Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

chicago jaanipaevVasakult: Meelis Vähi: trummid, laul;  Carl Eric Ausmees: kitarr, mandoliin, saksofon, tromboon, laul; Kristjan Tibar: kitarr, suupill, laul; Aivo Entson: bass-kitarr; ansambli juht ja Chicago Eesti Maja president Mehis Vahtra, viiul, elektriviiul, klaver, laul.    Autori foto

 

Tähistamine oli laupäeval, 21. juunil, õigel suviharjapäeval. Kell 11 algas võrkpalliturniir. Alguses oli soodne ilm, mis hiljem muutus. Grillibaar maitsva söögiga avati kell neli pärast lõunat.


Ette oli nähtud kahe ansambli esinemine. Üks oli Chicago piirkonna eesti rahvapillimuusika ansambel Tuuletargad, kelle samanimeline CD-plaat ilmus aastal 2000, teine oli pop-rokk ansambel, mis formeeriti siin 1990-datel aastatel. Alguses esinesid mitme nime all, aga lõpuks võtsid omaks nime Esmaspäev. Kirju ja ebakindla ilmaennustuse tõttu oli ettenägelikult rajatud Chicago Eesti Maja kaunile väljakule telkkatus muusikariistade ning elektrooniliste võimendajate kaitseks. Ansambel Esmaspäev paigaldas oma muusikariistad ning võimendussüsteemi varakult, kuigi nende esinemisaeg oleks alles kell seitse õhtul ning kestaks lõpuni.


Ansambli Tuuletargad liikmed saabusid kella poole kolme paiku. Üks neist, Ain Haas sõitis siia Indianapolisest ning esines arhilise ehitusviisiga kandlel, moodsal diatoonilisel kandlel ja hiiurootsi kandlel, mis on õieti poogenlüüra. Teised olid Mart Jalakas viiulil, Andres Peekna arhailise ehitusviisiga kandlel ja Tim Anderson kitarril. Tuuletargad plaanisid esineda paar korda  pealelõunal, enne ansamblit Esmaspäev.


Esimene ettekanne algas kella kolme paiku. Siis vaheaeg.  Aga kella poole viie ajal  ennustasid ilmajaamad peatset paduvihma. Seega ei viivitanud ansambel Tuuletargad oma teise esinemisega. Paduvihm saabus kella viie paiku. Viimased kaks lugu pidid ära jääma, kuna kuulajad lahkusid katuse alla ning tuli aeg muusikariistad kokku pakkida.


Paduvihm kestis umbes tunni. Pärast seda paigaldas ansambel Esmaspäev oma muusikariistad ja võimenduse Eesti Maja lavale. Eesti Maja väljak oli suures osas veelomp niikuinii. Ettenähtud esinemise alguseks oldi valmis. Mängijad/ lauljad on nimetatud pildiallkirjas.


Mõned kuulajad arvasid, et ansambel Esmaspäev on märksa parem kui enne. Kaks põhjust: Üks on mängijate taseme tõus. Osalt see on suuremast harjumusest, aga juures on ka nooremad versatiilsed muusikud nagu Carl Eric Ausmees.

 

Teine on kava muutmine rohkem eestilikumaks/kodusemaks. Algaastatel kippusid nad mängima tavalist ameerika rokki, aga nüüd on kavas palju ansambli Kukerpillid lugusid. Ka paar regilauludel põhinevat lugu olid kavas.

 

Mõni muusikakriitik on arvanud, et pärimusmuusika kaasajastamine läheb liiale. Mis on siis õigem tee, kas olla tõetruu arhailistele muusikariistadele ja nende esitamisviisidele või olla täielikult “kaasaegsed”?  Niisugune küsimus on valesti sõnastatud. Mõlemad teed on õiged ja täiendavad teineteist.

 

Andres Peekna
Ansambel Tuuletargad   

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo