Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Laupäeval, 16. märtsil pidas Los Angelese Eesti Majas sarja Eesti köök ja külaline raames ettekande biomeditsiinist Elin Org. Elin lõpetas 1997. a Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna biomeditsiini erialal ning 2006. a kaitses  samas prof Andres Metspalu juhendamisel doktoritöö teemal “The Comparative patterns of linkage disequilibrium European populations and its implication for genetic association studies”, milles uuris Euroopa populatsioonidevahelisi geneetilisi erinevusi ning kuidas seda infot on võimalik rakendada sagedasti esinevate ehk komplekssete haiguste pärilike faktorite väljaselgitamiseks. Praegu on Elin järeldoktor California Ülikoolis Los Angeleses ja keskendub soolestikus esinevate mikroobide rolli uurimisele südameveresoonkonna ja metaboolsete haiguste kujunemisel. Oma Eesti Majas peetud ettekandes rääkis Elin nii geneetikateaduse tormilisest arengukäigust kui ka uuematest arengusuundadest ja viimaste aastate geneetika-avastuste tähtsusest. Huvitava faktina tõi ta välja, et kuna evolutsiooni käigus on eri organismide geenid paljuski ühtinud (näiteks hiirte geenid kattuvad 99% inimese omadega), ja mitmeid inimgeenide funktsioone on seetõttu võimalik uurida ilma keeruliste ja kallite inimkatseteta madalamate loomade peal, siis küllalt vähe on seni uuritud eri liiki organismide sümbioosi ja vastastikust geneetilisi kohanemist. Hiljutised avastused on aga näidanud, et kuigi emaüsas baktereid ei ole ja esimeste bakteritega puutub laps kokku alles peale sündi, siis täiskasvanud inimese kehas on erinevat liiki baktereid kokku ligi 3 kg ja nende roll  inimorganismi õigel toimimisel, näiteks seedimisel ja immuunsüsteemi arengul, on väga oluline. Seetõttu on hakatud aktiivsemalt uurima bakterite geneetika ja peremeesorganismi geneetika koosmõju ja Elini praegune uurimistemaatika on samuti seotud bakterite osatähtsusega rasvumisel ja veresoonte lupjumisel ning geneetilisel mehhanismidel, millega inimorganism bakterite toimimist reguleerib. Kuna baktereid elab ka madalamates organismides, siis põhinevad Elini eksperimendidki hiirkatsetel.   Lumme Erilt Los Angeles

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo