Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Taliolümpia meeleolus kütsid eestlased 12. veebruaril Georgian Peaksi kuurordi mäenõlvad kuumaks. Samal õhtul toimunud koosviibimisel Collingwoodis vaadati koos Vancouveri olümpia avatseremooniat suurel ekraanil.
See tore komme veeta koos mäesuusapäev algas 19 aastat tagasi samas kuurordis Niagara järsakul korporatsioon Vironia perekondliku suusapäevana, mille korraldajaks oli Vironia vilistlane Tõnu Toome. Seltskondlikule mäesuusatamisele lisandus kümmekond aastat tagasi ka sõbralik suusavõistlus Peeter Toome eestvedamisel. "Samal ajal hakati kaasa kutsuma rahvast teistest Toronto Eesti üliõpilasorganisatsioonidest, kusjuures viimase viie aasta jooksul on suusapäev eriti populaarseks kujunenud," seletab Vironia vilistlane ja üritust viimasel kolmel aastal toetanud Eesti Sihtkapital Kanadas juhtkonna liige Toomas Kütti. "Sellest on nüüd saanud kõikide kohalike eestlaste suusapäev, olgugi, et ta ikkagi toimub AK (Akadeemilise Kodu) patronaazhi all. Sihtkapitali toetuse ja reklaamiga loodavad korraldajad saada rohkelt eesti päritolu rahvast kokku, nende hulgas ka neid, kes muidu eesti seltskonnas palju ringi ei liigu."
Möödunud aastani suusapäeva korraldanud Tõnu Toome enneaegse lahkumisega meie seast võtsid tänavu organiseerimise ohjad oma kätte Tõnu poeg Mihkel (Mikk) Toome ja vend Peeter. Tänavu ulatusid rahvahulgad 90neni, kellest ligi 60 suundusid edasi õhtusele koosviibimisele.
Slaalomistiilis võisteldi nii suuskadel kui lumelaual. Lumelauduritest naiste paremikuks osutusid Kristina Soolepp (vanuses 14-16) ja Heili Furniss (vanuses 23-35), kes oli ühtlasi päeva kiirem naislumelauasõitja. Meeslumelaudurite kiiremad: vanuses 14-16 Paul Ciulini, 17.-22.a. Noah Toome, 23.-25.a. Mark Vaher (päeva kiirem meeslumelaudur), 50+ Peeter Toome ja Toomas Heinar sõitsid viiki.
Naiste suusaslaalomi paremik: vanusegruppis alla 10 aasta Natalie Jalakas, 11.-13.a. Jackie Muru (päeva kiireim naissuusataja), 14.-16.a. Emelii Hannus, 17.-22.a. Amanda Hannus, 23.-35.a. Sarah Teene, 36.-49.a. Juanita Richardson ja 50+ Heli Vogrin. Meeste suusaparemik: alla 10 aasta August Jalakas, 11.-13.a. Harrison Vogrin, 14.-16.a. Tarvo Kuus (päeva kiireim, üldvõitja), 17.-22.a. Mihkel Kütti, 23.-35.a. Jonas Varrik, 36.-49.a. Paul Veer (päeva teine kiireim aeg) ja 50+ Robi Muru.
Igas vanusegrupis jagati Sihtkapitali annetatud kuld-, hõbe- ja pronksmedaleid ning esimest korda anti välja Tõnu Toome nimeline mälestusrändkarikas päeva kõige kiiremale sportlasele, hoolimata soost ja võistlusalast. Selle võitis suusasportlane ja pikkade traditsioonidega suusapere liige Tarvo Kuus.
Selgub, et sõna slaalom pärineb norra keelsest sõnast slalåm: sla(d) tähendab kallet ja låm rada. Omakorda on mõiste laienenud tähendamaks kalde peal laskumist tõkete vahel siksakkides. Eesti keeles võikski slaalom olla siksak!
Aga kuidas on nende pealtnäha raskesti eristavate mäesuusaaladega Vancouveris? Seal võisteldi viiel alal. Downhill on kiirlaskumine ja super G (ehk super giant slalom) on eesti keeles ülisuurslaalom. Neid kahte peetakse kiirusaladeks. Giant slalom ehk suurslaalom ja slalom ehk slaalom on seevastu tehnilised alad (rohkem sakki ja vähem lendu). Viiendal alal super combined, liidetakse kiirlaskumise ja slaalomi tulemused. Eesti keeles on selle koondala nimi alpi kahevõistlus. Seda aga ei tohi segi ajada kahevõistlusega (nordic combined), mis on murdmaa suusatamine + suusahüpped, ega ka biathloniga, kahestumist tähistava liitega BI... Emakeeles on see lihtsalt lahtiseletatud: laskesuusatamine.
AK suusapäeval piirdus lumelauasõit individuaal slaalomiga. Vancouveris oli lumelaua aladeks veel rennisõit (halfpipe), paarisuurslaalom (parallel giant slalom) ja lumelauakross (snowboard cross), kus kambaga lasevad. Vigursuusatamisega (freestyle skiing) keegi tol päeval kuuldavasti ei katsetanud, ei mogulit (moguls, künkakestel karglemine), hüppeid (aerials), ega kambas krossisõitu (ski cross). Nüüd, kui sõnad suus, lumel liikumise vahendid kuumaks köetud ja olümpiavaim hinges – kohtumiseni aasta pärast, 20. juubeli AK Eesti suusapäeval!

Riina Kindlam
kaugjuhtimisteel Tallinnast

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo