Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

49 kirikEesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku registreerimise koosolekust osavõtjaid Lakewoodi Pühavaimu kiriku altari ees.     Autori foto

 

Ajaloolisel koosolekul 23. novembril Lakewood, New Jerseys registreeriti Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kirik ingliskeelse nimega Evangelical Lutheran Church Eesti Synod.

 

Teadaolevalt toimus mõni aeg tagasi Eestis, Tallinnas, Eesti Vabariigi aegse Põhimääruse järgi toimiva Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku välismaal ja teise põhiseaduse, Põhikirja, järgi Eestis toimiva Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ühendamise allakirjutamise tseremoonia. Sellega püüti lõpetada Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku (E.E.L.K.) eksisteerimine ja eeldati, et E.E.L.K. kogudused liidetakse automaatselt evangeelsesse luterlikku kirikusse.

 

Luterliku kirikuga ühinenud koguduste peapiiskop asub lepingu allakirjutamisest alates Tallinnas. Välismaadel toimivatele Luteri Usu Kiriku kogudustele loodi uus Väliseesti piiskopkond, kus piiskopi ametisse nimetati E.E.L.K. endine peapiiskop Andres Taul.

 

Aastakümneid kestnud toimimine välismaal, eriti Ameerika Ühendriikides ning mõnede koguduste osas lähedases koostöös Ameerika luteri usu kiriku kogudustega, on andnud eesti kogudustele arusaama, et kogudus on see kristlik ühik, mis saab toimida iseseisvalt, teha iseseisvaid otsuseid ilma peakiriku vaimulike puutumiseta koguduse otsustesse.

 

Siinsed kogudused alustasid tegutsemist Luteri usu kogudustena, registreerisid end asukoha järgi vastavas osariigis, said tulumaksust vabastuse Ühendriikide valitsuselt ja liitusid hiljem oma ajaloolise peakirikuga, Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kirikuga, mille konsistoorium asus Rootsis, kuhu peapiiskop Johan Kõpp oli koos mitmete oma konsistooriumi liikmetega Nõukogude Liidu poolt okupeeritavast Eestist põgenenud.

 

Ülemaailmsel eesti luteri usu koguduste kirikukogu hääletusel selgus, et mitmed Ameerika Ühendriikides tegutsevad eesti kogudused ei soovinud ühineda Eesti Evangeelse Luterliku Kirikuga (juba kiriku nimi kostis võõrana) ja otsustasid jätkata oma esiisade kirikuna ja kindlustada Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku jätkumine.

 

Lakewoodis, New Jerseys, toimus 9 koguduse esindajate ühine koosolek 23. novembril 2013, kus 19 allkirjaga registreeritakse Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kirik New Jersey osariigis ja USA valitsuse juures, et jätkata selle kiriku eksistentsi ja tulumaksu vaba staatust. Kuna kiriku ingliskeelne nimetus võib viia segadusse evangeelse luterliku kiriku vastava nimetusega, siis otsustati registreerida kirik kui Evangelical Lutheran Church Eesti Synod.

 

Üksmeelse otsusega jätkatakse toimimist peapiiskop Udo Petersoo ajal E.E.L.K. Kirikukogu poolt heakskiidetud lepingu alusel, mis kinnitab, et Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kirik ja Eesti Evangeelne Luterlik Kirik on põhimõtteliselt üks eesti luteri usu kirik, kuid kahe erineva administratsiooniga. Selle lepingu alusel on Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku koguduste uksed lahti kõigile ja ka evangeelse luterliku kiriku liikmed on tere tulnud nii teenistustele kui ka altari osadusse ehk armulauale.

 

Oleme Jumalale tänulikud, et suudame veel jätkata eestikeelsete jumalateenistuste pidamist, kuigi selle kiriku pagulusse toojad ja siinsete koguduste asutajad on juba Issanda juurde kutsutud. Saagu Kiriku Issand olla õnnistamas Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku koguduste tööd ja kõiki vaimulikke, kes tahavad selle kiriku kogudusi teenida.

 

Airi Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo