Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Kohalik eestlaskond kogunes 1. detsembril Eesti majja, et väärikalt meenutada eesti rahva hiilgavaimat saavutust – Vabadussõja lahinguväljadel ülekaaluka Punaarmee vastu saavutatud võitu, mis koos Tartu Rahu allakirjutamisega kindlustas iseseisvuse. Aktus algas USA hümni laulmisega. Palvuse ja langenute austamise eest hoolitses praost Thomas Vaga, kes kõneles isamaa armastusest ja ühtlasi palus osalejaid ühiselt laulma langenute ja kangelaste mälestuseks “Hoia, Jumal, Eestit”. Avasõna ütles ERKÜ esindaja Ilmar Vanderer. Ta teatas, et ERKÜ juhatus on EV välisministrile edastanud märgukirja, milles rõhutatakse mitte unustada Eesti-Vene piiri-lepingu dokumentides Vabadussõja võidu ja Tartu Rahu nimetamist. Lakewoodi Eesti Kooli esindusgrupp Ly Vija juhtimisel (koosseisus Brianne De Shaw, Tom Vija ja Kristiina Puström) deklameeris sujuvalt Lydia Koidula luuletuse “Kodu”, pälvides publikult tugeva aplausi. EV peakonsul USA-s hr. Sten Schwede tervitas kohalolijaid EV nimel. Peakonsul meenutas publikule, et tänast sündmust tähistatakse mitmel mandril ja kodumaal. Ta juhtis kõikide tähelepanu faktile, et hiljuti taastati Tallinnas Kaitseväe kalmistul kommunistide poolt hävitatud Vabadussõja monument. Taso Piller viis läbi võitlejate ja veteranide austamise. Esmalt austati neid, kes relvaga kaitsesid vabadust, siis neid, kes on teeninud rahu-aaegses sõjaväes. Tunnustust avaldati ka neile, kellele on antud EV tsiviilteenuste aumärgid või kes on kuulunud USA eestlaste parlamenti, ERKÜ Esinduskokku. Ühiselt lauldi “Meil merivood on vabad”. Aktuse peakõneleleja, ühingu esimees Priit Parming meenutas kõigile, et just tänasel päeval (1. detsembril) möödus 90 aastat kommunistide organiseeritud relvastatud riigipöördekatsest. Ta kirjeldas asetleidnud sündmust kui Vabadussõja viimast lahingut, sest selle katse juhtivad isikud olid peaaegu kõik eranditult salaja üle piiri hiilinud Vabadussõja-aegsed punakaardi üksuste juhid, kes üritasid äkkrünnakuga riigi- ja kaitseväe asutuste vastu saavutada seda, mida nad Vabadussõja lahinguväljadel ei olnud võimelised teostama. New Jersey Läti organisatsioonide esimees Janis Students tervitas lätlaste nimel. Toomas Tehve kutsus ette EV peakonsuli hr. Sten Schwede, kellele ta kinkis Lakewoodi Eesti Ühingu nimel Lakewoodi Eesti ühingu 60. juubeliaasta raamatu. Ühiselt lauldi Eesti hümni. Teadustajana tegutses Viiu Vanderer, klaverisaade oli Luule Prima poolt. Peale ühingu daamide poolt pakutud õhtueinet, vaatasid külalised videofilmi Vabaduse väljakule püstitatud Vabaduse ausamba kavandamise ja ehitamisega seotud küsimustest.   Priit Parming  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo