Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

arhiivi noukogu koosolekÜldpilt koosolekust. Seisab aruannet andmas arhiivi president Enda-Mai Michelson-Holland, laua otsas istub arhiivi kuraator Eda Treumuth. Laua umber liikmesorganisatsioonide esindajaid.

 

Aprillis 2014 kogunesid arhiivi liikmesorganisatsioonide esindajad oma aastakoosolekule arhiivi ruumides. Kokku oli tulnud 13 organisatsiooni esindajad kas isiklikult või volitustega.

 

Arhiivi juhataja Enda Mai Michelson Holland märkis oma aruandes, et Eesti Arhiivis säilitatud kogud on suureks informatsiooniallikaks paljudele uurijatele. Arhiiv alustas eesti organisatsioonide toimikute ja tegevuse koguna, kuid praegu on arhiivis ka manalateele lahkunud eestlaste isiklikke kogusid ja fotosid. Suur osa arhiivi kogudest on IHRC-s (Immigration History Research Center) Minnesota ülikooli juures, eriti nende organisatsioonide arhiivid, kes on oma tegevuse lõpetanud. Eestlaste arhiivimaterjale leidub ka mitme USA ülikooli, nagu Chicago, Harvard, Stanford, Indiana Kent State, Pennsylvania, Rutgers ja teiste  juures.

 

Lakewoodis asuvas arhiivis on paljude  oma tegevust jätkavate organisatsioonide arhiivimaterjale, nende hulgas mitmed eesti seltsid, kogudused, skaudid, gaidid, laulukoorid, spordiliidud, rahvatantsijad, huviringid, akadeemilised organisatsioonid ja paljud teised eesti ühingud. Arhiiv on ametlikult toiminud juba 50 aastat ja kavas on korraldada juubel 24.-26. oktoobri nädalalõpul, märkis Enda Mai Michelson Holland. Suur samm arhiivi tegevuses on olnud selle kaheks eri sektsiooniks jagamisel. Dokumendid on eraldadud arhiivi, mille eest hoolitseb arhivaar Ave Blithe, ja ajaloolised esemed, käsitööd, aumärgid, taiesed jt. on eraldatud muuseumi poolele, mille eest hoolitseb kuraator Eda Treumuth. Juhataja tänas kõiki abilisi ja annetajaid, kes teevad võimalikuks arhiivimaterjalide ja dokumentide säilitamise tulevastele põlvedele osana Ühendriikide etniliste rahvuste ajaloos.

 

ave blitheArhivaar Ave Blithe andmas aruannet.    Fotod: EAÜS

 

Arhivaar Ave Blithe mainis oma aruandes, et Eesti Arhiivi teadvustamine laiemale ringkonnale ning kontaktide otsimine teiste samalaadsete asutustega on väga oluline. Ta on kirjutanud arhiivi teemadel Eestis ilmuvates Õhtulehes, Delfis ja ajakirjas Eesti Naine ning ingliskeelses veebilehes Estonian World ja Kanadas ilmuvas Eesti Elu ingliskeelses veebilehes EstonianWorld.com. Ta mainis, et on oma kirjutistele saanud palju positiivset tagasikaja, ja et kõik arhiivi külastajad ja koostööpartnerid on täheldanud, kuivõrd fantastilist tööd on siinses arhiivis tehtud 50 aasta  jooksul vabatahtlike jõududega. See teeb Eesti Arhiivi täiesti erakordseks asutuseks.

 

Kuraator Eda Treumuth andis ülevaate arhiivis töötavate vabatahtlike abijõudude ülesannetest. Toome ka VES’i lugejatele ülevaate arhiivis toimuvast: Maie Currie, kes on arhiivi laekur, salvestab DVD-le kõrvalarhiivi annetatud filme ja CD-le helikasette. Epp Kuhn ja Airi Vaga pildistavad ja sisestavad arvutitesse arhiivile annetatud taieseid. Tiiu Kütt sisestab arvutisse nimestikke, paigutab trükised digiteeritud kastidesse ja koondab sissetulnud materjale. Indrek Ojamaa on arhiivi nõuandja, kes praegu valmistab trükiks ette DP Kroonika ingliskeelset tõlget.

 

Mati Piller on arhiivis vajalike arvutite ja telefonivõrgu spetsialist, Anita Pallop ja Endel Pool sorteerivad arhiivi annetatud fotosid kogudustest, organisatsioonidest, üritustest, lisades piltidele kuupäevi, teadaolevate tegelaste nimesid, kui neid pole fotodele kaasa antud, ning sisestab andmeid arvutisse. Peep Saluri salvestab manalasse varisenud kaasmaalaste nimesid koos sünni- ja surmaaegadega. Imbi Sepp sorteerib arhiivile annetatud raamatuid, millest jäetakse arhiivi kogudesse kaks eksemplari. Ülejäänud raamatud kingitakse Ameerika ülikoolidele, kes neid soovivad. Toomas Tehve pildistab ja sisestab arvutisse arhiivi annetatud aumärke.

 

Juhan Urm digiteerib arvutisse ajalehti ja on arhiivis mitmeti abiks, kellel abi on vaja. Irene Verder registreerib sissetulnud materjale, saadab annetajatele registreeritud annetuste kviitungeid ning annetajate allkirja vajavaid dokumente nn. Deed of Gift vorme. Kuraatori ülesanded on mitmekesised, nagu kuraator oma aruandes mainib, museaalide hooldamine, paigutamine, arhiivi sisemine korrashoid, vajalikud sisseostud ja tellimised jpm.

 

Arhiivi laekur ja raamatupidaja Maie Currie nentis, et suurem osa arhiivi liikmesorganisatsioonidest on tasunud oma liikmemaksu $125 juba käesolevaks aastaks, kuid mõned mitte ja soovitas saata liikmetele meeldetuletuse.

 

Ta avaldas tänu annetuste eest ning arhiivile saabunud või oodata olevate päranduste eest, kuid soovitas saata võimalikele annetajatele palvekirjad, sest kuigi arhiiv toimib peamiselt vabatahtliku tööjõuga, on siiski arhiivis mitmeid kulusid seoses maja korrashoiu ja arvutitega ning palju muuga. Arhiivis olev annetajate nimekiri on väga lühike, koosnedes ainult mõnestsajast nimest.

 

arhiivi muuseumFoto arhiivi muuseumi osast.  Foto: EAÜS

 

Arhiiv on koht, kus säilib meie ühiskonna tegevuse ajalugu tulevastele kaasmaalastele ja Eestist siia tulevatele uurijatele.

 

Hästi juhatatud ja korda läinud aastakoosolek lõpetati lootuses, et perekonnaliikmed, nooremad põlvkonnad oleksid teadlikud arhiivi olemasolust ja et nad pärast oma vanemate manalateedele lahkumist toimetaksid vanemate ajaloolised esemed, kirjavahetuse, dokumendid ja muu, mida nad ise ei soovi säilitada, arhiivi, kus toimub materjalide klassifitseerimine või lahkunule oma arhiivikasti eraldamine. Avaldati ka lootust, et nii mitmed peaksid oma testamentides meeles arhiivi nii materjalide kui ka rahaliste panuste jagamisel.

 

Annetused arhiivile saab saata:
607 East 7th Street, Lakewood, NJ 08701.

 

Airi Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo