Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

harry madissooHiljuti sai 90-aastaseks loomaarst ja farmakoloog/toksikoloog Harry Madissoo.


Ta sündis 4. juulil 1924. a. Paides ja lõpetas Paide Gümnaasiumi 1943. a. Põgenikupõlves Saksamaal alustas ta õpinguid loomaarstiteaduses Balti Ülikoolis ja jätkas Hannoveri Veterinaaria Ülikoolis kuni asumiseni USAsse 1951. a.

 

Vaheldumisi töötades Cornelli Ülikooli arstiteaduskonnas New Yorgis, õppides Zürichi Ülikooli loomaarstiteaduskonnas Shveitsis ja siis jälle Hannoveris, lõpetas Harry Madissoo Hannoveri Veterinaaria Ülikooli diplomeeritud loomaarstina 1958. a.

 

Juubilar promoveerus samas 1960.a. doctor medicinae veterinariae teadusliku kraadiga pärast väitekirja kaitsmist farmakoloogia erialal.


Juubilari töö teadlase ja teadusliku administraatorina kujunes saavutusrikkaks.

 

Kui allakirjutanu oma arstiteaduslike õpingute raames kuulas füsioloogiat, siis juhtus, et kaastudengid või õppejõud olid huvitatud, kas mõne kirjanduses viitena esineva uurimistöö kaasautor on minu sugulane.


Küsitledes juubilari, sain selgeks, kui tähtis on elus olla õigel ajal õiges kohas.

 

Selgus, et saabudes põgenikuna New Yorki, sai ta töökoha Cornelli Ülikooli arstiteaduskonna füsioloogia Instituuti ja osales uuringutes, mis said praeguse  neeruteraapia alustaladeks.


Naasnud USAsse, töötas Harry Madissoo E.R. Squibb & Sons farmatseutilises uurimisinstituudis vanemteadurina kuni 1964. a. Järgnes kutse suurfirma Bristol Myers Company uurimiskeskuse teenistusse. Juba järgneval aastal edutati juubilar firma toksikoloogia osakonna direktoriks. Vastutus uute arstimite turvalisuse eest saigi ta elutööks. Aastate jooksul kujunes juubilari juhtimisel osakonnast välja instituut kuni 130 teadlase ja tehniku kaastööl, asukohaga kolmel mandril.


Toksikoloogia on uute arstimite arendamisel ala, mille ülesanne on läbi viia uurimistööd arstimite kõrvalmõjude ja mürgilisuse määramiseks. Olenevalt arstirohtude tarvitamist reguleerivate valitsusasutuste nõuetest, vastavatest seadustest, mis tihti erinevad erinevates riikides, on toksikoloogia kujunenud üheks olulisemaks osaks uute arstimite arendamisel ja neile müügiloa taotlemisel.


Kuna Bristol Myers Company oli maailma ulatuses juhtiv suhteliselt uuel alal – vähivastaste arstimite leidmisel, siis kujunes juubilarist üks pioneere nende vahendite toksikoloogilises uurimistöös, eriti nende valikul edasiseks arendamiseks. Muude ülesannete hulgas oli dr. H. Madissoo nõunikuks Inglismaa valitsusprogrammile vähivastaste arstimite kiirarendamiseks (Cancer Research Campaign).


Otseste administratiivsete tööülesannete kõrval on juubilar avaldanud arvukalt publikatsioone, kaasa arvatud peatükke raamatutes, toksikoloogia, patoloogia ja farmakoloogia aladelt ja on liige mitmetes teaduslikes organisatsioonides.


H. Madissoo on olnud aktiivselt tegev eesti ühiskonnas Syracuse, NY kauaaegse pihtkonna juhatuse liikmena ja esimehena. Noorpõlves oli ta edukas kergejõustiklane, olles mitmekordne Hannoveri Ülikooli meister kõrgushüppes ja auhinnaliste kohtade saaja, võisteldes saksa klubi meeskonnaga kodu- ja välismaal.

 

Sünnipäevalaps koos abikaasa Ailiga tähistas  juubelit laulupeolises Tallinnas perekondliku kokkutulekuga paljude sugulaste osavõtul.


Andres M. Madissoo, MD

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo