Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Vaatamata New Yorgi kohta väga lumisele talveilmale oli New Yorgi Eesti Haridusseltsi ja New Yorgi EV Peakonsulaadi korraldatud aastapäeva aktusele Community Church’is ilmunud ligi kahesajaline rahvahulk nii ligidalt kui kaugemalt. Peale traditsioonilist Ameerika ja Eesti lippude saali toomist “Viiking” ja “Linnutee” lipkondade lippurite poolt ning USA hümni laulmist andis teadustaja Irene Kuhn sõna palvuseks.
Palvuse praost Uudo Tari asemel, kes ilmastikuolude tõttu puudus, luges ette dr. Toomas Sõrra.
Järgnes tervitus EV Peakonsulilt New Yorgis Jaanus Kirikmäelt. Ta nimetas, et viibib juba kolmandat aastat NY tähistataval vabariigi aastapäeval. Eelmised aastad möödusid meil Eesti Vabariigi 90. juubeliaasta ning Vabadussõja 90. aasta taguseid sündmusi tähistades. Käesoleval, 2010. aasta 2. veebruaril möödus 90 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. “Kui me tähistame minevikusündmuste ümmargusi ja vähem ümmargusi aastapäevi, siis kas meil jätkub oskust ja tahet mõelda niisama sügavalt ka oma tänastele tegudele. Tegudele ja sündmustele, kus oleme osalenud või mida näinud - eile, üleeile, möödunud nädalal, kuul, aastal või kümnendil, “ kutsus kõneleja kaasa mõtlema.
Vaadakem korraks tagasi – omakeelne kultuur, esimene laulupidu, kutseline teater, Vabadussõda, emakeelne ülikool – iseseisva riigi loomine ja taastamine – kas ka need ei olnud „võimatud ülesanded“.
Oleme riigina saavutanud paljut, isegi uskumatult paljut – Eesti pind on vaba võõrvägedest. Oleme täieõiguslikud liikmed ÜRO’s, Euroopa Nõukogus, NATO’s, Euroopa Liidus. Kas ka need ei olnud paljude arvates „võimatud ülesanded“ – Missions Impossible,  pani peakonsul südamele mitte unustada seda, kuhu väike Eesti on 92 aastaga jõudnud.
Lippurite  poolt Eesti lipu ja rahva leinsaseisakuga mälestati sõdades langenuid. Kohalviibivaid sõdades osalenuid ja Eesti riigi poolt aurahade vääriliseks tunnustatuid austati nende püstitõusmisel aplausiga.
Muusikalise vahepala tõid Eestist muusikud Bonzo ja Tõun - kitarride saatel esitati: “Oh laula ja hõiska”, Miina Härma ja Anna Haava “Ei saa mitte vaiki olla”, Toomas Suumani “Mees ja Jumal”, Tõnis Mägi “Leib jahtub”, “Mingem üles mägedelle” ja lõpuks “Hoia, Jumal, Eestit”.
Aktusekõne pidas Jüri Estam  -  Saksamaal sündinud, USAs üleskasvanud ja aastast 1991 Eestis elav ajakirjanik ja kommunikatsiooninõustaja. (Tema kõne on käesoleva lehe 3. lk.)
Kirjalikud tervitused ERKÜ-lt ja Obama büroost luges ette teadustaja Irene Kuhn.
Järgnes NY Eesti Kooli õpilaste esinemine rahvatantsude ja laulupõimikuga ja seejärel esitasid NY Eesti Naiskoor laulu ”Kas tunned maad” Andrejs Jansoni juhatusel ja Nais- ja Meeskoor Mägi “Palve” Urmas Kärneriga soolo osas ning ”Kes selle tamme istutas” koos Kooli kooriga juhatatud Erik Veski poolt.
Aktuse lõppsõna ütles New Yorgi Eesti Haridusseltsi esimees dr. Toomas Sõrra ning aktus lõppes traditsiooniliselt Eesti hümniga.
Seejärel siirduti New Yorgi Eesti Majja, kus külalisi ootas rikkalik Katrin ja Erik Veski poolt valmistatud söögilaud ja kus sõlmiti uusi tutvusi ja uuendati vanu. Kohal oli eestlasi kõigist vanusegruppidest, nii lapsi  kui hiljuti Ameerikasse jõudnuid ja ka siinseid keskeas noori.
Aime Andra

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo