Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

eesti kool riigikogus

New Yorgi Eesti Kooli lapsed Riigikogu istungitesaalis.  Fotod: Hegle Vahtla

 

Kuna suvepuhkus on nii pikk ja igatsus koolis tekkinud sõprade järgi suur, otsustasid New Yorgi Eesti kooli õpilased saada kokku ka suvel. Ja ilmselgelt on suviseks kokkusaamiseks kõige õigem koht Tallinn. Kõik koos otsustasime minna külla Riigikogusse ja Rocca al Mare Vabaõhumuuseumisse. Nii koguneski üle 30 lapse ja nende vanemate suviselt kuumal juulikuu päeval Tallinnasse.

Kahjuks olid küll Riigikogus töötavad parlamendisaadikud puhkusel ja nende tööga ei õnnestunud meil tutvuda, aga selle eest võttis meid vastu sotsiaalminister Taavi Rõivas.  Ligi pooletunnisel kohtumisel rääkis minister meile oma tööst ja vastas meie küsimustele. Muuhulgas kerkis üles ka topeltkodakondsuse küsimus, mis puudutab enamikke meie kooli peresid. Taavi Rõivas kinnitas, et antud küsimuses võiksid ka väliseestlased ise suuremat initsiatiivi üles näidata.
Siis, kui kõige nooremad osalejad juba rahutuks muutusid, suunduti üheskoos giid Ott Mängeli juhatusel parlamendihoonega tutvuma. Meile räägiti maja ajaloost, arhitektuurist ja külastasime ka saali, kus töötavad muul ajal riigikogu saadikud. Kõige suuremat põnevust pakkus kindlasti ajakirjanikeruum, kus arhitektuurilise omapära tõttu saab ühes nurgas olles kuulata, mida teises nurgas sositatakse.
Kuigi tavaliselt on Pika Hermanni torn külalistele suletud, siis meile tehti tore erand ja nii suundusimegi kõik mööda aastasadu vanu treppe torni ronima. Kuigi astmeid oli palju ja torn muutus ülespoole minnes aina kitsamaks ja kitsamaks, olid kõik lapsed vaprad ja suutsid üles jõuda. Pika Hermanni torni tipust avanes ootuspäraselt hämmastavalt kaunis vaade ja Tallinna vanalinn oma punaste katustega tundus kui peopesal. Ilusa panoraami taustal pildid tehtud, ronisime kõik koos tagasi alla.
lapsed koolipingis

Vabaõhumuuseumi koolis sattusid New Yorgi Eesti Kooli lapsed ajas sada aastat tagasi.

 

Need, kel jalad mööda treppe kõndimisest väsinud ei olnud, läksid edasi Rocca al Mares asuvasse Vabaõhumuuseumisse. Kõht kinnitatud tüüpilise eesti toiduga muuseumi kõrtsis, otsustasime vaatama minna, kuidas õppisid Eestis õpilased sada aastat tagasi. Ilmselgelt võeti sel ajal õppimist sama tõsiselt nagu meiegi Eesti Koolis. Tunnid algasid küll alles oktoobris ja lõppesid aprillis, aga õppeplaanis oli mitmeid ained. Õpetajahärra kontrollis pärast palve lugemist meie käte puhtust ja andis siis kätte tahvlid ja krihvlid. Kirjutamine ja matemaatikaülesannete lahendamine polnud just kõige lihtsamate vallast, aga meie lapsed said sellega hästi hakkama. Seevastu sulega kirjutamine osutus keerukaks isegi neile lapsevanematele, kes omal ajal algklassides pidid tindisulepeaga kirjutama. Tindised näpud ei läinud isegi seebiga pestes puhtaks.
Ja veidi veel vanu tuulikut, külakiike ja talupoodi uudistades saigi päev otsa ja mindigi lahku igaüks eri suunas – kes Ida-Virumaale, kes Tartusse, kes Tallinnasse ja kes otse lennukile New Yorki tagasi. Aga enne veel lepiti kokku, et uuel suvel teeme uuesti!

 

Merike Barborak
NY Eesti Kooli juhataja

 

eesti kool riigikogus1

 

New Yorgi Eesti Kooli lapsed koos vanematega Toompeal valitsushoone ees.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo