Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

gert auvaartFotol Gert Auväärt

 

15. veebruaril 2014 tähistasid 22 eestlast Eesti Vabariigi iseseisvuse 96. aastapäeva Long Islandi Eesti Majas. Hoone tervitas oma külalisi tuliuute säravate uste ja akendega.

 

Aktuse avas Eesti Maja juhatuse kaasesimees Sven Roosild. Alustuseks lauldi ühiselt USA hümni. S. Roosild luges ette kirikuõpetaja Uudo Tari palveteksti, kus mälestati Eesti vabaduse eest langenuid. Traditsiooni kohaselt asetati kangelaste mälestuskivi juurde sinimustvalgete lintidega kaunistatud pärg.

 

Seejärel sai sõna aktuse peakõneleja ÜRO juures oleva EV alalise esinduse 1. sekretär Gert Auväärt, kes  andis edasi peakonsul Sten Schwede tervituse.

 

Ta kirjeldas lühidalt Eesti iseseisvumise ajalugu, Vabadussõda, Tartu rahulepingut, jätkates: “Kuid ainuüksi iseseisvuse saavutamisest ei piisa. Eesti vajab hoolt ja hoolivust.”

 

Eestil on maailma riikide hulgas tugev positsioon, hea kuulsus, kõrge renomee. Elukvaliteet Eestis tõuseb, finantsid ja eelarve on korras, riigivõlg on kontrolli all. Hr. Auväärt ütles, et eestlaste sündimus võiks olla suurem. Sellele aitab kaasa vanemahüvitis. Siiski on vaja teha jõupingutusi pensionite ja sotsiaaltoetuste tõstmiseks.

 

Esineb arstide ja spetsialistide lahkumist Eestist välismaale paremate palgatingimuste otsingul, kuid samal ajal teeb Eesti pidevalt edusamme. Näiteks on Eestist saanud kosmoseriik - Tartu Ülikooli tudengid osalesid satelliit ESTCUBE1 orbiidile saatmise programmis. 

 

Paljud naabermaad imetlevad Eesti saavutusi arvutitehnika rakendamisel. Eesti haridustase on üks maailma parimaid, edestades muuhulgas nii USA-d kui Rootsit, nagu näitasid hiljuti PISA  testi tulemused.

 

Tänapäeva internatsionaalses ühiskonnas vajab Eesti sõpru. Gert Auväärt meenutas iseseisvuspäeval Eesti kaitseväelasi, kes lisaks käimasolevale Afganistani missioonile on suundumas ka Kesk-Aafrika Vabariiki Euroopa Liidu missiooni raames, hoidmaks ära inimsusevastaseid kuritegusid ja tagamaks rahu, näidates kogu maailmale, et Eesti hoolib ka teistest rahvastest. Viimasel ajal on osutatud abi  ka Süüriale.

 

Eesti iseseisvus on tähtis eesti keele ja kultuuri kaitsmiseks. Eesti riik hoolitseb keele ja kultuuri säilitamise eest nii kodu- kui välismaal.Ilusad näited sellest on kunstimuuseum KUMU ja värskelt taastatud Lennusadam.jaan helena kirss

 

Sõnavõtja pööras tähelepanu New Yorgi Eesti kooli tähtsusele eesti keele säilitamisel ja arendamisel.

 

Hr. Auväärt tuletas meelde eelseisvat laulupidu 5. – 6. juulil teemanimetusega “Aja puudutus. Puudutuse aeg” ja lõpetas kõne, soovides jõudu ning jaksu Eesti asja ajamisel.

 

Elagu Eesti!

 

Seekordse iseseisvuspäeva aktuse teist, meelelahutuslikku poolt sisustasid professionaalsed muusikud Eestist: endine ansamblite Apelsin, Vitamiin ja Laine trummar, trummikooli Kirss Garden rajaja ning juhendaja Jaan Kirss koos tütre, klassikalise kitarristi ja mitme trummarite konkursi laureaadi, Helena Victoriaga (fotol paremal).

 

Esitati isamaalisi ja koduteemalisi muusikapalu, teenides korduvalt tormilisi, palavaid aplause.

 

Järgnesid traditsioonilised ühislaulud, Lipu laul ja Eesti hümn, Ingrid DeSisto klaverisaatel. Aktuse lõpetas kaasesimees Valdur Pratka, tänades kõiki, kes ürituse kordaminekule kaasa aitasid.

 

Peale aktust said iseseisvuspäeva tähistajad keha kinnitada maitsvate roogadega, mis valmistati peakokk Juta Rohtla juhtimisel.

 

Õdus olemine jätkus vanade tuntud laululugude saatel, millest mitmedki pidulisi kaasa laulma ja tantsupõrandale jalga keerutama meelitasid.

 

Tekkis suur nõudmine muusikute heliplaatide järele. Jaani ja Helena Victoriaga kohtutaks meeleldi uuestigi. Hea võimaluse selleks annaks ehk Long Islandi jaanipäev.

 

Tore iseseisvuspäeva pidu oli!

 

Jüri Tagger
kirjasaatja

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo