Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Sarjast „Eesti köök ja külalised“

Los Angelese Eesti Maja korraldab alates aasta algusest uut üritustesarja „Eesti Köök ja Külalised“. Endisele iga kuu kolmandal laupäeval toimunud Eesti rahvusroogade maitsmisele lisandus jaanuarist ka võimalus vahetu ja tutvustava ettekande kaudu lähemalt tutvuda mõne Californias elava ja oma erialal silmapaistva eestlasega. Jaanuarikuu ja ühtlasi ka sarja esimeseks külaliseks eratreenerina ja toitumisspetsialistina töötav Jarno Trei. Käesoleval kuul veetsid aga Los Angelese eestlased meeldiva pärastlõuna koos Eesti portreekunstniku Aapo Pukk'iga, kes jõudis tunniajase tutvustuse jooksul anda  ülevaate nii oma loometööst  kui kunstnikuteest  ning vastata mitmetele küsimustele, millele vastuse sõnastamine „aitab kinnistada ka pilti iseendast“, nagu kunstnik ettekande lõpul tõdes.

 

Harva oma idüllilisest elukohast, rannikuäärsest Palos Verdesest lahkuda raatsiv ja kirjult kärarikka Los Angelese poole teed ette võttev kunstnik Aapo Pukk koos abikaasa Helge ja pisipojaga, oli 20. veebruaril Eesti Majja kaasa toonud lisaks laudadele jaotatud uudiskirjadele (Aapo Pukk Gallery Newsletter) ka raamitud reproduktsioonid kolmest oma auhindadega pärjatud tööst ning mahukad kaustad, mis olid täidetud fotodega tema töödest läbi aastakümnete. Soovijatel oli haruldane võimalus osta koos pühendusega ka kunstniku kõige uuem, kolmas kataloog, mis sisaldab tööde valikut läbi autori 44 eluaasta ning kus on esitletud  “Portreed kõrvuti impressioonidega. Abstraktsus kõrvuti reisipiltidega. Tellimus kõrvuti unenäoga“, nagu kirjeldatakse albumi sisu selle kunstniku loomingu ja elu üle mõtisklevas prelüüdis.

Laupäevase ettekande käigus rääkis kunstnik oma kokkupuudetest erinevate inimestega ning nende eluteede tundmaõppimise ja jälgimise tulemusel arenenud vaistlikust inimesetundmisest. Samuti ka  oma inspiratsiooni kui põnevate karakterite otsingutest ning leidmistest, oma alguspäevade mõningasest ebakindlusest ning järk-järgult töö ja sihikindlusega saavutatud enesekindlusest, mida illustreeris lõbus, ent aus vastus ühe publiku seast esitatud lustakale küsimusele, et kas kunstnik läheks kui homsel päeval tuleks Washingtonist kiri palvega teha president Obamast portree: „ Muidugi läheksin! Kui tavaliselt öeldakse, et ei löö risti ette ja minnakse. Siis ma lööksin risti ette ja läheksin!”
Aapo Pukk`i siiras ent elegantne enesetutvustus avas kuulajatele hetkeks ka kunstniku sisemise külje.  Mida teha kriitikaga, millega tuleb tihti paljudel loomeinimestel oma karjääri jooksul rinnutsi seista? Sellistel hetkedel soovitab kunstnik Aapo Pukk: „ Kui nad ei olnud minuga minu loomeprotsessi ajal, miks peaksin nende arvamust kuulda võtma siis praegu?“

Kunstnikul oli varuks ka väike üllatus oma kuulajatele. Lähtudes talle esitatud küsimuste sisulisest olulisusest  premeeris ta kaht küsijat kauni plakatiga oma töödest. Vastused küsimus-tele, mis panid kunstnikku endasse süvitsi vaatama ja oma loomingule seletust otsima, andsid aimu portreekunstniku tehnikavalikutest ning portreteeritavate ilmete, pooside ja neid ümbritseva keskkonna  erisuguste kujutamise põhjustest, sõltuvalt kas kunstniku enda nägemusest portreteeritavast kui ka näiteks  pildi tellijate isiklikest tundmustest, soovidest ning tähendusest seoses kujutatava(te)ga.

Lõpetuseks käis tunnustatud portreekunstnik välja ka oma kauaaegse soovi maalida portree näiteks mõnest Eesti väikekülast pärit vanaldasest naisest. Enamasti noorust maalinud port-retist hindab  nii esteetilist kui hingelist kogemust, mida pakub rikka aastatepagasiga inimese kujutamine ning vihjab seoses sellega ka oma ühele lemmikmodellile saalis, vanemale härrasmehele, kelle juures ta hindavat eriliseks kasvõi juba tema elegantset naeru- ja  miimi-kakurdudega nägu. Aapo Pukk`i kõige hilisemaks tööks on aga LA Eesti Seltsi ühe kunagise juhtfiguuri Bernard W. Nurmseni portree, mille avamine toimub 28. veebruaril 2010 Eesti Majas pidulikul Vabariigi aastapäevale pühendatud aktusel ning millest jääb Kungla saali üles riputatuna mälestus nii Aapo Pukk`i külastusest kui Ben Nurmsenist, rõõmustamaks Los Angelese eestlasi ja nende külalisi.

Aapo Pukk on sündinud 3. oktoobril 1962 aastal Tartus. Tema isa oli tunnustatud luuletaja, maalija ja õpetaja Aleksander Suuman, ema Laine Pukk õpetas kolmkümmend aastat Tartu Lastekunstikoolis, kust sai Aapogi oma esimese kunstialase hariduse. Aapo Pukk on lõpetanud Tallinna Kunstiakadeemia graafika erialal. 1991. aastal algas tema vabakutselise portree-kunstniku karjäär. Esimesest personaalnäitusest Tallinna Lillepaviljonis 1992. a. sai alguse ülemaailmselt tunnustatud portreekunstniku karjäär. Alates 1999. on Aapo Pukk Ameerika Portreekunsti Ühingu liige. Eesti televaatajatele on Aapo Pukk tuntud Eesti Televisiooni saatesarjast "Mõttemaal", kus Aapo maalis portreid Eesti tuntud inimestest neid samal ajal intervjueerides.

Aapo Puki loominguga võib tutvuda tema kodulehel www.aapopukk.com

Maria Viidalepp

mariaviidalepp.wordpress.com

 

 

 

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo