Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti, Läti ja Leedu poliitilise võitlustöö koordineerimiseks ja paremaks sidepidamiseks moodustati Clevelandis Balti Ameerika Komitee Clevelandi osakond. Balti Komitee juhatus moodustati koosseisus: Maris Mautenieks (Latvian Assn.), Andreas Traks  (OEVÜ) ja Rimas Aukstuolis (Lithuanian-American Council)."   (Sõnumid nr. 160  Juuni 1979).

 

 

Käesoleval aastal tähistab ülalmainitud organisatsioon oma 35. kestvat ja pidevat tegevust nii poliitilisel, kui rahvuslikul areenil.

Nii nagu oleme seda üle kolmekümne aasta teinud, toimus ka tänavu 15. juunil kohalikus Läti Luteriusu kirikus Balti Kommitee korraldusel oikumeeniline küüditamiste aastapäevade leinajumalateenistus.
 
Varematel aastatel tundsime seda päeva "Küüditamise aastapäeva" nime all. Alles peale "raudse eesriide" kokkuvarisemist saime teada 1949. aasta märtsikuus asetleidnud palju laialdasemast massküüditamisest meie kodumaadel. Ligikaudse hinnagu järgi küüditati 1941 a. 10,000 eestlast, aga 1949. a. oli see enam kui kahekordne - 23,000 ("Valge raamat") Samuti olid märtsikuu küüditatute arvud palju suuremad teistes balti riikides.

Kuna samal päeval tähistati ka isadepäeva, kinnitati kõikide isade mälestuseks meeskülalistele rinda väikesed ristlipsud, mille värvide järjekord ülevalt alla vaadeates oli sinine (Eesti), kirsipunane (Läti) ja kollane (Leedu).
   
Jumalateenistuse algul kanti pidulikult  sisse Ameerika lipu järele Baltimaade lipud, mis kaunistasid altarit jumalateenistuse ajal.

Oma jutluses rõhutas leedu katoliku preester Isa Joe Bacevice, et meie, kes elame küll praegu segases, aga vabas maailmas, ei tohi  kunagi unustada  ega lasta ka teistel unustada neid julmusi ja toorusi, mida kannatasid meie rahvuskaaslased Nõukogude okupatsioonide aastatel.

Teenistusel osales ka Läti koguduse õpetaja Dr. Sarma Eglite.
 
Jumalateenistus lõppes õnnistussõnadega kolmes keeles, millele vastavalt järgnes selle maa riigi hümn. Eestikeelsed õnnistussõnad ütles E.E.L.K. Cleveland-Ohio Koguduse organist Peeter Orro. Tänu meie balti naabritele kõlas "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm" väga kenasti üle kiriku. Leinateenistusest võttis osa üle 150 inimese ja ilma nende abita oleks meie kümneliikmeline eestlaste grupike jäänud omadega kimpu.

 

Paratamatult rändab mõte möödunud aegadele, kus E.E.L.K. Clevelandi Koguduse vahendusel osalesid ka eesti õpetajad nendel leinateenistusel. Kuna 14. juuni oikumeeniline jumalateenistus leiab alati aset sellele kuupäevale lähimal pühapäeval, korraldas E.E.L.K. Kogudus sellele päevale eelneval laupäeval Eestlaste Matusekohal Riverside Kalmistul Clevelandis surnuaiapüha. Viimastel aastatel kahanenud kirikuliste arvu tõttu ei ole see majanduslikult enam läbiviidav.

 

Siinjuures mõtlen tänutundega südames kõikidele eesti vaimulikkudele, kes üle aastate meid 14. juuni leinapäeva oikumeenilistel jumalateenistustel esindasid ja mitmetel kordadel meile ka jutlustasid.
   
Elu lõpuni jääb nende ridade kirjutajale meelde 13.-14. juunil 1981. a. Clevelandis Edgewater pargis Erie järve kaldal asetleidnud protestidemonstratsioon ja oikumeeniline mälestusjumalateenistus massiküüditamise 40. aastapäeval, kus kõikide märtrite mälestuseks püstitati parki musta ketiga ümbermässitud 30 jala kõrgune rist. Poodiumi mõlemal küljel olid mitmed USA, eesti, läti ja leedu lipud, mille juures 30 tundi järjest seisid pidevas valves 6 inimest, igast rahvusest 2. Valveks oli seega rakendatud 60 inimest, nende hulgas olid mitmed kaunites rahvarõivastes daamid. (Siinjuures meenutan uhkusega, et eestlased olid väärikalt esindatud.

 

Poodiumi kõrval oli 35- jalane loosung "Vigil Protesting Baltic Genocide by Soviet Union". Pimeduse saabudes valgustasid helgiheitjad kogu komplekti ja kerges tuules lehvivad lipud tumeda taeva tagapõhjal jätsid pargis viibijatele unustamatu mulje ja äratasid pargi ääres asuval kiirteel autoga sõitjates huvi, kellest üsna mitmedki sõitsid järgmisel mahasõidukohal maha ja tulid  sündmuse üle aru pärima. Kõikidele huvilistele jagati seletust ja neile anti kaasa meie rahvaste saatust selgitavad ingliskeelsed voldikud, milliseid ka ürituse ajal levitati.

 

Laupäeval, 13. juuni hommikul toimus lühike avatseremoonia ja palvuse järele heisati kõik lipud ning lipuvalvurid asusid oma kohtadele.

Pühapäeval, 14. juuni keskpäeval toimus oikumeeniline mälestus-leinajumalateenistus, kus teenisid kolme rahvusgrupi luteri ja katoliku usu vaimulikud. Eestlasi esindas meie koguduse õpetja Elmar Pähn  (surn.  5. nov. 1991 Kanadas).

 

Teenistust kaunistasid leedu ja läti segakoorid eraldi ja ühiselt kokku 120 lauljaga. Teenistus lõppes palvusega iga rahvuse õpetajalt oma emakeeles ja ühiselt lauldud rahvushümni lõpul langetasid skautlikud noored vastava tseremoonia kohaselt lipu.

 

1981. a. pühapäevasest teenistusest võttis osa üle seitsmesaja inimese! Möödunud 33 aastaga on palju muutunud! Tänu Taevasele Isale on meie kodumaad  taas vabad!

 

Käesoleva aasta küüditamiste aastapäeva jumalateenistusele järgnenud Läti Maja saalis asetleidnud koosviibimisel peetud kõnes rõhutas haruldaselt laiade teadmistega noor leedu teadlane Tadas Bartkus, PhD, et meie ei tohi kunagi unustada Nõukogude Liidu julma terrorit ja ülekohtust okupatsiooni, rääkimata aastakümnete pikkusest inimõiguste rikkumisest meie isade maal.

 

Samuti juhtis ta tähelepanu praegu toimuvale inimõiguste rikkumisele Ukrainas, rõhutades Vladimir Putini kommunistlikku minevikku, kavalaid poliitilisi haake ja kogu maailma eest varjatud tulevikuplaane. Oma kõnes ta ka mainis, et olgugi, et ka praegused ajad ei ole kõige paremad, peame me hindama seda vabadust, mida meie siin nautime ja tegema kõik, mis on meie võimuses,  et meie kodumaad jäävad ikka vabadeks iseseisvateks riikideks.

 

Kirjalikult tervitas koosviibijaid Ohio kuberner John R. Kasich. Ohio senaator Rob Portman'i esindas tema delegaat George Brown. Isiklikult viibisid  kohal "American Nationalities Movement" president Hon.  Ralph J. Perk, Jr., ja poola rahvusgrupi esindajana Dr. Michael Bienia.
    
Seltskondlikus osas esines "The Singing Family" – leedulane Augis Dicevicius ja tema seitsme- ja üheksa-aastased tütred Daina ja Emile. Kontsert oli kahes osas. Esiteks mängis isa kitarri ja laulis vanemaid populaarseid leedu laule. Teises osas ühinesid temaga tütred, kes oma julge esinemise ja ilusa lauluhäälega võitsid kuulajaskonna südamed.
 
Läti perenaised olid katnud rikkaliku kohvilaua ja väga kaunilt dekoreeritud laudade ümber istudes ja naabritega vesteldes lasti daamide poolt pakutud hõrgutistel hea  maitsta ja oma lauanaabritele teatada, et Eesti on saanud uue lipupäeva, nimelt heisatakse lipp Eestis 14. juunil leinalipuna. Meie teeme seda siin samal päeval, mis on Ameerikas ametlikult Lipu Päev ja paneme USA lipu kõrvale musta lindiga kaunistatud sini-must-valge.

 

Karin Imbi Ruus                                                               

E.E.L.K.  Cleveland-Ohio Koguduse esinaine ja Clevelandi Balti Ameerika Komitee liige

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo