Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Rannar SillardRannar Sillard sündis Viljandis 25. septembril 1923. a. hambaarsti ja hambatehniku pojana.

 

Õppis Viljandi koolides ja lõpetas Viljandi Poeglaste Gümnaasiumi.

1942. a. siirdus Tartu Ülikooli arstiteadust õppima, kust teda värvati saksa sõjaväkke.Sõjaväeüksustega sattus ta Saaremaale, kus kohtas Helgi Algma’d, kellega juba Viljandis oli koos käidud.  Nad abiellusid 27. septembril 1944. a. Leisi vallas Saaremaal.

 

Sõjakeerises läksid noorpaari teed jälle lahku, kuni said kokku uuesti Saksamaal Blombergi D.P. laagris, kus Helgi elas oma ema, õe ja tema kahe tütrega. Rannarist sai oma perekonna eest väga hea hoolitseja tollasel  toiduvaesel Saksamaal. Kui Hamburgis avati Balti Ülikool, läksid abikaasad sinna õppima, kuni avanes võimalus USA’sse emigreeruda, kuhu jõudsid 1951. a.


Lühidalt peatuti Seabrookis, kuni Rannar sai töökoha kui hambatehnik Philadelphias ja Helgi läks ülikooli hambaarsti õpinguid jätkama. Rannar jõudis kiiresti edasi oma tööalal, kuid soov oli saada oma peremeheks.  Avaneski hea võimalus osta suur maja Lakewoodis, kuhu mahtus hambaarsti kabinet, avar elukorter ja hambatehniku töökoda. Varsti jäid need ruumid kitsaks kiiresti kasvava tööhulga tõttu, tuli hakata ehitama uut laboratooriumi. Nii valmiski uus EquiDent Laboratories, Inc. avarate ruumide, moodsate masinate – varustusega ja praktiliste töölaudadega kahekümnele töötajale, keda õpetas ja nõudlikult treenis Rannar.


Nüüd otsustas ta, et oli aeg hakata oma töötulemusi esitama hambatehnilistel näitustel. Nii käidi paljudes kohtades USA’s, isegi Hawaiil. Töid viidi näitustele Saksamaale, Šveitsi ja mujale. Kahe patendi omanikuna kutsuti teda konverentsidele kõnelema, nii esines ta Saksamaal, Inglismaal, Hollandis, Itaalias ja mujalgi, samuti Ameerikas. Tema leiutisi võeti tõsiselt, tema ettepanekuid respekteeriti. Rannarit peeti üheks paremaks hambatehnikuks, ta nimi oli tuntud isegi Jaapanis.


Kui Eesti sai vabaks, külastas ta mitmel korral kodumaad, võttes kaasa tööriistu, materjali, hulgaliselt kirjandust ja tutvustas soovijatele uusi tööviise. Rannari tööpäevad olid pikad ja pingelised, kuid tagajärgedega oli ta rahul. Oma edust ja saavutustest ta ei rääkinud, võttes neid suure töö ja ettevõtmise tulemusena. Mõned tema väljaõpetatud tehnikud töötavad EquiDent’is tänaseni, nüüd juba poja Peetri juhatuse all.  


Rannar nautis oma puhkusi jahi- ja kalamehena ligidal ja kaugel, võttes sealgi kõike tõsiselt ja asjalikult. Rannar oli Lakewoodi Rotary Klubi liige, kuulus Korp! Sakalasse ja mitmesse laskurklubisse. Ta kuulus Lakewoodi Eesti Ev. Lut. kogudusse, oli mitmel korral Lakewoodi Eesti Ühingu juhatuses ja ka mitmetes eesti organisatsioonides, nende üritustest osa võttes ja neid toetades.   


Rannar suri 14. augustil 2014. a. Sea Girt, NJ. Leinama jäid abikaasa Helgi, kes ligi seitsekümmend aastat oli talle igati toeks, lapsed Peeter ja Linda peredega, vennapoeg Rannar Rootsis, vennatütar Svea perega Tallinnas, sugulased Eestis ja hulgaliselt sõpru ligidal ja kaugel.  


Puhka rahus armas sõber.

 

Irene Verder

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo