Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti Vabariigi 92. aastapäeva tähistati Lõuna-Floridas kontsert-aktusega pühapäeval 21. veebruaril eestlastele – nii kohalikele kui “lumelindudele” – juba koduseks saanud hubases ja mugavas Benvenuto restoranis, päikeselises Boynton Beach nimelises suvituslinnas, osariigi idakaldal. Aktusest osavõtt oli üle ootuste rohkearvuline – tublisti üle saja külalise!
Enne, kui aastapäeva koosviibimist lähemalt kirjeldame, anname selgituse kirjutise pealkirjas kasutatud väljendusele “topelt tähelend”. Tänavuse aktuse programmi pearõhk oli meeldivalt asetatud muusikale, mida meisterlikult esitasid kaks kiirelt tõusvat („lendavat“) tähte kodu-eesti noormuusikute perest: esimene – maineka Ameerika Muusikali- ja Draamaakadeemia lõpetanud, New Yorgi Broadway muusikalides läbi löönud ja otse Eesti Rahvusooperist kohale sõitnud lauljatar Hanna-Liina Võsa; teine – end momendil Texase Kristliku Ülikooli juures täiendav, Yale’i Ülikoolis muusika alal magistrikraadi omandanud pianist Hando Nahkur, kes nii kodumaal kui mujal – Kanadas, USAs ja mitmes Euroopa riigis – paljudel rahvusvahelistel võistlustel mitmeid esikohti on saavutanud. Noored muusikatähed esinesid aktusel nii solistina kui ka duona: Hando saatis Hanna-Liinat klaveril. Kirjutise lõpposas leiame loetelu osa külalismuusikute poolt esitatud programmist; järgmiseks aga lühiülevaade kontsert-aktusest ja pidulikust aastapäeva ühislõunast ilusas Benvenutos.
Enne aktust toimus pooletunnine kokteil-stiilis tutvumiskoosviibimine, millele järgnes vahetult kontsertaktus ja pidulik ühislõuna koos muusikalise programmiga. Kontsertaktuse avasõna ja tervituse külalistele ütles Lõuna-Florida Eestlaste koondise nimel aktuse eeskava koordinaator Heiki Parts. Avasõnale järgnes USA hümn, mida saatis klaveril pianist Tuuli Robinson. Palvuse kodumaa eest – tekst saadetud abipraost Valdeko Kangro poolt – luges ette aktuse teadustaja, tuletades meelde, et inimeste ja rahvuste teed on Jumala poolt seatud ja suunatud. Meie ülesanne on antud suunda mõista ja anda oma panus, et seatud eesmärgile jõuda.
Järgnes pianist Hando Nahkurilt meisterlikult esitatud kaks muusikapala: Erkki-Sven Tüüri „Presto“ ja Ludvig van Beethoveni „Scherzo“. Järgnevalt esitas Lõuna-Florida Eestlaste Koondise esimees Arno Kallas kokkuvõtliku peokõnena „Mõtteid Eesti Vabadussõja Võidusambast“, andes põgusa ülevaate äsja Vabaduse väljakul, Tallinnas, püstitatud monumendi tähtsusest meie rahvale ja riigile, ka samba ehitusmaterjalist – klaas, õrn ja habras, sümboliseerimas meie riigi haprat vabadust. Helve Parts esitas manalasse läinud Helga Kaude sügavamõttelise luuletuse „Eestlastest“ – miks ja kuidas meie siia mandrile oleme elama sattunud ja mida me – käputäis ettevõtlikke ja töökaid eestlasi – siin kaugel oma armsast sünnimaast oleme mõne aastakümne jooksul suutnud saavutada! Sõnalistele ettekannetele järgnes taas rikkalik muusikaline osa, mille alustas Hanna-Liina armsa a capella lauluga „Kodukotus“, samaaegselt ise aeglaselt laudade vahel  liikudes, luues sellega publikuga südamliku kontakti. Tema poolt nii õrnalt lauldud ja vaikselt Hando poolt klaveril saadetud „Ema süda“ tõi inimestele pisarad silma! Hando Nahkuri kõrgeklassiline tehnika ja tundlikkusega mängitud Schuberti / Liszti „Auf dem Wasser zu Singen“ pälvis tormilise aplausi!
Eesti vabaduse eest võidelnud langenuid mälestades luges Helve Parts ette katkendi  Söödi luuletusest „Laul langenud kangelastele“; etlejat saatis vaikselt klaveril Hando Nahkur. Nimeliselt austati kohalolevaid nelja vabaduvõitlejat: Aleks Erton, Heino Mällo, Ülo Reivik ja Elmar Saarniit  -  neile oli juba saali astudes lilled rinda asetatud. Aktuse osa lõppes Eesti hümniga, mida klaveril saatis Tuuli Robinson.
Aktusele järgnes rikkalik ühislõuna, mille kestel esinesid taas publiku südamed juba võitnud muusikatähed – lavaküps ja sädelev lauljatar Hanna-Liina Võsa ning professionaalne lauludesaatja pianist Hando Nahkur – pakkudes rohkelt ilusaid ja publikule armsaid muusikapalasid, nh: Mu isamaa armas (Körber), Sind surmani (Matiisen), Oma laulu ei leia ma üles (Ojakäär, Tungal), Majake mere ääres (Vinter, Vetemaa), Tagametsa tango (Vinter), Hopelessly devoted (Farra), Dont know how to love (Weber, Rice), Ma tantsiks veel ja veel (Lerner, Loeve).  Tugeva aplausi ja lisapala nõude peale kostitas tubli muusikaduo publikut veel ettekandega Murtud süda (Charlie Chaplin süidist „Smile“). Kohvi ajal loositi välja väärikad loteriivõidud – ja neid oli rikkalikult!
Lõppsõna ilusale ja igati õnnestunud EV 92. aastapäeva kontsertaktusele ütles Osvald Riisma – Lõuna Florida Eestlaste Koondise abiesimees, tänades nimeliselt kõiki esinejaid, korraldava toimkonna liikmeid, loterii heaks väärtuslike kinkide annetajaid ja muidugi peokülalisi, kes nii hulgaliselt olid kohale tulnud! Kõneleja lubas koondise nimel aasta pärast sama toreda peo korraldada ja avaldas lootust, et ka siis on osavõtjaid rohkesti!

jp – tänulik „lumelind“ Torontost


Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo