Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

42 sibeliuse koor

Pildil esineb Sibeliuse koor. Eestlastest lauljad: vasakult esimene Vello Suigussaar ja neljas Imre Pagi.
Foto: Siim Sööt.

 

Chicago Sibeliuse Meeskoor loodi 1933. aastal nimega "Sibelius Club of Chicago". Asutamise ajal palus koor helilooja Jean Sibeliuselt luba tema nime kasutada koori nimena, mida Sibelius ka lubas, nimetades et see on austuse avaldamine temale. Nimi muudeti hiljem "The Sibelius Male Chorus of Chicago".

Koor andis  esimese kontserdi 18. märtsil 1934. aastal. Sellega on Sibeliuse meeskoor järjepidavuselt kõige vanem meeskoor Ameerika mandril.
Sibeliuse kooril on tugevad sidemed Chicago Eesti Majaga. 1978. aastal, kui Sibeliuse koori koosseis oli tugevalt kahanenud ja samuti oli nõrgenenud Chicago Eesti Maja Meeskoori koosseis, ühinesid koorid, moodustades küllaltki võimsa, rohkem kui 40 lauljaga meeskoori. Koori nimeks sai siis  ''Ühendatud  Soome Sibeliuse ja Chicago Eesti Maja Meeskoor". Sellest peale toimusid koori harjutused Chicago Eesti Majas.  Järgnevalt esines koor Chicago Eesti Majas igal Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamise aktusel  ja Eesti Maja jõulupeol ning tihti ka Jaanipäeva pidustustel. Samuti esines koor igal aastal Chicago Eesti Majas ka iseseisva kontserdiga. Olenevalt üritusest,  esineti nii  soome-, eesti- kui ka ingliskeelsete lauludega. Nii elustas koor tugevalt Chicago Eesti Maja tegevust ja aitas tublisti kaasa Chicago Eesti Maja majandamisele. Koor osales suure koosseisuga ka meeskooride kontserdil ESTO-l  1984. a. Torontos. Nendel aastatel laulsin ka mina kaasa koori koosseisus ja võin tunnistada, et kooris valitses tugev kamraadlikkus, sõprus ja üksmeel.

 

Sibeliuse koor esines tihti ka ümbruskonnas asuvates soome keskustes ja käis mitmel korral Soomes kontsert-ringreisidel. Nendest võtsid osa ka paljud eesti lauljad. Kuna eesti lauljad olid kõik ka registreeritud kui Sibeliuse koori liikmed, esines koor nendel kordadel alati Sibeliuse koori nime all.
Koori lauljate arv hakkas kiiresti kahanema 2000ndatel  aastatel seoses liikmete surma ja vananemisega. Peaaegu hävitav löök koorile oli kauaaegse koorijuhi, Warren Polston'i  ootamatu surm aastal 2005. Warren Polston oli koori juht aastast 1963 peale ja ta tegi seda kirglikult ja suure pühendumusega, aga ka nõudlikult, viies koori esinemise kõrgele tasemele.  Tema surm tõi lühiaegse pausi koori tegevusse, kuni mõned innukad lauljad algatasid jälle kokkutulekuid et jätkata koori tegevust, ehkki kaunis minimaalselt. Praegu on kooris 9 lauljat, nendest kaks eestlast, Imre Pagi ja Vello Suigussaar. Koori juht on Eric Aho. Kuid lauljate arv kahaneb 7-8  või isegi vähemale, kui talvekuudeks lähevad siit ära mitmed lauljad.

 

80. aastapäeva tähistamise kontsert Chicago Eesti Majas toimus 6. oktoobril k.a. pealelõunal  rohkem  kui 80  osavõtjaga. Koorile oli saabunud tervitusi ja õnnitlusi 80. aastapäeva puhul Soome konsulilt Wahingtonis, Soome aukonsulilt Chicagos, Eesti Vabariigi aukonsulilt Eric Harknalt Chicagos ja mitmetelt teistelt meeskooridelt USA-s ja Kanadas. Tervitused olid ära toodud  kenas kavaraamatus, mis jagati välja kõikidele pealtvaatajatele. Isiklikult oli tulnud koori tervitama Kanadast Põhja- Ameerika Soome Meeslauljate Liidu (Amerikan Laulajat) president, Niilo Saari.  Ta ühines laval Sibeliuse koori lauljatega viimasteks lauludeks.
Koor esines kahes  osas, kokku 12 lauluga: üks ingliskeelne, kaks eestikeelset ja ülejäänud soomekeelsed. Vaheajal esinesid solistid:  sopran Anne Illi kahe lauluga, David Maki ühe palaga klaveril, teisega  tsellol ja Imre Pagi kolme palaga akordionil.

 

Tuleb au ja kiitust avaldada koorile ja lauljatele nende tahte ja pingutuse eest hoida elus Sibeliuse koori ja kanda edasi meeskoorilaulu, mis on nii kaua mänginud olulist osa nii soomlaste kui ka eestlaste elus ja traditsioonides. Kindlasti toimus see ka armastusest meeskoorilaulu vastu ja kamraadlikkuse tundest üksteise vastu, mis on püsinud nii palju aastaid. Kuid pealtvaatajana ja kuulajana oli siiski kurb näha ja kuulda kord nii võimsa ja kõrgetasemelise koori allakäiku. Kuna praegu on kooris lauljate keskmine vanus umbes 80 aastat, on karta, et see juubelikontsert jääb Sibeliuse  meeskoorile  "viimaseks hurraaks", välja arvatud kui koor saab juurde "värsket verd" noorte lauljate näol. Kahju!

 

Enno Toomssalu

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo