Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

1904. aastal  Lääne-Virumaal sündinud Leonhard Käär oli Eesti Tööliste Partei liige, kes 1929. aastal pääses Riigikogusse, aga läks ilmsesti koos Valter Kaaveriga 5. märtsil 1930. a. Venemaale. Ta arreteeriti juba 6. märtsil. Sel hetkel oli ta Eesti Vabariigi kodanik ja Riigikogu IV kooseisu liige, seega teise riigi parlamendi saadik. Aga ta mõisteti GPU Kolleegiumi poolt süüdi § 58-6 järgi ja talle määrati 10 aastat vabaduskaotust – riigi reetmise eest! See on absurdne, et naaberriigi kodanikku ja parlamendisaadikut karistati NSV Liidus just selle paragrahvi järgi. Tema karistusaeg lõppes 6. märtsil 1940. aastal. Võrgus on temaga identse Leonhard Johannes Kääri sugupuu, mille kohaselt on ta abiellunud Lolaga Komi Vabariigis Venemaal 27. septembril 1940. aastal. Komis peeti kinni paljusid Stalini ajal represseerituid. Leonhard Johannes Käär suri südameatakki 21. detsembril 1963. a. Unionis (New Jersey) USA-s. Kuidas pääses ta „raudse eesriide“ tagant USA-sse? Sugupuu järgi on Leonhard Johannes ja Lola Kääri  (USA-s võib esineda ka nimekujuna Kaar) abielust sündinud tütar Helen Rachel.  Riigikogu liikmete saatus on tihti masendav ja keeruline. Kas on veel kedagi, kes mäletab midagi temast, eriti tema sattumisest USAsse, ka tööst ja tegevusest? Oleksin tänulik vähimagi info eest, mis aitaks täiendada tema biograafiat (e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )   Vello Helk  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo