wyatt McQuilken.


metsavaim5Erik Saarela köidab hundude „Libahundi” all-laagri väravale hundihamba.   Foto: Rein Linask

 

Laagri heaks kordaminekuks töötab nö kulisside taga palju inimesi. Et laagri nimekirja üldse koostada, töötasid usinalt ngdr Karin Ashford ja Helvi Jester. Laagriliste tervise ja heaolu eest hoolitses ambulantsi personal: Erik Wichman, Viktoria Hallikäär, nskm Ivi Tamm, nskm Ivan Kavoleff. Tahnilise toimkonna liikmed jooksid pidevalt siia-sinna, parandades, viies-tuues, püstitades: skm Rein Linask, George Ashford, Siiri Põldmäe, Külli Marotto, Michael Sheppard, Andres Põldmäe, Ilmar Tamm, Peter Tõõtsov, Leho Põldmäe. Laagriliste julgeoleku eest laagri ajal hoolitses öövalve koordinaator John Jester. Ka ujumine peab olema turvaline ja seda see oligi tänu vetelpäästjatele Alex Kavoleffile, Olev Mustale ja Viktoria Hallikäärule. Maiustada tuleb ju laagriski…ja seda tehti Pipra Poe juures, mida varustasid Siiri Põldmäe, Külli Marotto ja Andres Põldmäe.


17. augustil lõppes USA Malevate õnnestunud laager „Metsavaim”. See süstis nii noortesse kui ka vanematesse gaidlikku-skautlikku vaimu, loodusearmastuse vaimu. See tuletas meelde ka neid, kes on enne meid neid laagriradu tallanud ja viibivad seal ehk praegugi heasoovlike vaimudena, kes meie mõtteid ja tegevusi juhatavad.

 

gdr Tiina Ets,
ngdr Hillevi Obet-Paul
nskm Leelo Linask

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo