Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

jarvemetsa1Jüripäeva nädalalõpulaagri gaidid, hellakesed, skaudid ja juhid.   Foto: Liisa-Mai Karuks

 

USA eesti gaide ja skaute, hellakesi ja hundusid ja nende juhte kogunes 12.-13. aprilli nädalalõpul (ja veel pikemaltki) Järvemetsa laagrialale, et pidada nädalalõpu laagreid ja tähistada jüripäeva.

 

Hellakeste ja gaidide nädalalõpu laagri juhtideks olid ngdr Liisa-Mai Karuks ja ngdr Linda Kangro. Nende hoole all oli 15 hellakest ja 2 gaidi, kes lõbusalt liivastel radadel mütates õppisid igasuguseid metsatarkusi ja muid oskusi. Keskkonnakaitse programmi AmeriCorps Watershed esindaja Joanna õpetas hellakestele, gaididele ja nendega ühinenud skautidele järvevee seiret. Selle koolituse käigus saadi selgeks, kuidas avastada meie armsas suplusjärves võimalikke ohte enne, kui need probleemiks paisuvad. Õpiti tundma vetikaid, selle piirkonna invasiivseid taimi ja muud järves elunevat loodust. Kuna Järvemetsa laagriala ei ümbritse enam metsad, vaid elamurajoonid, on eriti tähtis kaitsta meie maad ja vett igasuguste rikkuvate tegurite eest.

 

Hellakesed ja gaidid kaunistasid ka turukotte. Laupäeva õhtul avastati, et lihavõttejänku oli juba külastanud meie metsa ja jätnud puude alla helendavaid mune. Neist üks oli sinine ja sellega kaasnes ka eriline auhind, mille võitis Sarah Männik. Õhtusöögi valmistasid kaks gaidi: Maili McClafferty ja Linnea Tõõtsov. Nende valmistatud pikk poissi söödi suure isuga ja tüdrukud said igaühelt kiita. Õhtul olid hellakesed, gaidid ja skaudid koos seedri- ja männimetsas hoogsal ühislõkkel. Tänu lõkkevanadele, kelle juhtimisel õnnestus lõbus ja laulurohke lõkkeõhtu!


Skaudid suundusid sauna ja siis oma telkidesse. Hellakesed pugesid magammiskottidesse peamaja teisel korrusel, kust veel hilistel tundidel kostus itsitamist ja jutuvada.

 

jarvemetsa3PEEPS VII noorimad kokad, skaudid Hendrik Kingo ja Jaak Kõiva, valmistasid ja serveerisid peakoka pr. Linda Linaski valvsa pilgu all iagti rahuldava õhtusöögi.    Foto: Leelo Linask

 

Pühapäeva hommik algas maitsvate pannkookidega, mida valmistasid Nield ja Angelica Puström. Tüdrukud tegid veel hommikuse lühimatka mööda laagriala ja siis oli aeg vormid selga panna. Gaidid ja hellakesed tänavad oma juhte ja neid aidanud abikäsi: Merike Kangro, Katrin Pillion, Ellen Müürsepp ja Alice Simonson.

 

Ka skautidel toimus nädalalõpulaager – see ehtne telklaager, mis kestis reedest, 11. aprillist teisipäevani, 15. aprillini. Connecticuti skautüksus Vikerlased pidas sellist pikemat jüripäeva laagrit  juba seitsmendat korda, seekord nimega PEEPS VII. Kohal olid üksuse vanemad poisid, kes juba kogenud skaudid ja vanemskaudid ning kaks nooremat, kes lähiajal annavad Connecticutis oma skauditõotuse. Laagri kohapealne juht oli sj Ivan Kavoleff ja salgajuht   Life scout Markus Kitsing. Viiepäevases laagris jõuti korda saata ja õppida nii mõndagi ning selleks tuli kasuks erinevate oskustega abilised. Abijuhtide hulka kuulusid skm Madis Linask, üksuse juht nskm Leelo Linask  ja nskm Silver Laur. Tuleb mainida, et nädalavahetusel oli kõigile rõõmuks kohal ka nskm Mart Kuhn, kes andis poistele mitu tundi kitarrimängu õpetust. Skauditarkusi, nõu ja eeskuju jagas ka Vikerlaste üksusevanem skm Rein Linask, kes on ühtlasi Eesti Skautide Liidu peaskaut. Skm Madis Linaski juhendamisel valmistati laagriajal üllatusehitist 3. mail peetava eesti skautlust-gaidlust tutvustava „avatud uste päeva” ürituseks. Vahva! Seedrist ja köiest annab leiutada küll!

 

Vahva kevadlaagri tegevuste hulka kuulusid katsete sooritamised (keskkonnateaduste, pioneerioskuste, tuleohutuse, keetmise jm aladel) ja ka mängud gaididega, lõkked, metsaskäigud ja kuuma sauna nautimine. Põnevust ja vajalikku kogemust pakkus ka mitmel päeval toiduvalmistamine lõkketulel – nendest noormeestest saab asja! Toidud olid maitsvad ja kõhudmeeled rõõmsad. Söögiaegadeks, kui olid teised katsed plaanis, olid skaudid laagrisse kaasa kutsunud Connecticuti Eesti Skautide ja Gaidide Sõprade Seltsi esinaise pr Linda Linaski, kes poiste endi kirjutatud menüüd aitas ellu viia.

 

Ka ilmataat ja loodusejõud andsid panuse õnnestunud jüripäeva laagrile: reedest esmaspäevani olid nii päevad kui ööd täiesti mõnusad metsa all veetmiseks. Saabudes reede õhtul pimedas said skaudid kuult ja taevatähtedelt abi telklaagri püstitamisel ning tähelepanelik taevauurija võis ka näha ilusat kujundit, kus kuu kõrval asetses punane Marss. Kuna esmaspäeva õhtuks ennustati vihma, tuli päevakava veidi kohandada, aga see ei rikkunud sugugi tuju; oli nii õues kui toas, mida õppida, valmistada ja harjutada. Skautide naeru oli kuulda veel paar tundi peale keskööd, kui oodati, et oma silmaga kogeda looduse suursündmust, täiskuuvarjutust! Kahjuks jõudsid pilved siiski kiiremini varjata seda sündmust kui loodeti ja ainult varjutuse algushetki sai oma silmaga näha. Põnev ja meeldejääv olemine sellegipoolest. Hommikul sai laager kokku pakitud, puhas metsaalune üle vaadatud ning skautlaagri lõpetuseks lauldi laagrilaule ning peeti sõprusring. Paar juhti jäid veel Järvemetsa alale järgmiste ürituste jaoks ettevalmistusi tegema  ning kolmapäeva hommikul ärgates oli  neile üllatuseks ilus ja sädelev lumi! Nägime ühes nädalavahetuses kõikide aastaegade ilmad – ja see istus skautidele vägagi hästi!

 

Selle nädalalõpu kõrgpunkt  on ikkagi jüripäeva jumalateenistus ja edutuste ning ülenduste jagamine. Jüripäeva jumalateenistus toimus seekord roheluses – Metsakirikus. Teenis diakon nskm Agu Ets. Kohale tuli ka lastevanemaid ja noortesõpru. Mälestati gaidide ja skautide suvelaagri pikaajalise peakoka Virve-Kai Bulla äsjalahkunud isa Raimond Palsi.

 

jarvemetsa2Üle pika aja anti välja eeskujuliku skaudi diplom ja märk. Pildil ESL peaskaut skm Rein Linask, eeskujulikud skaudid Jaak Rakfeldt ja Markus Kitsing, Vikerlaste üksuse juht nskm Leelo Linask ja ESM USAs juht skm Tiina Fischgrund. Hästi tehtud!   Foto: Urve Põhi

 

Gaidliku/skautliku jüripäeva ametlik osa algab alati mõttesillaga kodumaale. Skm Tiina Fischgrund luges Mõttesilla sissejuhatuse. Üks gaid ja üks skaut võtsid kompassiga suuna Eesti poole ja sellesse suunda pöördusid ka kõik kohalolijad. Gdr Urve Põhi luges liigutava luuletuse meie väikesest ja armsast Eestist. Tervitusi oli tulnud peagaid gdr Ingrid Kütilt, gdr Aet Sandströmilt, ngdr Kaie Latterner’ilt ja Soomes elavalt maleva sekretärilt ngdr Marika Lampi’lt. Tervitas isiklikult ka peaskaut skm Rein Linask. Oma sõnavõtus toonitas Eesti Gaidide Maleva USAs juht ngdr Leena Kangro, et vaja on kõikide toetust ja pidevat nö kulissidetagust tööd ja mitte ainult esinemisi pidupäevadel. Tänati nädalalõpulaagri korraldajaid, kes olid juba mitu nädalat ettevalmistustega vaeva näinud ja anti neile tänukingitused.

 

Hellakeste peresse astus uus liige: Lakewoodi Kungla hellake Elizabeth Berard, kes andis kõikide juuresolekul oma lubaduse ja sai vastava märgi ja kaelaräti kandjaks.

Eesti Gaidide Malev USAs andis üle järgmised edutused.

 

Suulise kiituse osaliseks said hellakesed Annike Müürsepp, Angelika Kingo ja Kaili Linask (Connecticuti Põhjatütred).

 

jarvemetsa5Hellakeste hoolsusmärgi saajad Connecticuti Põhjatütred Maiki Müürsepp ja Maria Siismets, koos gaidjuhtidega: Eesti Gaiderkogu Koondis USAs juht gr. Tiina Ets, Põhjatütarde üksuse juht ngdr. Ellen Müürsepp ja Eesti Gaidide Malev USAs juht ngdr. Leena Kangro.    Foto: Rein Linask

 

Hellakese Hoolsusmärgi ja diplomi omanikuks said Sarah Männik, Toni Männik, Raili Marotto ja Helisa Uroza (Lakewoodi Kungla).

 

Hellakese kõrgeima märgi (E-Märgi) kandjateks said Maiki Müürsepp ja Maria Siismets (Connecticuti Põhjatütred).

 

Suulise kiituse sai gaid Megan Kruzyk (Connecticuti Põhjatütred) ja Gaidi Kiituskirja sai Johanna Saarela (Connecticuti Põhjatütred).

 

Nooremgaiderid, kes on tublit tööd teinud, vääriks ka gaideri tiitlit, kui nad selle poole tahavad pürgida. Gaideri väitekirja kaitsmise õigus anti nooremgaideritele Linda Kangro (Connecticuti Põhjatütred) ja Liina Sarapik (Baltimore Tormitütred).

 

Eesti Gaiderkogu Koondis USAs ülendas tubli ja hinnatava töö eest gaidluse hüvanguks nooremgaideriks usina hellakeste juhi Liisa Mai Karuksi (Lakewoodi Kungla).

 

Eriti püüdliku ja eeskujuliku skautliku tegevuse, käitumise ja arengu eest omistati  Eeskujuliku skaudi diplom koos vastava märgi kandmise õigusega skautidele Markus Lee Kitsingule ja Jaak Kristjan Rakfeldtile.

 

Hoolsuse eest skautlikus tegevuses annetati Skaudi hoolsusdiplom koos vastava märgi kandmise õigusega I. järgu skautidele Karl Siismetsale (CT Vikerlased) ja Jakob Kõivale (CT Vikerlased).

 

jarvemetsa4Autunnustus anti kauaaegsele ja hinnatud skaudisõbrale ja noorsoo juhile Harold Põhile. Pildil on peaskaut skm Rein Linask, gdr Urve Põhi, värske skautmaster Harold Põhi, ESM USAs juht skm Tiina Fischgrund ja Eesti Skautide ja Gaidide Sõprade Seltside Liidu esimees skm Mati Kobin. Hüüti: „Aitäh, Harold! Elagu! Elagu! Elagu!”   Foto: Urve Põhi

 

Jüripäeva aktuse kõrgpunktiks oli suur autunnustus: Pideva tegutsemise, arenduse ja tubliduse tunnustuseks Eesti skautluses ülendati Skautmasteriks ühes vastava tunnuse kandmise õigusega noortejuht ja skaudisõber hr Harold Põhi. Värsket skautmastrit ja kauaaegset skaudi-gaidi sõpra ning Järvemetsa laagri ülesehitajat õnnitleti pika püsiva aplausiga. Liigutav oli näha kui skaudipere tema ees rivistus ning skautide kombe kohaselt andis igaüks talle tervituse ja vasaku käe pigistuse. Haroldi panus Järvemetsale ja eesti noorsoo heaolule on mõõtmatu.
Tänu headele juhtidele ja skaudi- ja gaidisõpradele elavad need organisatsioonid edasi. Malevate suvelaagri juhid nskm Silver Laur ja ngdr Linda Kangro andsid lõpetuseks põgusat infot 9. - 17. augustini toimuva laagri kohta, kutsudes nii noori kui ka abilisi kaasa lööma, kasvõi osaajaliselt.

 

Lõunasöögi eest hoolitsesid Niels ja Angelica Puström, Lea Kiik, Maret Maiste ja Linda Linask. Noored, juhid, lastevanemad jäid veel istuma ja juttu ajama, laagriplaane tegema. Loositi välja Baltimore Tormitütarde müüdud piletite hulgast Maret Maiste sirelimaal, mille võitjaks osutus näitleja Anne Veesaar – Eestist. Eks Laulupeo ajal viiakse see talle käsipostiga kätte.

 

Nii kaua, kui meil on alles oma Järvemetsa, kestab USAs ka eesti gaidlik-skautlik vaim. Toetagem seda kõik!

 

gdr Tiina Ets
nskm Leelo Linask

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo