Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Rotalia Foundation, asukohaga Seattle’is USA-s, on heategevuslik fond, mis loodi vilistlase Gerhard Treubergi initsiatiivil 1982. aastal ja on tänaseks  kujunenud üheks suuremaks eraalgatuslikuks Eesti üliõpilaste toetajaks Eestis.

 

Rotalia Foundationi eesmärgiks on allolevad punktid, mis on kirjas asutamisdokumendis Articles of Incorporation of the Rotalia
Foundation, State of Washington, 1982.

 

• Provide scholarships in the pursuit of higher learning;

 

• Make and publish research and studies, and using these materials for displays; demonstrations, and instruction in Estonian heritage tradition;

 

• Preserve and enhance the Estonian cultural heritage; and

 

• Enrich the cultural lives of the people of Estonian heritage and decent.

 

Fondi algaastatel anti välja stipendiume eesti juurtega noortele USA-st ja Kanadast, kes siirdusid õppima Helsinki Ülikooli. Alatest 1988. a. hakati toetama Eesti noorte hariduse omandamist või  enesetäiendamist välismaal, eelkõige USA-s ja Kanadas. 1990ndatel aastatel laiendati tegevust ja hakati toetama põhiliselt üliõpilasi, kes õpivad Eesti avalik-õiguslikes ülikoolides. Sellel põhimõttel töötab Rotalia Foundation ka täna. Stipendiaatidena eelistatakse hea
õppeedukusega ja ühiskondlikult aktiivseid noori, eraldi hinnatakse ka toetuse vajadust.

 

Fondi juhatus on volitanud stipendiumite jagamise üle otsustama stipendiumikomitee, mille esimees on Rotalia vilistlane Rein Grabbi ja sekretär Sirje  Mark Tartu Ülikoolist. Komitee koosneb järgmistest  akadeemikustest ja ühiskonna aktiivsetest liikmetest:

 

Rein Grabbi, juhatuse esindaja Eestis; Stipendiumikomitee esimees; Rotalia vilistlane, Tallinn

 

Peeter Järvelaid, Tallinna Ülikooli Professor

 

Rein Laaneots Tallinna  Ülikooli  Emeriitprofessor

 

Sirje  Mark, Stipendiumikomitee Sekretär; Tartu Ülikooli Administraator

 

Indrek Pajumaa, Korporatsioon Rotalia vilistlane, Tallinn

 

Hardi Tullus, Eesti  Maaülikooli  Professor

 

Peeter Tulviste, Tartu Ülikooli Professor ja endine Rektor; Riigikogu Liige

 

Alates oma tegutsemise algusest ja kaasa arvates õppeaasta 2014-2015, on Rotalia Foundation välja andnud stipendiume ligemale 1,200,000 USA dollari väärtuses. 1988. aastast on antud stipendiume enam kui 700-le eesti üliõpilasele ja magistrandile. Eelmisel kümnendil (2000-2010) kõikus stependiumisaajate arv aastas reeglina 20 ja 40 vahel. Viimasel neljal aastal on, tänu annetuste kaudu oluliselt kasvanud põhikapitalile, stipendiumite saajate arv aastas suurenenud 50-ni ja individuaalse stimpendiumi suurus tõusnud 1,500 USA dollarilt 2,000 euroni.  

 

Peale stipendiumite toetas Rotalia Foundation veel helilooja Arvo Pärti kontserti Washington, DCs ja Rotalia Korporatsiooni 100. juubeliga kaasneva rahvusvahelise Eesti välispoliitikaalase konverentsi kontserti ja vastuvõttu Estonia teatri saalides. Tänavu suvel toetas  Fond mitme USA Eesti tantsutrupi ja laulukoori osalemist 2014. a. tantsu ja laulupeol Tallinnas. Aastas väljaantavate stipendiumite arv otsustakse igal aastal uuesti lähtuvalt finantsvarade tootlusest. Täna hinnatakse Rotalia Foundationi põhikapitali kolmele miljonile US dollarile. Rotalia Foundationi finantsnõustaja on Morgan Stanley/Smith Barney.

 

Rotalia Foundation tegutseb mittetulundusühinguna (IRS 501c(3) tax free status), mis on registreeritud Washingtoni osariigis.  Fondi tegevust juhib 12 liikmeline volikogu (Board of Directors) kellede nimed on järgmised:

 

Veljo Areng, Muraste, Harjumaa, Eesti

 

Rein Grabbi, juhatuse esindaja Eestis; Stipendiumikomitee esimees, Tallinn, Eesti

 

Uve Kapsi, Board Vice-Chairman Seattle, Washington

 

Mart Kask, Board Chairman Mercer Island, Washington

 

Bruno Laan, Los Angeles, California

 

Toomas M. Napa, Board Auditor, Seattle, Washington

 

Tiina Oviir, Seattle, Washington

 

Paul Raidna, Board Treasurer, Seattle, Washington

 

Vaho Rebassoo, Board Secretary, Seattle, Washington

 

Kalev Sepp, Portland, Oregon

 

Jüri Tint, East Hamptons, New York

 

Thomas N. Tuling, Seattle, Washington / Tallinn, Eesti

 

Rotalia Foundationi asutas Korporatsioon Rotalia vilistlane Gerhard Treuberg (1894-1987) kui tema 1982. a. soovis, et Mart Kask registreeriks Rotalia Foundationi kui Non-Profit Corporation, Washingtoni osariigis, ja taotleks sellele US IRS’i tunnustatud maksuvaba staatuse. Rotalia Foundationi asutamiskoosolekul valiti Mart Kask juhatuse esimeheks. 1991.a. pani Mart Kask selle ameti maha, kui endine Eesti president Lennart Meri (sel ajal välisminister) nimetas Mart Kase Eesti Vabariigi aukonsuliks USAs Washingtoni ja Oregoni osariikides, kus ta tegi konsulaartööd kuni 2003. a.  2004. a. sai Eesti NATO ja Euroopa Liidu liikmeks ja töö oli tehtud. Rotalia fondi juhatuse liige Paul Raidna võttis üle Washingtoni konsuli kohustused. Samal ajal valiti Mart Kask tagasi juhatuse esimeheks ja ta on täna selle positsiooni kohustuste täitja.  

 

Peale Gerhard Treubergi suuri rahalisi toetusi tuleb esile tuua USAs elanud Anne Jennings Smith’i panust (sündinud Eestis kui Ene Silla), kes annetas Rotalia Fondile mitu miljonit US dollarit, olles rahul fondi eesmärgiga ja eelneva tööga. Teisteks annetajaks on olnud Boris ja Asta Auksman, Kenneth Gorshkow, Mart ja Linda-Reet Kask, Helle Kiiss, Lembit ja Heljo Kosenkraanius, Bruno ja Helge Laan, Paul Raidna, Vaho Rebassoo ja Thomas Tuling.  
Rotalia Foundationi tulevik sõltub rahaliste annetajate sõbralikkusest ja vastutulelikkusest. Praegune fondi tegutsemisviis on jagada raha, mis on teenitud investeerimissummadest, jättes põhikapitali samale tasemele. Et summat suurendada, peab fond suurendama oma põhikapitali. See tuleb ainult annetajatelt. Fond on alati valmis vastu võtma  annetusi, kas väikseid või suuri. Fond on USAs IRSi poolt tunnustatud 501c(3) organisatsioon ja kõik annetused on maksuvabad.  Kõik kes soovivad annetada raha või varandust, palume kontakti võtta järgmiste ininmestega:

 

Mart Kask, Chairman, Board of Directors, Rotalia Foundation
8 Lindley Road
Mercer Island, WA  98040
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
206 275-0140

 

Rein Grabbi, Board of Directors, Rotalia Foundation        
Rotalia Foundation Representative in Estonia
Pirita tee 28a-39
10127 Tallinn, Estonia
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.        
+372 51 77 210

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo