Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

alice mospakFotol sünnipäevalaps Alice Mospak (paremal) koos korporatsiooniõe Mare Valgemäega oma sünnipäevapidustustel Atriumi hooldekodus Jersey City’s. Mare Valgemäe sõnul meenutati koosveedetud aega New Yorgi Eesti Majas, kui nad aastaid tagasi aitasid teineteisel tööd leida. Valgemäe meenutas, et Alice Mospak oli alati väga elegantne.  Veel pilte www.nj.com lehelt

 

USA-sse rohkem kui pool sajandit tagasi kolinud ning praegu Jersey City’s elav eestlanna Alice Mospak sai 13. aprillil 105-aastaseks ning tema pika ea saladus peitub väidetavalt punases veinis ning tumedas šokolaadis.


Jersey City linnapea Steve Fulop külastas naist kaks päeva enne sünnipäeva hooldekodus, kus ta koos sõprade ja töötajatega sünnipäeva tähistas, vahendas nj.com .
«Me tahame tänada sind 105-aastase pühendumuse eest ja soovime sulle palju õnne sünnipäevaks ning palju aastaid veel,» lausus Fulop.


«Sa oled hea mees,» vastas Mospak ning puhus tordil küünlad ära.


Hooldekodu juhataja sõnul on eestlanna pika ea saladuseks tume šokolaad ja punane vein. Šokolaadi saab ta iga päev ning veini kord nädalas.


«Tunnen end hästi, kuid mõnikord unustan asju ja kuulmine pole ka väga hea,» ütles Mospak. Ta hoidis käes pilti, millel ta oli koos oma emaga Manhattanil päeval, kui ta 1951. aastal Eesti sõjapõgenikuna Saksamaalt USAsse saabus. «Tol ajal tundsime nagu oleksime taevas,» lausus ta fotole osutades. «Mu ema ütleski «See on nagu taevas».»

 

Mospak sündis 1909. aastal ning kasvas üles Eestis. Tema isa Gustav Sepp oli laevakapten Esimeses maailmasõjas. Ta oli väga lähedane oma ema Elize Sepaga, kellega nad käisid tihti koos tantsimas.


Alice kohtus oma tulevase abikaasa Leo Mospakiga, kui nad mõlemad olid 19-aastased ning seitse aastat hiljem nad abiellusid. Neli aastat pärast seda tapsid vene sõdurid Leo Teises maailmasõjas. «Venelased võtsid ta minult ja mu emalt ära,» sõnas Alice. Ta ei abiellunud uuesti.

 

Mospak töötas üle 40 aasta New Yorgis asuvas kindlustusfirmas ning jäi pensionile 92-aastaselt pärast 11. septembri terrorirünnakut Maailma Kaubanduskeskusele.

 

Eestlanna töökoht asus kaksiktornide lähedal ning rünnaku tagajärjel jäi ta Manhattanile lõksu.

 

Sõbrad ja kaastöölised viisid ta sealt kolmeks päevaks hotelli ning pärast seda ta enam tööle ei naasnud.

 

Mospak kolis hooldekodusse kaheksa aastat tagasi pärast puusaoperatsiooni.

 

Alice Mospak kuulub korp! Filiae Patriae USA koondisesse.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo